Czy zerówka jest obowiązkowa?

Udostępnij

Dzieci jeszcze zanim pójdą do szkoły podstawowej, muszą odbyć obowiązkowe wychowanie przedszkolne, na które potocznie mówi się zerówka. Aktualnie taki obowiązek mają wszystkie dzieci, które w danym roku kalendarzowym kończą 6 lat. Gdzie dziecko może odbyć wychowanie przedszkolne, jakie rozwiązanie będzie najlepsze i skąd wzięły się nowe przepisy? Przekonaj się i odpowiednio przygotuj swoje dziecko na pierwszą klasę podstawówki.

Co to jest obowiązek przedszkolny?

Przez moment zmieniły się przepisy, a dzieci w wieku 6 lat szły do pierwszej klasy szkoły podstawowej. Jednak aktualnie wróciliśmy do wcześniejszych zasad i do pierwszej klasy idą dzieci w wieku 7 lat. Każde dziecko jeszcze przed swoją pierwszą przygodą ze szkołą ma obowiązek odbyć przygotowanie przedszkolne. Co ciekawe, za zgodą dyrekcji szkoły do pierwszej klasy może zostać przyjęty 5-latek, jeżeli wcześniej odbył przedszkolne przygotowanie.

obowiązek przedszkolnyWedług przepisów obowiązkiem przedszkolnym inaczej nazywanym zerówką są objęte wszystkie dzieci, które są w wieku 6 lat. Dokładniej chodzi tutaj o wszystkie dzieci, które w danym roku kalendarzowym będą kończyć 6 lat. Wszystkie dzieci, które w 2022 roku obchodzą szóste urodziny, muszą rozpocząć przygotowanie przedszkolne w roku szkolnym 2022/2023.

W niektórych sytuacjach dzieci mogą odbyć obowiązek przedszkolny wcześniej w wieku 5 lat. Taka sytuacja może mieć miejsce w przypadku wyjątkowo zdolnych i samodzielnych dzieci lub tych, które na świat przyszły w styczniu. Ale gdzie tak właściwie dziecko może iść do zerówki? Rodzice nie zawsze muszą wybierać przedszkole.

Gdzie dziecko może odbyć przygotowanie przedszkolne?

Rodzice nie zawsze wiedzą, gdzie dziecko może odbyć przygotowanie przedszkolne. Tak naprawdę istnieje kilka możliwości. Jedną z nich jest odbycie przygotowania przedszkolnego po prostu w przedszkolu. Takie rozwiązanie to jedno z lepszych wyborów, ponieważ tryb dnia dziecka niespecjalnie się zmieni. Ponadto będzie miało cały czas kontakt ze swoimi kolegami i koleżankami. A jak to właściwie wygląda?

obowiązek przedszkolnyPrzygotowanie przedszkolne nie za bardzo różni się od normalnego dnia w przedszkolu. Dzieci bawią się dalej w tych samych grupach i jedzą posiłki. Różnica jest tylko taka, że przez pewien czas w ciągu dnia skupiają się na nauce. Zerówka w przedszkolu będzie dobrym rozwiązaniem dla rodziców, którzy mają stałą pracę na pełen etat, ponieważ dziecko w przedszkolu ma zapewnioną taką samą opiekę, jak wcześniej.

Przygotowanie przedszkolne może odbyć się także w szkole, jednak w tym przypadku będzie wyglądać nieco inaczej. Przede wszystkim zajęcia wyglądają bardzo podobnie do tych, w których dziecko będzie uczestniczyć w pierwszej klasie. Plusem tego rozwiązania jest przyzwyczajenie do nowej przestrzeni i pierwszy kontakt z przyszłą szkołą. Jednak dziecko powinno być dużo bardziej samodzielne. Warto też pamiętać, że opieka po zajęciach nie wygląda tak, jak w przedszkolu. Dzieci pozostałą część czasu, zanim zostaną odebrane przez rodziców, będą spędzać na świetlicy. Właśnie dlatego takie rozwiązanie lepiej sprawdzi się u rodziców, którzy pracują na pół etatu, mają wsparcie dziadków lub niani.

Przygotowanie przedszkolne dziecko może odbyć także w domu. W tym przypadku nauczycielem może być któryś z rodziców, opiekun prawny, a także osoba, która została wskazana przez rodzica lub opiekuna prawnego. Nie są tutaj wymagane żadne uprawnienia, kursy czy szkolenia, nie trzeba też mieć wyższego wykształcenia. Ale skąd wziął się właściwie pomysł na obowiązkowe przygotowanie przedszkolne? Sprawdź w dalszej części artykułu.

Skąd wzięły się nowe przepisy?

Nie wszyscy rodzice wiedzą, dlaczego zerówka jest obowiązkowa i skąd wziął się na nią pomysł. W życiu dziecka pierwsza wizyta w przedszkolu czasem jest bardzo stresująca, a co dopiero pierwsze zajęcia w sali lekcyjnej. Przystosowanie do nowych realiów i nowe obowiązki szkolne dla jednych będą łatwizną, kiedy inne dzieci nie bardzo sobie z tym poradzą. Przygotowanie przedszkolne ma na celu pomóc dziecku zaadaptować się do nowej sytuacji i powoli wdrożyć nowe obowiązki, które stopniowo zaczną pojawiać się w szkole podstawowej.

obowiązek przedszkolnyRodzice mogą mieć różne podejście do wychowania dziecka. Część z nich decyduje się na wysłanie swoich pociech do żłobka, kiedy inni zwlekają nawet z przedszkolem. Dzieci, które nie uczęszczały do przedszkola, mogą mieć pewne trudności z zaadaptowaniem się w szkole. Właśnie w tym celu wprowadzono obowiązkowe przygotowanie przedszkolne, którego celem jest wyrównanie szans edukacyjnych dzieci, które nie chodziły do przedszkola. A czy istnieje możliwość odroczenia obowiązku odbycia przygotowania przedszkolnego? Przepisy nie przewidują takiej możliwości.

Odroczenie przygotowania przedszkolnego

Przepisy, które weszły w życie, nie przewidują możliwości odroczenia obowiązku przygotowania przedszkolnego. Jednak nie każde dziecko, nawet po zerówce, jest gotowe na pójście do pierwszej klasy podstawówki. W takiej sytuacji rodzice mogą starać się o odroczenie obowiązku szkolnego. Konieczne będzie jednak udanie się do poradni psychologiczno-pedagogicznej, która wyda opinię o zasadności odroczenia obowiązku szkolnego. Wtedy dziecko otrzyma więcej czasu i spędzi jeszcze jeden rok w zerówce.

Obowiązek przygotowania przedszkolnego ma pomóc dziecku zaadaptować się w szkole

Na pewien czas przepisy się zmieniły i dzieci w wieku 5 lat miały pójść do zerówki. Aktualnie wróciliśmy do zasad sprzed zmiany i obowiązkowe przygotowanie przedszkolne muszą odbyć dzieci, które w danym roku kończą 6 lat. Wszystkie dzieci, które w 2022 roku obchodzą szóste urodziny, muszą rozpocząć przygotowanie przedszkolne w roku szkolnym 2022/2023.

obowiązek przedszkolnyDo zerówki dzieci mogą iść w przedszkolu, do którego uczęszczały. Takie rozwiązanie będzie korzystnie przede wszystkim dlatego, że niewiele w codziennym życiu dziecka się zmieni. Dalej będzie bawiło się z tą samą grupą, a pewien fragment dnia będzie poświęcony na naukę. Przygotowanie przedszkolne dziecko może odbyć także w szkole. Wtedy zajęcia odbywają się w salach lekcyjnych. Jednak takie rozwiązanie jest wskazane dla bardziej samodzielnych dzieci.

Przepisy nie przewidują możliwości odroczenia przygotowania przedszkolnego. Wszystkie dzieci w wieku 6 lat muszą iść do zerówki. Jeżeli jednak dziecko nie jest gotowe, żeby pójść do szkoły, rodzice mogą starać się o odroczenie obowiązku szkolnego. Konieczna w takiej sytuacji jest opinia z poradni psychologiczno-pedagogicznej.

Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk
Redaktorka Portfelu Polaka. Ukończyłam studia licencjackie na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Uniwersytecie Śląskim. Specjalizuje się w tematyce społecznej, finansowej i prawnej.

Najnowsze

Zobacz również