Czy to koniec bezterminowych praw jazdy? Ile Polacy zapłacą za wymianę?

Udostępnij

Zbliża się termin obowiązkowej wymiany bezterminowych praw jazdy. Obowiązek ten nie ominie żadnego kierowcy – każdy będzie musiał złożyć wniosek w urzędzie i wymienić bezterminowe – już tylko z nazwy – dokumenty.

Niestety, kierowców nie ominie przy tym również obowiązek uiszczenia stosownej opłaty.

Obowiązkowa wymiana bezterminowego prawa jazdy Mężczyzna trzymający kluczyki do auta sprowadzonego z zagranicy

Urzędy wydawały tak zwane bezterminowe prawa jazdy do 13 stycznia 2013 roku. Późniejsze zmiany w Ustawie o kierujących pojazdami sprawiły jednak, że prawa jazdy bezterminowe stały się tylko z nazwy. Każdego kierowcę czeka bowiem wymiana dokumentu.

Docelowo wszyscy kierowcy w Polsce mają posługiwać się prawem jazdy z określonym terminem. Ma to wykluczyć sytuacje, kiedy na drodze spotykamy osoby, które ze względu na swój stan zdrowia nie powinny już uczestniczyć w ruchu.

Co istotne, w przytoczonej wyżej ustawie o kierujących pojazdami znajdziemy konkretne terminy obowiązkowej wymiany dokumentów. Zgodnie z przepisami urzędy będą przyjmować wnioski w okresie od 19 stycznia 2028 roku do 18 stycznia 2033. Kierowcy mogą jednak dokonać wymiany wcześniej, jeśli tylko złożą stosowny wniosek.

Ile zapłacimy za wymianę?

Niestety, wymiana bezterminowego prawa jazdy nie będzie darmowa. Za nowy dokument trzeba będzie uiścić opłatę, która obecnie wynosi 100,50 PLN.

Co istotne, badanie lekarskie w tym wypadku nie jest potrzebne. Potrzebują go osoby, które mają terminowe prawo jazdy. Dla nich wymiana prawa jazdy, którego termin dobiegł końca, oznacza konieczność uiszczenia dodatkowych 200 złotych.

Ponadto, trudno dziś powiedzieć czy do 2028 roku pozostanie ona na niezmienionym poziomie zwłaszcza, że coraz głośniej mówi się chociażby o podwyżce opłat za samo uzyskanie uprawnień.

Jak złożyć wniosek o wymianę?

Sama wymiana prawa jazdy jest dość prostym procesem. Wystarczy, że wypełnimy i złożymy odpowiedni wniosek o wydanie nowego dokumentu. Konieczne jest przy tym przedstawienie dowodu osobistego, zdanie starego prawa jazdy oraz dołączenie fotografii o wymiarach 35 na 45 milimetrów. wniosek

Dużym ułatwieniem dla wielu kierowców jest także fakt, iż wymiany prawa jazdy można dokonać przez Internet. Rządowa platforma ePUAP umożliwia bowiem złożenie stosownego wniosku w przypadku zmiany danych osobowych lub utraty ważności dotychczasowego dokumentu.

Tych, którzy wolą tradycyjne rozwiązania, czeka natomiast wizyta we właściwym urzędzie miasta lub starostwie.

Nowe prawo jazdy na 5 lub 15 lat

Nowe dokumenty będą wydawane na identycznych zasadach jakie obowiązują od 19 stycznia 2013 roku. Oznacza to, iż jeżeli lekarz nie znajdzie żadnych przeciwwskazań do kierowania pojazdami, maksymalny termin ważności prawa jazdy wyniesie 15 lat.

Natomiast, w przypadku problemów ze słuchem, wzrokiem lub innych istotnych schorzeń zazwyczaj uprawnienie zostanie nadane na 5 lat. Po tym czasie należy stawić się na kolejnym badaniu w celu sprawdzenia stanu zdrowia.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również