Czym jest PayPal? – możliwości i zalety

Udostępnij

Dokonywanie płatności w internecie jest niezwykle proste i szybkie. Przed dokonywaniem transakcji warto jednak zwracać uwagę na pewną istotną kwestię, którą jest bezpieczeństwo. Z tego powodu, pod żadnym pozorem nie można podawać informacji o naszym koncie bezpośrednio na stronie sklepu. Dane te powinny być połączone z integratorami, umożliwiającymi swobodne przejście do wybranego banku elektronicznego, a następnie przelew za pośrednictwem protokołu bezpieczeństwa SSL.

Jednak płatność za pomocą naszego banku nie jest jedyną możliwością. Funkcjonują także inne systemy płatności internetowych, które często pełnią także rolę portfela elektronicznego. Najpopularniejszym z takich rozwiązań jest PayPal. Jak działa ten system? Jakie oferuje możliwości i jakie są jego zalety? Przekonamy się poniżej:

PayPal – co to?

PayPal to łatwy i bezpieczny system płatności internetowych. Zapewnia on konto internetowe, działające na zasadach portfela elektronicznego (o rozwiązaniach typu e-wallet więcej przeczytasz tutaj), dzięki któremu można łatwo wysyłać pieniądze z rozmaitych źródeł (takich, jak karta kredytowa lub rachunek bankowy) do szerokiego grona odbiorców, bez udostępniania swoich danych finansowych.

Historia PayPal

PayPal zostało założone w 1998 roku przez takich biznesmenów jak Elon Musk, Ken Howery, Luke Nosek, Max Levchin oraz Peter Thiel. Początkowo platforma służyła do przesyłania pieniędzy za pomocą telefonów komórkowych, pagerów czy palmtopów, ale szybko weszła do internetu.

PayPal stał się jednym z pionierów błyskawicznych płatności w coraz bardziej uzależnionym od technologii cyfrowych świecie. W październiku 2002 roku serwis PayPal został zakupiony przez serwis aukcyjny eBay za 1,5 miliarda dolarów, zastępując dotychczasowy system płatności Billpoint. 18 lipca 2015 nastąpiło oddzielenie od eBay, dzięki czemu PayPal jest niezależną firmą, notowaną na amerykańskiej giełdzie NASDAQ. Co więcej, kapitalizacja PayPal wynosi obecnie ponad 320 miliardów dolarów, co czyni ją jedną z 25 największych spółek notowanych na amerykańskim rynku.

Dosyć szybko system trafił również do Polski – pierwsze konta PayPal w naszym kraju założono w 2006 roku. Od tego czasu wdrożono wprawdzie wiele podobnych rozwiązań, jednak ten system płatności wciąż cieszy się gigantyczną popularnością i umożliwia szybkie płatności w tysiącach sklepów, niezależnie od tego, gdzie się znajdują.

PayPal dziś Aplikacja PayPal na smartfonie

Obecnie PayPal umożliwia płatności za pośrednictwem komputera podłączonego do internetu, a także za pomocą urządzeń mobilnych. Jak wygląda kwestia ochrony kupujących? Platforma płatnicza PayPal, jak już zostało wspomniane, zapewnia ochronę danych finansowych klienta (numer rachunku i numer karty), a także stabilne i bezpieczne serwery gromadzące informacje poufne w zaszyfrowanej postaci. Proces transakcji odbywa się zatem bez konieczności podawania danych osobom postronnym (zarówno otrzymującym, jak i wysyłającym płatność). Niemały wpływ na regularną ochronę mają również profesjonalna obsługa techniczna oraz zespół specjalistów do spraw bezpieczeństwa, który monitoruje wszystkie transakcje 24 godziny na dobę (również w trakcie okresów świątecznych).

Jak działa PayPal?

Mechanizm działania systemu PayPal jest bardzo prosty. Możemy korzystać z niego jak z wirtualnego portfela, służącego do regulowania płatności za zakupy online. Aby dokonać płatności PayPal, należy założyć konto w serwisie oraz zasilić je środkami przy pomocy przelewu lub podpiąć do niego kartę płatniczą. Następnie w sklepie internetowym wykorzystującym możliwości systemu podczas wybierania metody płatności trzeba wybrać opcję PayPal. Po przekierowaniu na stronę logowania PayPal konieczne będzie podanie danych konta i zatwierdzenie transakcji.

Aby jeszcze bardziej ułatwić płatność PayPal, można skorzystać z opcji PayPal One Touch. Umożliwia ona zapisanie danych logowania na konkretnym urządzeniu. Dzięki temu w celu zatwierdzenia transakcji nie będziemy musieli już logować się do usługi, a cały proces będzie przebiegał w pełni automatycznie.

PayPal – pozostałe funkcje

Bezpłatne przelewy natychmiastowe

Dzięki aplikacji PayPal możemy także wysłać pieniądze, i to niezależnie od tego, czy chcemy to zrobić na terenie kraju, czy Unii Europejskiej. Co ważne przekaz taki jest bezpłatny i odbywa się w sposób błyskawiczny. Aby mógł dojść do skutku odbiorca pieniędzy musi także mieć założone konto PayPal. To jedyny wymagany warunek. Pozostaje nam wybrać odpowiednią opcję na stronie PayPal lub w aplikacji mobilnej i wpisać dane osoby, która ma odebrać przekaz – czyli nazwę jej konta, którą jest adres e-mail wskazany przy zakładaniu konta. Następnie należy wpisać kwotę, kliknąć wyślij i gotowe. Środki zostaną natychmiast przekazane.

Co prawda wiele banków także oferuje swoje aplikacje mobilne i natychmiastowe przelewy, jednak dzięki tej funkcjonalności aplikacji PayPal, mamy wszystko w jednym miejscu, nie musimy podawać numeru konta oraz innych wrażliwych danych i nie ponosimy żadnych dodatkowych opłat.

Ochrona zakupów

Możliwości systemu PayPal wcale jednak nie kończą się na obsłudze płatności. Otóż dzięki rozbudowanej funkcji monitoringu naszych zakupów, za pośrednictwem osób odpowiedzialnych za obsługę PayPal, możemy bez problemu rozwiązać wiele problemów. Jeśli bowiem nasze zakupy zaginęły i nie pojawiły się na czas lub jeżeli towar, jaki otrzymaliśmy nie zgadza się z towarem zamówionym, wtedy bez takiej pomocy mamy marne szanse na załatwienie sprawy. Dzięki danym z PayPal możemy natomiast egzekwować od sprzedawcy rozwiązanie problemu. Co więcej, mamy na to aż 180 dni od daty wysłania płatności.

Jeśli jednak sprzedawca nie zaproponuje nam satysfakcjonującego rozwiązania, wtedy możemy przekształcić nasz spór w roszczenie i przekazać je do egzekwowania przez PayPal. Możliwe jest, że otrzymamy zamówiony towar lub też zwrot wpłaconych środków.

PayPal.Me

Na tym jednak funkcje PayPal nie dobiegają końca. Platforma oferuje także bardzo wygodne rozwiązanie o nazwie PayPal.Me. Na czym ono polega? Otóż w ten sposób użytkownik systemu generuje swój specjalny, unikatowy link służący do odbierania środków. Mogą z niego skorzystać zarówno osoby prywatne, jak i firmy – wystarczy tylko wysłać taki link osobie, która ma wysłać nam pieniądze. Musi ona jedynie kliknąć w link, wpisać kwotę, zalogować się na swoje konto PayPal i potwierdzić operację. Nie musi więc nawet pamiętać naszego adresu e-mail – wystarczy link PayPal.Me.

Możliwe jest nawet jeszcze większe ułatwienie tej funkcji, polegające na dodaniu na końcu linka liczby, która będzie jednocześnie kwotą do zapłaty. Wtedy odbiorca linku będzie miał już od razu wpisaną kwotę, będzie musiał się tylko zalogować i potwierdzić operację.

Zakładanie zbiórek

Za pośrednictwem konta PayPal możemy dokonać jeszcze jednej czynności związanej z finansami – założyć zbiórkę. Nie mamy tutaj ograniczeń od celu i wysokości kwoty, jaką chcemy zebrać. Co więcej, nie jest to zbiórka publiczna, dodajemy do niej tylko i wyłącznie określone osoby i to my mamy nad tym kontrolę.

Po założeniu zbiórki wysyłamy przypisanym do niej osobom krótki komunikat z aplikacji PayPal, który zawiera jedynie nasze dane jako założyciela zbiórki, cel i potrzebną kwotę. Poniżej widnieje opcja szybkiego dostępu do płatności. Wysokość płatności jest oczywiście uznaniowa. W ten dyskretny sposób możemy zebrać pieniądze na przykład na prezent niespodziankę dla bliskiej osoby. Także w tym przypadku warunkiem koniecznym jest rzecz jasna posiadanie konta PayPal przez wszystkich uczestników zbiórki.

Zalety PayPal

E-portfel nazywany kontem PayPal z całą pewnością jest bardzo użytecznym rozwiązaniem, jeśli dokonujemy płatności z sieci. Nie da się zaprzeczyć, że system ten posiada wiele zalet.

Prostota i intuicyjność

Po pierwsze, działa on w sposób niezwykle intuicyjny. Zarówno założenie konta, jak i jego obsługa, w tym doładowanie PayPal, są łatwe i w znacznym stopniu zautomatyzowane. Dzięki temu niemal każdy z nas może z nich korzystać w codziennym życiu.

Bezpieczeństwo

Po drugie, w trakcie zakupów internetowych często nasze obawy wzbudza konieczność podzielenia się ze sprzedawcą wrażliwymi danymi, takimi jak numer karty płatniczej lub rachunku bankowego. Wprawdzie systemy płatności w znacznym stopniu zmniejszają ryzyko przedostania się ich do niepowołanych osób, jednak jest ono realne, zwłaszcza w przypadku korzystania z usług nieznanych kontrahentów, których wiarygodności nie jesteśmy w stanie zweryfikować. Konto PayPal ogranicza to ryzyko i gwarantuje zdecydowanie wyższy poziom bezpieczeństwa, ponieważ nie podajemy żadnych danych finansowych tego typu drugiej stronie transakcji.

Warto tutaj jeszcze dodać, iż PayPal oferuje darmową, całodobową ochronę. Wszystkie transakcje i konta są stale monitorowane, aby zapobiegać różnym atakom hakerskim czy też kradzieżom tożsamości. System działa również przy wykorzystaniu zaawansowanych metod szyfrowania. Zespół informatyków stale rozpatruje pojawiające się problemy, przez co zostają one naprawiane natychmiast.

Dostępność

Po trzecie, udostępnione przez PayPal konto umożliwia dokonywanie płatności na ponad 200 rynkach w 25 walutach. Nie musimy martwić się przy tym o dodatkowe prowizje przy przewalutowaniu, ponieważ odbywa się ono automatycznie, na podstawie przyjętego przez serwis kursu, o czym jesteśmy poinformowani przed wysłaniem środków.

Ochrona

Warto także pamiętać, iż jeżeli żądamy od kogoś zwrotu, to PayPal obsługuje takie transakcje automatycznie. Użytkownik jest informowany o każdym kolejnym kroku postępowania, aż do otrzymania środków. W ten sposób, jako kupujący jesteśmy objęci ochroną i mamy swego rodzaju gwarancję otrzymania zamówionego przedmiotu lub usługi.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również