Emitowany na antenie Telewizji Biznesowej program „Rynki na papierze” to cotygodniowy przegląd prasy papierowej. Prowadzący Ludwik Sobolewski oraz Jan Szpetulski-Łazarowicz przedstawiają najciekawsze i najważniejsze bieżące informacje ze świata biznesu i finansów.
W najnowszym odcinku programu omówione zostały między innymi takie kwestie, jak wybór nowego prezesa Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, bańka nieruchomościowa w Chinach czy sytuacja geopolityczna w 2024 roku. Oto, czego się dowiedzieliśmy:
Tomasz Bardziłowski wybrany na prezesa GPW
Ludwik Sobolewski uważa, że prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie powinien być wybierany w ramach konkursu, w transparentnym procesie – gdyż mamy tutaj do czynienia z podmiotem zaufania publicznego. Nic takiego nie miało jednak miejsca, ostatni raz konkurs na prezesa GPW został zorganizowany w 2010 roku.
Coraz więcej młodych osób chodzi do teatru
Średni wiek widzów w słynnym nowojorskim teatrze Metropolitan Opera drastycznie spada. Kilka lat temu wynosił on 50 lat, a dziś – 44.
Jakie są metody redukcji kosztów w teatrach?
Metropolitan Opera musi w ostatnich latach ciąć koszty, ponieważ średnie obłożenie w tym teatrze po pandemii COVID-19 spadło do 73%. W tym celu, oprócz zwolnień pracowników, Metropolitan Opera zdecydował się na zwiększenie ilości spektakli, przy jednoczesnym zmniejszeniu liczby premier.
Jak upadek Evergrande wpłynie na chiński rynek nieruchomości oraz światową gospodarkę?
W poniedziałek 29 stycznia sąd w Hongkongu wydał nakaz likwidacji najbardziej zadłużonego dewelopera na świecie – Evergrande Group. Jego zadłużenia sięgało 333 miliardów dolarów.
Początkiem końca dewelopera był 2020 rok, w którym chińskie władze postanowiły zatrzymać pęczniejącą bańkę na rynku nieruchomości i określiły trzy czerwone linie, ustalając maksymalny poziom dźwigni dla spółek deweloperskich. 30 czerwca 2022 holding inwestycyjny Top Shine Global złożył wniosek o likwidację Evergrande Group.
Czy wybuchnie wielka wojna na Bliskim Wschodzie?
Ludwik Sobolewski jest zdania, że choć temat wielkiej wojny na Bliskim Wschodzie przewija się już od lat siedemdziesiątych, to dziś jej ryzyko jest znacznie większe, ponieważ w grze o światową dominację jest dziś więcej mocarstw – kiedyś były tylko Stany Zjednoczone i Związek Radziecki; a dziś do USA i Rosji dołączyły Chiny.
Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całym nagraniem, znajduje się ono poniżej: