Czym można dziś handlować na targowisku?

Udostępnij

Targi i bazarki przeżywają drugą młodość, a to wszystko dlatego, że coraz więcej osób stara się kupować produkty zdrowe i ekologiczne. W tego typu miejscach często możemy dostać warzywa i owoce prosto od rolników. A co jeżeli my sami chcemy sprzedawać na targu? Czym możemy handlować na miejscowym bazarze?

Jak sprzedawać na targu?

Targi i najróżniejsze bazarki są chętnie odwiedzane. W tego typu miejscach możemy dostać wiele produktów prosto od rolników, ale nie tylko. Na targach znajdziemy ubrania, ręcznie robione przedmioty, a nawet wyjątkowe i niepowtarzalne antyki, częściej jednak nazywane starociami.

A jak to wygląda od strony prawnej? Jeżeli nie zamierzamy ze sprzedaży na targu uczynić jedynego źródła dochodów, nie musimy martwić się o zakładanie działalności. Przepisy prawa pozwalają na drobną działalność zarobkową osób fizycznych, czyli tak zwaną działalność nierejestrowaną. Należy pamiętać, że nie możemy w tym przypadku zarobić więcej niż 1505 zł. Zaletą tego rozwiązania jest między innymi to, że:

  • sprzedaż na targuNie musimy wpisywać jej do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.
  • Nie płacimy składek na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenia zdrowotne z tytułu działalności gospodarczej, czyli prościej mówiąc, nie płacimy składki na ZUS.
  • Nie mam obowiązku ewidencji księgowej typowej dla przedsiębiorców. Wystarczy prowadzić prostą ewidencję sprzedaży.

Za stoisko na targu trzeba zapłacić, jednak kwoty nie są aż tak duże i często zależne są od konkretnego bazaru. Warto pamiętać, że z opłaty za stragan zwolnieni są rolnicy i ich domownicy w piątki i soboty. Ale co właściwie możemy na targu sprzedawać? Dużym zainteresowaniem w ostatnim czasie cieszą się przedmioty hand made.

Produkty ręcznie robione — rękodzieło sprzedaje się świetnie

Rękodzieło cieszy się sporym zainteresowaniem w ostatnich latach. Rzeczy wykonywane ręcznie często są unikatowe i wyjątkowe. Dlatego właśnie warto postawić na sprzedaż tego typu rzeczy na pobliskim targu. Przede wszystkim, jeżeli rękodzieło jest naszym hobby, to mamy szansę trochę dorobić na własnej pasji. Prawdopodobnie nie będzie nam brakowało klientów. Aktualnie na rynku możemy spotkać wiele jednakowych przedmiotów, które niczym się nie wyróżniają, dlatego coraz więcej osób jest zainteresowanych rękodziełem.

sprzedaż na targuW okresie jesienno-zimowym dużym zainteresowaniem będą cieszyć się czapki, szaliki i rękawiczki zrobione na drutach. Drugą młodość przeżywają także ręcznie robione kolczyki między innymi z modeliny, czy najróżniejszych kamieni. Poza tym wiele osób szuka oryginalnych ozdób do wnętrza swojego domu, dlatego możemy postawić na makramy, a nawet łapacze snów, czy rzeźby z gliny lub drewna. A co jeżeli rękodzieło to niekoniecznie coś dla nas? Sporym zainteresowaniem na targowiskach cieszą się także ubrania.

Nowe i używane ubrania — targ to dobre miejsce do sprzedaży ciuchów

Sprzedaż używanych ubrań kojarzy nam się aktualnie przede wszystkim z lumpeksami, a czasem z aplikacjami na telefon takimi jak Vinted lub OLX. Jednak miejscowy targ będzie świetnym miejscem, w którym możemy sprzedać używane ubrania w dobrym stanie. Możemy wybrać się na targ, jeżeli po porządkach w szafie okazało się, że mamy sporo zbędnych ubrań. To rozwiązanie sprawdzi się świetnie u osób, które ciągle odkładają na później zrobienie zdjęć i wystawienie ubrań w popularnych aplikacjach. Na targu klienci sami mogą ocenić jakość i pooglądać ciuchy na żywo.

sprzedaż na targuMożemy sprzedawać też ubrania nowe lub ozdobione w wyjątkowy sposób. Coraz więcej osób zajmuje się malowaniem niezwykłych rzeczy na ubraniach, a targ może okazać się idealnym miejscem, do wystawienia i sprzedaży takich niepowtarzalnych cuchów. Oczywiście na bazarach i targach zawsze dobrze sprzedają się owoce i warzywa. Jednak czy możemy je sprzedawać, nawet jeżeli nie jesteśmy rolnikami?

Owoce i warzywa z własnego ogródka — sprzedawaj swoje ekologiczne uprawy

W wielu przypadkach wydaje nam się, że na targach owocami i warzywami mogą handlować jedynie rolnicy. W rzeczywistości nawet osoby, które amatorsko zajmują się swoim ogródkiem, mogą iść na targ i sprzedać tam owoce i warzywa ze swojego ogródka. Jednak co właściwie możemy sprzedawać?

Tak naprawdę ograniczają nas jedynie nasze plony. Jeżeli w tym roku szczególnie obficie obrodziły borówki lub porzeczki, możemy właśnie je pozbierać i sprzedać. Niektórzy uprawiają cukinię, a jeszcze inni dynie, które też warto zabrać na bazar. Poza tym ciekawą opcją w okresie jesiennym jest sprzedaż nazbieranych w lesie grzybów. Jednak w tym przypadku trzeba uważać. Grzybów nie powinny zbierać osoby, które się na nich nie znają. Jeżeli jednak dobrze potrafimy odróżnić trujące od jadalnych, możemy na targu sprzedawać swoje znaleziska. Jeszcze inną możliwością jest sprzedaż roślin.

Rośliny doniczkowe i zioła

Od jakiegoś czasu możemy zaobserwować pewnego rodzaju modę na posiadanie roślin. Więcej o tym znajdziecie w tekście: Roślinomaniacy — dlaczego ludzie kupują rośliny za kilkaset złotych? Właśnie dlatego na targ możemy zabrać rośliny doniczkowe. Możemy swoje domowe okazy rozmnażać i sprzedawać sadzonki. Niektóre okazy z łatwością się ukorzenia. Ciekawym rozwiązaniem może być także sprzedaż wyhodowanych przez nas ziół.

sprzedaż na targuW przypadku sprzedaży roślin możemy połączyć kilka talentów. Jeżeli mamy duszę artystów i kochamy rośliny, możemy sprzedawać sadzonki w ręcznie robionych glinianych doniczkach. Natomiast w sezonie letnim, kiedy w naszym ogrodzie wszystko pięknie zakwitnie, warto pomyśleć o sprzedaży ciętych kwiatów.

Na targu możemy dorobić do wypłaty

Targ jest ciekawą opcją, jeżeli chcielibyśmy trochę dorobić do swojej wypłaty. Przepisy prawa pozwalają na drobną działalność zarobkową osób fizycznych. Co oznacza, że na targu możemy dorobić bez własnej działalności nawet 1505 zł. Nie musimy płacić składek na ZUS i rejestrować działalności.

Możliwości na targu jest naprawdę mnóstwo. Dużą popularnością w ostatnim czasie cieszą się przedmioty wykonane ręcznie. Jeżeli robimy na drutach, szydełkujemy lub lepimy kubki z gliny, możemy zarobić na sprzedaży przedmiotów hand made. Inną możliwością jest wystawienie na targu ubrań. Rozwiązaniem, o którym czasem zapominamy, jest sprzedaż warzyw i owoców z własnego ogródka. Sporą popularnością cieszą się też rośliny doniczkowe, które z powodzeniem możemy zabrać na targ i spróbować sprzedać. Natomiast wiosną i latem warto pomyśleć o sprzedaży ciętych kwiatów z własnego ogródka.

Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk
Redaktorka Portfelu Polaka. Ukończyłam studia licencjackie na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Uniwersytecie Śląskim. Specjalizuje się w tematyce społecznej, finansowej i prawnej.

Najnowsze

Zobacz również