Czy kredyt lub leasing fotowoltaiki ma sens?

0
kredyt, leasing

Pomimo tego, że istnieje możliwość uzyskania dofinansowania na montaż fotowoltaiki z wielu różnych programów, to wciąż jest to kosztowna inwestycja. W pełni naturalne jest zatem dokładne szacowanie wszystkich kosztów oraz czasu zwrotu takiej instalacji. Warto również pamiętać, że planowane są zmiany w sposobie rozliczenia energii elektrycznej.

Trzeba też mieć na uwadze wprowadzone już nowe opłaty, jak opłata mocowa. Tym samym jeszcze ważniejsze jest dokładne przeanalizowanie wszystkich kwestii finansowych związanych z fotowoltaiką – aby dowiedzieć się więcej na ten temat, warto zajrzeć tutaj.

Jakie są dostępne rozwiązania finansujące instalację fotowoltaiczną?

Do najczęściej stosowanych rozwiązań w kwestii pozyskiwania środków na montaż instalacji fotowoltaicznej należą programy rządowe, takie jak „Mój Prąd”, które przeznaczone są dla osób fizycznych wytwarzających prąd na własne potrzeby. Warto wiedzieć, że każdy program ma jednak pewne ograniczenia. I tak z „Mojego Prądu” nie mogą skorzystać przedsiębiorcy. Co więcej, w ramach niego nie można również ubiegać się o dofinansowanie na rozbudowę istniejącej już instalacji PV.

Kredyt na fotowoltaikę

Z tego powodu warto zastanowić się nad innym rozwiązaniem, jakim jest kredyt na fotowoltaikę. Powinniśmy wiedzieć, że banki przygotowują specjalne oferty dla osób, które chcą pozyskiwać energię elektryczną z promieniowania słonecznego. Trzeba bowiem pamiętać, że dalszy wzrost cen energii jest nieunikniony. W związku z tym inwestycja w fotowoltaikę, nawet przy pomocy takiego instrumentu, jak kredyt na instalację fotowoltaiczną, wydaje się być wciąż niezwykle rozsądną opcją.

RRSO takiego kredytu wynosi ok. 5%. Oferty banków zmieniają się jednak bardzo dynamicznie, dlatego o warunki udzielenia finansowania lepiej bezpośrednio zapytać przedstawiciela konkretnej instytucji. Zdecydowanie warto współpracować w tym zakresie z firmą, która ma doświadczenie w kredytowaniu instalacji fotowoltaicznych – jej ofertę znajdziesz w tym miejscu: https://suncurrent.pl/kredytowanie-instalacji-fotowoltaicznych/.

Jeżeli przewidywania analityków się sprawdzą, będziemy mieli do czynienia z gwałtownym wzrostem kosztów energii elektrycznej, co przełoży się na szybsze zwroty inwestycji w fotowoltaikę. Właśnie z tego powodu kredyt stanie się jeszcze bardziej opłacalny – ze względu na fakt, że sama fotowoltaika stanie się niejako koniecznością dla większości gospodarstw domowych.

Leasing fotowoltaiki

Coraz większa liczba przedsiębiorstw decyduje się na rozpoczęcie pozyskiwania energii elektrycznej ze słońca. Wynika to z faktu, że w ten sposób mogą ograniczyć one koszty prowadzenia działalności, a nawet zyskać niezależność energetyczną. Warto też wiedzieć, że korzystanie z instalacji fotowoltaicznej tworzy wizerunek proekologicznej firmy, co nie pozostaje bez znaczenia dla wielu potencjalnych klientów i kontrahentów.

Nie zawsze jednak przedsiębiorstwo dysponuje odpowiednimi środkami, aby zainwestować w panele fotowoltaiczne – wspomnieliśmy już wcześniej, że większość programów rządowych nie dofinansowuje obecnie firm w tym zakresie. Wyjątkiem jest „Energia Plus”, która zakłada pomoc finansową dla przedsiębiorców w rozumieniu ustawy Prawo przedsiębiorców z dnia 6 marca 2018 r.

Rozwiązaniem staje się więc nowy instrument finansowy na rynku, jakim jest leasing fotowoltaiki. W przeciwieństwie do kredytu na firmę taka opcja jest szybsza ze względu na mniejszą ilość formalności.

Do najczęściej wybieranych rozwiązań należy leasing operacyjny na zakup i montaż fotowoltaiki. Właścicielem instalacji jest instytucja leasingowa, a przedsiębiorca może jej używać w zamian za regularne opłacanie rat leasingu. W przypadku leasingu finansowego staje się jej właścicielem tuż po uregulowaniu ostatniej raty. Praktycznie jedynym większym kosztem jest jednorazowy wkład własny. Plusem leasingu na fotowoltaikę jest również możliwość wliczania ich w koszty prowadzenia działalności, jak również elastyczność w wyborze najbardziej optymalnych warunków finansowania.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments