Ogrody zimowe już od dawna są dobrze znane w krajach zachodnich. W ostatniej dekadzie zaczęły one wyraźnie zyskiwać na popularności również w naszym kraju. Duże przeszklenia oraz bujna roślinność pozwalają cieszyć się słońcem nawet podczas krótkich, zimowych dni. Niestety, wiążą się one ze znaczącymi wydatkami, a także obowiązkami związanymi z pielęgnacją roślin. Czy ogród zimowy, zwany także oranżerią, może jednak stanowić korzystną inwestycję? Okazuje się, że jak najbardziej – i to także pod kątem ekonomicznym, o czym przekonamy się poniżej. Zacznijmy jednak od wyjaśnienia czym tak naprawdę jest ogród zimowy:
Ogród zimowy – co to jest? 
Mianem ogrodów zimowych nazywamy w dzisiejszych czasach głównie konstrukcje budowane na tarasach lub balkonach domów. W praktyce jednak mogą także stanowić dodatkowe pomieszczenie obok domu, w formie przybudówki. Są to wykonane ze szkła oraz profili aluminiowych izolowanych termicznie ściany i dachy, szczelnie zamykające tę przestrzeń. Często ogrody zimowe nazywane są oranżeriami. Wykonane są one z takich materiałów i przy użyciu takich technologii, by w jak największych stopniu ograniczyć uciekanie ciepła z wnętrza konstrukcji.
Geneza ogrodów zimowych
Pierwsze oranżerie pojawiły się już w XVI wieku i służyły do zabezpieczania przed mrozem roślin cytrusowych. Stąd więc ich pierwotna nazwa. Na przełomie XVII i XVIII wieku posiadanie ogrodu zimowego świadczyło o pozycji społecznej i zamożności. Oranżerie pragnęli posiadać praktycznie wszyscy królowie i książęta, a nieco później – także zamożniejsza szlachta. Od tamtego czasu ogrody zimowe w znaczny sposób ewoluowały pod względem ich formy architektonicznej, konstrukcji i wyposażenia.
Zastosowanie ogrodów zimowych dziś
Obecnie ogród zimowy to przede wszystkim możliwość obcowania z przyrodą również zimą, bez wychodzenia z domu. Przeszklone ściany i dach tego pomieszczenia, będącego zazwyczaj po prostu zabudowanym tarasem stanowiącym połączenie budynku z ogrodem, tworzą optymalne warunki do uprawy roślin nawet przy ujemnych temperaturach na zewnątrz. Dobre nasłonecznienie dzięki przezroczystym szybom, a do tego ewentualne dodatkowe ogrzewanie – choćby podłogowe czy za pomocą grzałek – stwarza mikroklimat sprzyjający hodowli wielu, także egzotycznych gatunków.
Trudno wyobrazić sobie lepsze miejsce na relaks po ciężkim dniu pracy niż ciepłe wnętrze pełne kwiatów i roślin, w dodatku z widokiem na ogród. Trzeba również zaznaczyć, że ogród zimowy ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie – rośliny natleniają powietrze i oczyszczają je z toksyn, a światło dzienne poprawia samopoczucie i dostarcza energii. Istotne są także walory estetyczne ogrodów zimowych, które urozmaicają bryłę budynku i są jej ozdobą podnoszącą wartość całej nieruchomości.
Cechy charakterystyczne ogrodu zimowego
Rozmiar ogrodu zimowego zależy od naszej wizji. Im mniejszy, tym łatwiej go ogrzać. Szczególnie jeśli ma pełnić przede wszystkim funkcję rekreacyjną, wtedy musimy zadbać o właściwą izolację cieplną. Jeśli nasza wizja obejmuje stworzenie w nim małej oranżerii, z różnymi rodzajami roślin, wówczas trzeba będzie dopasować temperaturę w pomieszczeniu to preferencji kwiatów. Najlepiej na etapie planowania budowy ogrodu zimowego ustalić do jakich celów ma nam służyć. Wówczas będziemy mogli przystosować nasze oczekiwania do rzeczywistych warunków, które muszą spełniać. Budując nasz ogród od strony południowej fundujemy tej części budynku słońce, tak pożądane zimą. Latem jednak może się okazać, że potrzebujemy rolet, które ograniczą nadmiar promieni słonecznych. Dlatego już w początkowej fazie budowy należy przemyśleć wszystkie plusy i minusy obydwu opcji.
Temperatura panująca wewnątrz ogrodu zimowego powinna być dopasowana do wymagań roślin. Optymalna będzie wynosiła około 20 stopni Celsjusza, ponieważ jest odpowiednia dla większości roślin i jednocześnie komfortowa dla ludzi. W chłodniejszym pomieszczeniu można trzymać rośliny ogrodowe wrażliwe na mróz. Jeśli jednak chcemy hodować rośliny tropikalne, temperatura będzie musiała wynosić 25 stopni, co wiąże się z wyższymi kosztami ogrzewania.
Każdy ogród wymaga nawożenia i systematycznego nawadniania. Częstotliwość podlewania jest uzależniona od potrzeb roślin oraz warunków atmosferycznych. W upalne dni można robić to nawet dwa razy dziennie. Najlepsze pory na podlewanie to wieczór i wczesny ranek, kiedy woda będzie wolniej parować. Nawożenie rozpoczyna się miesiąc po posadzeniu roślin i powtarza przez cały okres wiosenno-letni. Można wykorzystać nawozy wolnodziałające, których używa się tylko raz, na początku wiosny. Ogród zimowy trzeba chronić przed przegrzaniem. Duże znaczenie ma dobra wentylacja, która pozwala na regulowanie temperatury w najbardziej upalne dni. Z tego samego powodu ważna jest możliwość zacienienia oranżerii, która chroni rośliny przed intensywnym światłem słonecznym.
Jakie rośliny wybrać do ogrodu zimowego? Osoby początkujące bez dużego doświadczenia powinny zdecydować się na uprawę niezbyt wymagających okazów. Pielęgnację ułatwia wybieranie gatunków, które mają zbliżone wymagania. Do maskowania elementów konstrukcyjnych można wykorzystać rośliny pnące. Z przodu ustawia się okazy niskie i dekoracyjne, na przykład kwitnące, z tyłu rośliny, które będą stanowiły tło.
Korzyści płynące z zainwestowania w budowę zimowego ogrodu
Ogród zimowy to jednak nie tylko domowa atrakcja i sposób na relaks. Okazuje się, że pomimo kosztów związanych z budową i przystosowaniem tego pomieszczenia, taka inwestycja może się w dłuższej perspektywie opłacić także pod kątem ekonomicznym. W jaki sposób?
Poprawa bilansu energetycznego
Otóż, ogród zimowy może znacząco wpłynąć na poprawę bilansu energetycznego domu. Dobrze nasłoneczniona oranżeria, umiejscowiona od południowej strony budynku, kumuluje energię cieplną i przekazuje ją na dalsze pomieszczenia w domu. Wpływa to bezpośrednio na domowy budżet, ponieważ pozwala zaoszczędzić na ogrzewaniu. Warunkiem jest tu jednak wybór odpowiednich technologii i wysokiej jakości materiałów, zapewniających dobre przyswajanie i oddawanie ciepła ze światła słonecznego. Liczy się tutaj również odpowiedni projekt i precyzyjne wykonanie.
Zwiększenie powierzchni użytkowej domu
Mówiąc o oszczędnościach, warto także wspomnieć, że ogród zimowy to również oszczędność miejsca w domu i zwiększenie przestrzeni użytkowej budynku. Dodatkowa powierzchnia użytkowa pozwoli na przechowywanie narzędzi i akcesoriów ogrodowych czy gospodarczych, dzięki czemu zaoszczędzimy miejsca w innych pomieszczeniach wewnątrz naszych czterech ścian.
Pozostałe zalety
To jednak nie wyczerpuje możliwości ogrodu zimowego, który może z powodzeniem służyć jako stylowa jadalnia czy pokój rekreacyjny, idealny choćby na spotkania towarzyskie. Ponadto, oranżeria skutecznie zabezpiecza tę część domu przed zewnętrznymi warunkami atmosferycznymi oraz izoluje poziom hałasu z zewnątrz.
Ile kosztuje ogród zimowy? 
Na łączny koszt wykonania ogrodu zimowego składają się przede wszystkim:
- Poziom skomplikowania budowy
- Powierzchnia użytkowa zaadaptowana na zimowy ogród
- Rodzaj użytych materiałów
- Liczba oraz typ wybranych okien i drzwi.
Cennik za projekty ogrodów zimowych nie jest jednoznacznie sprecyzowany. Często, pytając o cenę, można spotkać się z unikaniem odpowiedzi ze strony wykonawcy. Nie ma w tym jednak nic dziwnego, ponieważ projekty są mocno zindywidualizowane oraz dopasowywane do określonych budynków. Cena uwzględnia również warunki panujące na działce, na której ma powstać planowany ogród zimowy. Szacunkowo przyjmuje się, że koszt oranżerii może wynosić od 1500 do 5000 złotych za metr kwadratowy.
Posiadanie ogrodu zimowego zwiększa także koszty eksploatacji domu. Rośnie bowiem zużycie wody oraz energii elektrycznej. Dodatkowe koszty generują także odżywki i nawozy potrzebne do uprawy roślin oraz różnego rodzaju akcesoria z tym związane.
Czy zatem warto zainwestować w budowę zimowego ogrodu?
Budowa ogrodu zimowego to bez wątpienia rozwiązanie, które warto wziąć pod uwagę. Taka konstrukcja może w atrakcyjny sposób urozmaicić architekturę budynku, a co ważniejsze dobrze zbudowana oranżeria będzie w dłuższym ujęciu czasowym miała korzystny wpływ na gospodarkę energetyczną budynku, ponieważ kumuluje ona zebrane ciepło i rozprowadza je na dalsze części domu, co wpłynie na obniżenie kosztów eksploatacji.
Jednocześnie ogród zimowy to przyjemne miejsce do spędzania czasu w ogrodzie bez konieczności wychodzenia na zewnątrz. Stworzy on również przestrzeń dla uprawy wielu ciekawych gatunków roślin i pozwoli na stworzenie odpowiednich warunków, czyli optymalnej temperatury i wilgotności.
Jednak przed założeniem ogrodu zimowego, należy się dokładnie zastanowić, czy będziemy w stanie o niego dbać. Korzystanie z oranżerii jest bowiem w pełni komfortowe i atrakcyjne tylko pod warunkiem, że pomieszczenie jest czyste, ciepłe i miłe, a okazy roślinne nie zasmucają oka swoim stanem i wyglądem. Z tego powodu jest to absolutnie idealne miejsce dla prawdziwych miłośników zieleni, którzy nie wyobrażają sobie życia bez zajmowania się roślinami.