Czy warto wcześniej spłacić pożyczkę gotówkową?

151

Pożyczka gotówkowa zapewni Ci nawet 200 000 zł na dowolny cel. Maksymalny okres spłaty sięga przeważnie 10 lat. Jeśli w tym okresie zaczniesz więcej zarabiać, co polepszy Twoją sytuację finansową, możesz zdecydować się na wcześniejszą spłatę pożyczki gotówkowej – w części lub całości. Czy warto nadpłacać pożyczkę? Sprawdź, kiedy warto wybrać takie rozwiązanie.

Czym jest nadpłata pożyczki gotówkowej?

Umowa pożyczki gotówkowej zawiera harmonogram spłaty. Tabela określa wysokość comiesięcznych rat i terminy, w których bank powinien otrzymywać przelewy od pożyczkobiorcy. Zawsze możesz jednak spłacić pożyczkę wcześniej w części lub całości.

Każda nadpłata zmniejsza kapitał, czyli kwotę pożyczoną od banku, na podstawie której naliczane są koszty. To oznacza, że zapłacisz mniej odsetek i pożyczka gotówkowa staje się tańsza, na czym zależy wielu pożyczkobiorcom obawiającym się podwyżki rat wskutek rosnących stóp procentowych.

Bank nie określa jak często i ile możesz nadpłacać. Masz do tego prawo co miesiąc, kwartał czy pół roku. Jeżeli chcesz przeznaczyć sporą kwotę na wcześniejszą spłatę części pożyczki (np. kilkanaście tysięcy złotych), możesz przelać te nadprogramowe środki jednorazowo.

Czy nadpłata pożyczki gotówkowej zawsze się opłaca?

Wiesz już, że masz prawo do nadpłacania pożyczki. Czy jednak taka decyzja może wiązać się z kosztami?

Klienci Banku Pekao mogą nadpłacić pożyczkę gotówkową w dowolnym momencie. Nie pobieramy za to prowizji ani żadnych opłat. Wniosek o wcześniejszą spłatę trzeba złożyć w oddziale banku. Pożyczkobiorca decyduje, czy nadpłata ma obniżyć comiesięczne raty, czy skrócić okres kredytowania z zachowaniem rat na tym samym poziomie – wyjaśnia ekspert Banku Pekao.

Nadpłata pożyczki gotówkowej a wysokość rat i okres spłaty

Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu udostępniony przez UOKiK (Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów) ułatwia klientom banków podejmowanie decyzji o nadpłacie pożyczki gotówkowej. Chociaż narzędzie powstało z myślą o kredytach hipotecznych, można je wykorzystać także do obliczania kosztów pożyczki gotówkowej, zwłaszcza kiedy rozważasz jej wcześniejszą spłatę.

– Pamiętajmy, że darmowe kalkulatory zobowiązań finansowych mają orientacyjny charakter. Nie uwzględniają dodatkowych opłat, np. ubezpieczenia spłaty pożyczki gotówkowej. O ile można wstępnie przekalkulować koszty pożyczki gotówkowej po nadpłacie, o tyle warto skonsultować się z doradcą przed podjęciem ostatecznej decyzji – podkreśla ekspert Banku Pekao.

Z jednej strony – skrócenie okresu spłaty pożyczki gotówkowej okazuje się najkorzystniejsze pod względem obniżenia jej kosztów. Z drugiej – zmniejszenie comiesięcznej raty pozwala na zwiększenie płynności finansowej pożyczkobiorcy, który może przeznaczyć nawet kilkaset złotych na inny cel.

Pamiętaj, że wcześniejsza spłata zobowiązuje bank do oddania części poniesionych przez Ciebie kosztów, w tym prowizji i ubezpieczenia spłaty. W przypadku zwrotu pożyczki przed terminem bank rozlicza koszty udzielenia finansowania i zwraca proporcjonalnie część zapłaconej przez Ciebie prowizji. W celu obliczenia kwoty do zwrotu bank dzieli koszty pożyczki przez okres spłaty liczony w dniach kalendarzowych. Ten wynik jest mnożony przez liczbę dni, o które skrócono okres kredytowania. Ta suma podlega zwrotowi.

Kiedy warto nadpłacać pożyczkę gotówkową?

Zanim nadpłacisz pożyczkę gotówkową, nie tylko przeczytaj powtórnie umowę i oszacuj wpływ nadpłaty na koszty zobowiązania, ale także przeanalizuj swoją sytuację finansową. Na jakie pytania warto sobie odpowiedzieć?

  • Czy spłacam inne zobowiązania finansowe? Jeżeli tak, które z nich mają najwyższe oprocentowanie?
  • Czy na pewno stać mnie na nadpłacanie pożyczki gotówkowej, skoro raty rosną wskutek podwyżki stóp procentowych?
  • Czy mam odłożone pieniądze na czarną godzinę? Jeśli tak, czy oszczędności stanowią minimum 3-krotność moich comiesięcznych wydatków?
  • Czy w najbliższym czasie spodziewam się dodatkowych wydatków, np. na remont mieszkania, wymianę urządzeń AGD czy naprawę samochodu?
  • Czy mam stałe zatrudnienie? Czy pracodawca przedłuży mi umowę na czas określony? Czy zleceniodawcy wyrażają chęć stałej współpracy w ramach umów B2B?

Jeśli Twoja sytuacja finansowa nie jest na tyle stabilna, aby zapewnić Ci wystarczające środki na podstawowe utrzymanie w kryzysowej sytuacji, w pierwszej kolejności skup się na zbudowaniu poduszki finansowej. Kiedy odłożysz większą sumę, możesz pomyśleć nad nadpłacaniem pożyczki gotówkowej z bieżących wynagrodzeń.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments