Czym jest stomatologia estetyczna i ile kosztuje?

181

Wizyta u dentysty kojarzy nam się przede wszystkim z borowaniem zębów. Jednak aktualnie do stomatologa chodzimy nie tylko po to, ponieważ coraz więcej osób korzysta z zabiegów stomatologii estetycznej. Na czym ona polega? Ile kosztują poszczególne zabiegi i czy Polaków na nie stać?

Czym jest stomatologia estetyczna?

Dentysta to lekarza, do którego trzeba chodzić regularnie i przynajmniej raz w roku należy sprawdzić stan swojego uzębienia. Część osób rzeczywiście odwiedza gabinet stomatologa w celu kontroli, jednak wiele osób omija tego lekarza. Warto jednak to robić, ponieważ regularne wizyty u dentysty pozwolą szybciej zobaczyć ubytki lub problemy z naszymi zębami, a następnie szybko je wyleczyć.

Stomatologia estetyczna zajmuje się przede wszystkim wyglądem naszych zębów, ale także twarzy. Zabiegi, które wchodzą w skład stomatologii estetycznej, skupiają się jedynie na efekcie wizualnym naszego uśmiechu. Warto jednak pamiętać, że uzębienie po stomatologii estetycznej ma wyglądać zdrowo, pięknie, ale również naturalnie. Jeżeli nasze zęby są w złym stanie, to dentysta nie może zaproponować zabiegów stomatologii estetycznej, ponieważ musi na nie pozwalać stan naszego uzębienia. Specjaliści wykonujący zabiegi korzystają z nowoczesnych technologii, które mogą zmienić kolor zębów, zlikwidować przebarwienia oraz zmienić kształt zębów. Jakie dokładnie zabiegi wykonują dentyści, żeby poprawić wygląd naszych zębów? Przekonaj się w dalszej części artykułu.

Jakie zabiegi są wykonywane w ramach stomatologii estetycznej?

Specjaliści zajmujący się stomatologią estetyczną przede wszystkim bazują na poprawie koloru naszych zębów, na który ma wpływ wiele czynników. Osoby, które nie mają śnieżnobiałego zgryzu, wcale go nie zaniedbują. Warto wiedzieć, że nasze uzębienie naturalnie jest delikatnie żółte, a z wiekiem jego barwa się zmienia. Do najbardziej znanych zabiegów stomatologii estetycznej należy wybielanie zębów specjalną lampą. Jest to zabieg uważany z jedna z najszybszych, ponieważ możemy osiągnąć efekt śnieżnobiałych zębów w zaledwie 30 min. Dentysta nakłada na zęby specjalny preparat, a następnie podświetla go lampą.

Do zabiegów stomatologii estetycznej należy także skaling zębów, który polega na usuwaniu kamienia nazębnego. Gromadzi się on przede wszystkim w górnej części zęba, w okolicy szyjek zębowych. Kamień może prowadzić do powstawania między innymi próchnicy, paradontozy, a także zapalenia dziąseł. W przypadku tego zabiegu dbamy nie tylko o wygląd zębów.

Podobny zabiegiem do skalingu zębowego jest zabieg piaskowania zębów, który czasem traktowany jest jako uzupełnienie tego pierwszego. Polega ona na usunięciu kamienia oraz osadu. Stosuje się go, kiedy sam skaling nie był w stanie poradzić sobie z nagromadzonym na zębach nalotem. Ten zabieg jest w stanie poradzić sobie z przebarwieniami.

Kolejnym zabiegiem stomatologii estetycznej jest nakładkowe wybielanie zębów, które w pewnym stopniu wykonujemy sami w domu. Podczas wizyty u dentysty stomatolog usuwa kamień i osad z zębów, a następnie robi specjalny odlew, za pomocą którego będziemy samodzielnie wybielać zęby w domu przy użyciu żelu wybielającego.

Stomatologa estetyczna zajmuje się, poprawią kształtu naszego uzębienia. Zabieg ten polega na nałożeniu licówek, które poprawiają kształt oraz wygląd zębów. Można posiadać licówki z porcelany, jednak są one dość drogie. Alternatywą jest materiał kompozytowy.

Ile kosztują zabiegi stomatologii estetycznej?

W zależności od tego, jaki zabieg wybierzemy, będziemy płacić inaczej. Oczywiście ceny poszczególnych usług mogą być różne u każdego specjalisty. Warto jednak wiedzieć, że na Narodowy Fundusz Zdrowia przysługuje nam skaling, czyli usuwanie kamienia nazębnego. Ceny pozostałych zabiegów prezentują się mniej więcej tak:

  • Licówki kompozytowe — około 250-400 zł od jednego zęba.
  • Licówki porcelanowe — około 700-1500 zł od jednego zęba.
  • Wybielanie nakładkowe — około 400-800 zł obejmuje nakładki na dwa łuki zębowe.
  • Wybielanie lampą — około 500-1000 zł za jeden zabieg.

Trzeba pamiętać, że w zależności od gabinetu dentystycznego, ceny mogą być naprawdę różne. Przed wizytą u stomatologa należy przeczytać opinie na jego temat.

Czy Polaków stać na stomatologię estetyczną?

Niestety nie każdy chodzi do dentysty regularnie. Część Polaków unika nawet wizyt kontrolnych, które są konieczne do zachowania pięknego i zdrowego uśmiechu. Trzeba pamiętać, że jedna wizyta u stomatologa to naprawdę spory koszt, na który niektórzy nie są w stanie sobie pozwolić. Zabiegi, które mają poprawić wygląd naszych zębów, mogą być wykonywane, tylko jeżeli stan uzębienia na to pozwala. Dlatego wcześniej konieczne jest wyleczenie wszystkich zębów.

Koszt leczenia jednego zęba waha się od 200 zł do nawet 1000 zł. Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj leczenia będzie konieczny. Dodatkowo Narodowy Fundusz Zdrowia na leczenie u dentysty przeznacza naprawdę nieduże środki. Większość zabiegów nie jest refundowana, dlatego Polacy są zmuszeni płacić za stomatologa z własnej kieszeni.

Stomatologia estetyczna nie dla każdego

Do dentysty powinniśmy chodzić przynajmniej raz w roku w celu sprawdzenia stanu naszych zębów. Mimo to wiele osób unika wizyty u stomatologa. Jeżeli nasze zęby są w dobrym stanie, to możemy skorzystać z zabiegów stomatologii estetycznej. Skupiają się one przede wszystkim na poprawie wyglądu naszych zębów, ale także twarzy. Efekty jest jedynie wizualny, chociaż przykładowo skaling zębów, czyli pozbywanie się kamienia, może zmniejszyć ryzyko pojawienia się próchnicy, paradontozy i zapalenia dziąseł. Skaling jest jedynym zabiegiem stomatologii estetycznej, który jest refundowany.

Zabiegi stomatologii estetycznej bardzo często koncentrują się na wybielaniu zębów i likwidacji przebarwień. Stosuje się w tym celu nowoczesną technologię. Między innymi dentyści mogą zaproponować wybielanie za pomocą specjalnej lampy. Zabieg ten uważany jest za jeden z najszybszych i najbardziej skutecznych. Jego cena waha się między 500 zł a 1000 zł. Nieco tańszą alternatywą może być wybielanie nakładkowe, którego koszt to około 400 zł do 800 zł. Wszystko zależy od gabinetu, w który zdecydujemy się na zabieg.

Stomatologia estetyczna pozwala także poprawić kształt naszych zębów. Stosuje się do tego licówki, które mogą być wykonane z materiału kompozytowego i wtedy cena to około 250 zł do 400 zł od jednego zęba. Znacznie droższe są licówki porcelanowe, które mogą kosztować nawet 1500 zł od jednego zęba.

Dla wielu Polaków leczenie u dentysty to naprawdę spory wydatek dlatego nie każdy może sobie pozwolić na zabieg stomatologii estetycznej, która tak naprawdę jedynie poprawia wygląd naszych zębów. W niektórych przypadkach leczenie jednego zęba może kosztować nawet 1000 zł. Trzeba pamiętać, że zabiegi poprawiające wygląd naszego uśmiechu mogą być wykonywane jedynie na zdrowych zębach.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments