Polacy mają świadomość, jak ważne jest oszczędzanie. Biorąc jednak pod uwagę oprocentowania bankowych depozytów nasuwa się pytanie: czy odkładanie pieniędzy na koncie oszczędnościowym ma sens? Dowiedz się więcej, by podjąć w pełni świadomą decyzję.
Oszczędzanie to ważny element, dzięki któremu można finansowo zabezpieczyć swoją przyszłość. Dysponując sporą gotówką w zapasie, żadne wydatki nie zaskakują. Do tej pory wiele osób decydowało się zakładać przede wszystkim konta oszczędnościowe. Jednak w związku z bardzo niską stopą procentową, oprocentowanie tego typu rachunków przestało być tak opłacalne. Czy faktycznie…?
Konto oszczędnościowe – oprocentowanie wyższe niż przeciętne? To możliwe
Jeśli chodzi o konto oszczędnościowe, oprocentowanie utrzymuje się na dość niskim poziomie. Średnia jego wysokość nie przekracza 0,1%. I w takim przypadku oszczędzanie środków ma mały sens – takie oprocentowanie nie pozwoli na zabezpieczenie pieniędzy przed inflacją.
Warto jednak mieć świadomość, że są konta oszczędnościowe, których oprocentowanie pozwala na osiągnięcie nieco większych zysków. Zaś dodatkowym atutem jest większa motywacja do oszczędzania – oprocentowanie rośnie w miarę wzrostu zgromadzonego kapitału.
Przykładem może być Konto Oszczędnościowe w Toyota Banku. Pozwala zyskać nawet 0,8% w skali roku! Oszczędzający zaczyna od 0,3% w skali roku. Jednak gdy kapitał przekroczy 20 000 zł, oprocentowanie wzrasta do 04% w skali roku. Po przekroczeniu wysokości 50 000 zł, oprocentowanie rośnie aż do 0,8% w skali roku!
Konto oszczędnościowe – to się opłaca
Chociaż największe znaczenie dla zysków ma oprocentowanie konta oszczędnościowego, wysokość możliwych do wypracowania odsetek to nie wszystko. Tego typu rachunek niesie za sobą znacznie więcej korzyści.
- Możliwość zarabiania już od pierwszej złotówki
Przewagą konta oszczędnościowego jest możliwość zarabiania już od pierwszej złotówki. Nie musisz czekać na uzbieranie pokaźnych środków, aby osiągać zyski.
- Bezpieczeństwo kapitału
Pieniądze lokowane na koncie oszczędnościowym są bezpieczne. Nie tracisz ich – niezależnie od sytuacji na rynku finansowym. Nie jest im straszna nawet upadłość banku – w takiej sytuacji Bankowy Fundusz Ubezpieczeniowy wypłaca zgromadzone środki.
- Gwarancja zysków
Niezależnie od tego, ile pieniędzy wpłacasz na konto oszczędnościowe i czy wypłacasz zgromadzone środki, bank zawsze nalicza odsetki. Nie tracisz ich – gdy wypłacasz pieniądze, odsetki liczone są od mniejszego kapitału.
Jak wybrać dobre konto oszczędnościowe?
Konto oszczędnościowe może być opłacalne – wiele zależy od tego, jaki rachunek wybierzesz. Warto zatem porównać dostępne oferty – po to, aby podjąć świadomą decyzję.
Znaczenie mają m.in.:
- oprocentowanie – im wyższe, tym lepiej
- opłaty za wypłatę środków
- opłaty za korzystanie z rachunku osobistego.
Warto także sprawdzić, czy jest szansa na zmianę oprocentowania, np. w momencie uzyskania kapitału o określonej wysokości. Motywuje to do oszczędzania, co pozwala uzbierać większe środki w krótszym czasie.