Czym jest przelew weryfikacyjny i kiedy go stosujemy?

Udostępnij

Technika idzie do przodu i coraz więcej spraw, które jeszcze niedawno załatwialiśmy stacjonarnie, możemy zrobić online. Zakupy przez Internet to standard, a kolejne sklepy umożliwiają także zakupy na raty za pośrednictwem strony internetowej. Pożyczka online aktualnie też jest możliwa. Właśnie, dlatego powstał przelew weryfikacyjny. Do czego właściwie jest potrzeby, kto go stosuje i jak go wykonać?przelew

Co to jest przelew weryfikacyjny?

Przelew weryfikacyjny najczęściej stosowany jest przez firmy pożyczkowe, ale także przez banki. Taka transakcja wykonywana jest przez klienta na niedużą kwotę, zazwyczaj wynosi złotówkę lub parę groszy. Jest standardowym krokiem, kiedy ubiegamy się o pożyczkę.
Możliwości, jakie daje nam Internet, jest coraz więcej. Aktualnie nie musimy iść do firmy pożyczkowej osobiście, istnieje możliwość wzięcia chwilówki online. Niektóre sklepy umożliwiają także wzięcie rat przez Internet. Celem przelewu weryfikacyjnego jest potwierdzenie danych osobowych klienta, ale również zweryfikowanie tożsamości.

Dlaczego przelew weryfikacyjny jest stosowany?

Głównym powodem, dla którego firmy stosują przelew weryfikacyjny, jest zwiększenie bezpieczeństwa podczas zawierania umowy. Pożyczki to szybkie pieniądze, czasem możemy dzięki nim zdobyć kilka tysięcy bez większego problemu, dlatego nadal są kuszące dla przestępców, którzy chętnie wykorzystują nieuwagę klientów, jak i firm pożyczkowych. Przelew weryfikacyjny jest przede wszystkim zabezpieczeniem, jeżeli klient decyduje się na pożyczkę realizowaną w całości za pośrednictwem Internetu.

przelew weryfikacyjnyTransakcja na złotówkę, to nie tylko zabezpieczenie przed oszustami, może zapobiec również pomyłce ze strony banku lub firmy pożyczkowej. Od razu po wykonaniu przelewu firma otrzymuje nasze dane, w tym numer konta bankowego. Dzięki temu instytucja może potwierdzić konto i nie wyśle pieniędzy na nieprawidłowy rachunek bankowy. Przelew weryfikacyjny jest więc dodatkowym zabezpieczeniem dla klienta.

Aktualnie praktycznie wszystkie firmy stosują przelew weryfikacyjny lub inny sposób potwierdzenia tożsamości, jeżeli chcemy wziąć pożyczkę online. Przelew jednak jest uważany za jedną z najlepszych metod weryfikacji. Dzięki niemu firmy w łatwy i szybki sposób mogą sprawdzić, czy dana osoba nie podszywa się pod kogoś. Warto jednak pamiętać, że jeżeli instytucja prosi o przelew na większą kwotę, na przykład na 15 zł, może to być próba wyłudzenia. Firmie pożyczkowej wystarczy symboliczna płatność, żeby zweryfikować tożsamość.

Czy przelew weryfikacyjny jest zawsze konieczny?

Nie wszystkie firmy pożyczkowe stosują transakcję na niedużą kwotę. Istnieją inne możliwości zweryfikowania tożsamości klienta. Oczywiście można udać się po pożyczkę osobiście, ale wcale nie trzeba. Coraz więcej firm oferuje możliwość weryfikacji przy pomocy aplikacji na telefonie. Można także umówić się na wizytę przedstawiciela instytucji finansowej. Firma może potwierdzić tożsamości również podczas rozmowy telefonicznej lub poprzez podpisanie umowy przy obecności kuriera. Warto zastanowić się, jaka z tych opcji będzie najwygodniejsza dla nas.

Dodatkowo klient, który już korzystał z usług danej firmy pożyczkowej, nie musi wykonywać przelewu weryfikacyjnego ponownie. Dane takiej osoby instytucja już posiada, jednak dla nowych klientów przelew na złotówkę to zwykle konieczność.

Jak zrobić przelew weryfikacyjny?

Warto pamiętać, że transakcja na niską kwotę z naszego konta jest konieczna dopiero po wypełnieniu formularza i uzyskaniu pozytywnej decyzji o uzyskaniu pożyczki. Natomiast sam przelew nie różni się niczym od tych wykonywanych na co dzień. Najważniejsze, żeby przelew był wykonywany z konta osobistego klienta. Dane właściciela konta muszą się zgadzać z tymi, które znajdują się w formularzu. Niektóre firmy wymagają, aby pożyczkobiorca był jedynym właścicielem konta.

Wykonanie przelewu weryfikacyjnego to nic trudnego. W kilku krokach przedstawimy, jak to zrobić:

 1. przelew weryfikacyjnyNa początek zaloguj się na swoje konto osobiste. Pamiętaj, że w wielu przypadkach musisz być jedynym właścicielem konta.
 2. Przejdź do płatności w celu wykonania przelewu i w okienku „odbiorcy” uzupełnij dane firmy (zazwyczaj wystarczy wpisać nazwę firmy pożyczkowej).
 3. W tytule przelewu wpisz tekst, który został wskazany przez firmę pożyczkową.
 4. Następnie należy wpisać kwotę, którą wskazała firma pożyczkowa.
 5. Na sam koniec należy zatwierdzić przelew.

Pamiętaj, żeby przed wykonaniem przelewu dobrze sprawdzić wszystkie dane, a przede wszystkim numer konta firmy pożyczkowej.

Jak uchronić się przed oszustwem?

W wiadomościach nieraz można usłyszeć o oszustach, którzy podszywając się pod kogoś, wzięli pożyczkę na kilka tysięcy. Po latach zostaje się z długiem. Dlatego bardzo ważne, żeby chronić się przed tego typu sytuacjami. W tym celu pamiętaj o kilku rzeczach:

 • Zawsze pilnuj swoich dokumentów.
 • Postaraj się nie przesyłać skanów swoich dokumentów przez Internet (zwłaszcza dowodu osobistego) i w miarę możliwości nie przechowuj ich na wirtualnych dyskach.
 • Nigdy nie podawaj swoich danych osobowych w sieci, zwłaszcza nieznanym osobom.
 • Nie zastawiaj innych dóbr lub usług swoim dowodem osobistym.
 • Kiedy zgubisz swoje dokumenty, od razu je zastrzeż.
 • Możesz ustawić alerty w Biurze Informacji Kredytowej.
 • Korzystaj z usługi Bezpieczny PESEL.

Natomiast, zanim zdecydujesz się na wzięcie pożyczki, dokładnie sprawdź ofertę. Zastanów się, czy któreś z jej warunków nie są niepokojące. Sprawdź dokładnie, czy wybrana przez ciebie firma pożyczkowa widnieje w rejestrze firm.

Jak ustawić alerty w Biurze Informacji Kredytowej?

Inaczej mówi się na nie Alerty BIK, a ich celem jest ochrona przed ewentualnymi próbami wyłudzenia. Po ustawieniu alertów na podany numer telefonu lub maila będą przesyłane informacje, w momencie kiedy nasze dane będzie sprawdzać firma pożyczkowa, lub bank w Biurze Informacji Kredytowej. Jeżeli otrzymujemy alert, a nie ubiegamy się o pożyczkę, to oznacza, że ktoś może wykorzystywać nasze dane w celu wyłudzenia.

przelew weryfikacyjny

Ustawienie Alertów BIK wcale nie jest trudne, a może uchronić nas przed oszustami. W celu ustawienia powiadomień należy na początek utworzyć konto na stronie Biura Informacji Kredytowej. Następnie wybieramy cel rejestracji. Możemy poprosić o raport BIK, w celu sprawdzenia swoich danych. Inną możliwością jest ustawienie ochrony, czyli właśnie alertów BIK. Ostatnią możliwością jest uzyskanie raportu, a także włączenie ochrony.

Co ciekawe przy zakładaniu konta w Biurze Informacji Kredytowej również zostanie sprawdzona tożsamość za pomocą przelewu weryfikacyjnego. Dokładniej proces weryfikacji tożsamości wymaga:

 1. Przesłania skanu dowodu lub jego zdjęcia.
 2. Uzupełnienia formularza kontaktowego.
 3. Wykonania przelewu weryfikacyjnego na 1 zł.

Po zakończeniu procesu i dokładnym sprawdzeniu danych na maila zostanie przesłany link, którym należy aktywować konto.

Wraz z postępem technologicznym przybywa oszustów, którzy z chęcią wykorzystują dobrodziejstwa Internetu w celu coraz to nowszych sposobów na wyłudzenie pieniędzy. Wzięcie pożyczki na dane innej osoby nie wydaje się być łatwym procesem, ale mimo to nadal się zdarza. Firmy pożyczkowe stosują różne metody, których celem jest potwierdzenie tożsamości, a także zabezpieczenie przed oszustami. Jedną z nich jest właśnie przelew weryfikacyjny. Jednak Alerty BIK mogą być dobrym rozwiązaniem, jeżeli mimo wszystko obawiamy się o swoje dane.

Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk
Redaktorka Portfelu Polaka. Ukończyłam studia licencjackie na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Uniwersytecie Śląskim. Specjalizuje się w tematyce społecznej, finansowej i prawnej.

Najnowsze

Zobacz również