Program “Biznes Focus” prowadzony przez Cezarego Andrzejczyka i emitowany na YouTube na kanale Portfel Polaka porusza bieżące tematy istotne dla przedsiębiorców oraz inwestorów. Tematem ostatniego odcinka był rynek nieruchomości, w ujęciu coraz droższych kredytów hipotecznych oraz podwyżek stóp procentowych. Gościem Cezarego Andrzejczyka był Bartosz Turek – analityk HRE Investments. Oto czego się dowiedzieliśmy:
Biznes Focus – rozmowa z analitykiem HRE Investments
Jak obecnie prezentuje się sytuacja na rynku najmu?
Sytuacja jest obecnie bezprecedensowa. Nigdy wcześniej nie mieliśmy tak potężnego uderzenia popytu i zarazem odpływu podaży. W pierwszej kolejności część właścicieli mieszkań na wynajem postanowiła udostępnić mieszkania za darmo lub symboliczną kwotę i w ten sposób ugościć uchodźców, co ograniczyło ofertę. Poza tym, przybyło do Polski 2,5 miliona uchodźców, oni po prostu muszą gdzieś mieszkać.
Okazuje się więc, że mieszkań w naszym kraju jest obecnie za mało. Nic więc dziwnego, że stawki najmu rosną o 20% lub nawet 40% w ciągu miesiąca. To natomiast będzie miało z czasem coraz większe przełożenie na ceny zakupu nieruchomości.
Jak niedobór mieszkań na rynku i podwyżki stóp procentowych przełożą się na sytuację Polaków, którzy chcą kupić lub wynająć mieszkanie?
Sytuacja jest problematyczna. Po pierwsze, dostępność mieszkań na wynajem została mocno ograniczona. Po drugie, zdolność kredytowa Polaków drastycznie spadła. A będzie jeszcze gorzej, co oznacza że na kredyt hipoteczny będzie stać coraz mniej osób.
Jakie będą ceny mieszkań pod koniec 2022 roku?
Bartosz Turek spodziewa się, że ceny mieszkań w miastach wojewódzkich pod koniec 2022 roku będą o od 7% do 12% wyższe niż rok wcześniej. Dlaczego? Ponieważ z jednej strony będzie mniej kredytobiorców, a z drugiej wzrośnie liczba inwestorów, którzy będą kupować za gotówkę mieszkania na wynajem.
Zmieni się więc sama struktura kupujących mieszkania, gotówka zastąpi kredyt, ale trend wzrostowy absolutnie nie dobiegnie końca. Przyczynami takiego stanu rzeczy jest wysoka inflacja i niedobór nieruchomości na rynku.
Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całą rozmową, znajduje się ona poniżej.