Czym kierować się przy wyborze kredytu samochodowego?

0
Czym kierować się przy wyborze kredytu samochodowego?

Przymierzasz się do zakupu samochodu, ale nie chcesz angażować w to całej gotówki? Pomyśl o zaciągnięciu kredytu – z takiego rozwiązania korzysta wielu Polaków. Zanim jednak zdecydujesz się na finansowanie sprawdź, czym się kierować przy wyborze konkretnej oferty.

Tylko nieliczne osoby decydują się na zakup auta za gotówkę. Nie ma się czemu dziwić – kredyt na samochód może być dostępny na atrakcyjnych warunkach, co jednocześnie nie stwarza ryzyka zachwiania płynności finansowej. Aby jednak takie finansowanie było korzystne, trzeba rozważnie podejść do jego wyboru. O opłacalności decyduje bowiem wiele różnych czynników, które należy przeanalizować.

Kredyt na samochód – ważne nie tylko oprocentowanie

Wiele osób, które decydują się zaciągnąć kredyt na samochód, zwraca uwagę przede wszystkim na oprocentowanie. Owszem, wysokość naliczanych odsetek jest istotna, jednak ważne są również inne elementy. Wpływają one nie tylko na całkowitą kwotę do spłaty, ale również opłacalność finansowania pod innymi względami.

  • Wysokość wkładu własnego

Wkład własny to kwota, którą kredytobiorca musi wpłacić w momencie uruchamiania kredytu. Stanowi procentową część wartości fakturowej auta – im mniejsza, tym mniej pieniędzy potrzeba na start.

Banki mają różne wymagania co do minimalnej wysokości wkładu własnego – zdarza się, że jest to 10%.

  • Wysokość miesięcznej raty

Jeśli nie chcesz, aby kredyt na samochód był nadmiernym obciążeniem domowego budżetu, zwróć uwagę na wysokość miesięcznego zobowiązania. Niewiele zapłacisz, decydując się np. na Kredyt niższych rat dostępny w Toyota Banku (RRSO 7,86%). Dlaczego? W tym przypadku miesięczna rata wyliczana jest w oparciu o wartość auta pomniejszoną o wkład własny i ostatnią ratę balonową. Oznacza to, że kredytobiorca spłaca wyłącznie tę wartość pojazdu, która ulega utracie w okresie użytkowania auta.

  • Wysokość kosztów pozaodsetkowych

Warto także sprawdzić, jakie opłaty – poza odsetkami – pobiera bank. W oszacowaniu całkowitego kosztu finansowania pomoże RRSO – rzeczywista roczna stopa oprocentowania.

  • Okres finansowania

Czas trwania umowy kredytowej jest istotny, ponieważ od niego zależy m.in. wysokość miesięcznych rat i całkowita kwota do spłaty. Im jest krótszy, tym mniej finalnie zapłacisz. Musisz jednak dokładnie oszacować czy skrócenie czasu spłaty rzeczywiście jest korzystne. W niektórych przypadkach zyski są naprawdę minimalne.

  • Sposób zakończenia umowy kredytowej

Czy wiesz, że nie zawsze umowa kredytowa musi zakończyć się przeniesieniem własności auta na ciebie? Możesz zdecydować się na wymianę samochodu na nowy – bez konieczności angażowania środków własnych. Tak działa kredyt balonowy z gwarancją odkupu pojazdu przez dealera. To ciekawe rozwiązanie dla osób, które lubią użytkować nowe auta będące stale na gwarancji producenta.

Jak widzisz, wybór kredytu samochodowego nie powinien ograniczać się wyłącznie do porównania ofert pod kątem oprocentowania. Zwróć uwagę na inne aspekty, dzięki czemu finansowanie znacznie lepiej wpisze się w twoje potrzeby.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments