Czy kobiety w biznesie wspierają się bardziej niż mężczyźni?

Udostępnij

Kobiety i mężczyźni w niektórych kwestiach różnią się od siebie. Mówi się, że panie są bardziej empatyczne, a w biznesie kierują się przede wszystkim uczuciami i emocjami, co nie zawsze jest prawdą. Mimo wszystko na kierowniczych stanowiskach nadal królują mężczyźni. Czym kierują się kobiety w biznesie? Co wnoszą do środowiska pracy i czy to prawda, że kobiety w biznesie wspierają się bardziej od mężczyzn?

Czym kierują się kobiety w biznesie?

Kobiety w biznesie przez lata były pomijane, a na rynku pracy często spotykały się z problemem dyskryminacji ze względu na płeć. Sporo się zmieniło i coraz więcej pań pełni znaczące role w wielu firmach. Mimo wszystko kobiet zajmujących kierownicze stanowiska nadal jest mniej niż mężczyzn, jednak wynika to z wielu czynników. Między innymi część pań rezygnuje lub zawiesza na jakiś czas swoją karierę zawodową w celu założenia rodziny. Co ciekawe niektóre kobiety właśnie na macierzyńskim zaczynają przygodę z własnym biznesem. Ponadto panie decydują się na własną działalność, ponieważ pracując dla kogoś, nie mogą uzyskać satysfakcjonujących zarobków.

kobiety w biznesie Kobiety rzadziej zajmują kierownicze stanowiska, ale kiedy już to robią, często przynoszą firmom ogromne zyski. Przede wszystkim dzięki paniom sposób zarządzania firmą staje się bardziej uporządkowany. Kobiety dużo sprawniej podejmują ważne decyzje, potrafią działać pod presją czasu i są naprawdę dobrze wyedukowane. Ogólny poziom wykształcenia w Polsce jest wysoki, a system edukacji jest dobrze rozwinięty. Istnieje wiele różnych rodzajów uczelni, w tym uniwersytety, politechniki, akademie i szkoły wyższe, które oferują szeroki wachlarz kierunków studiów i specjalizacji. W naszym kraju odsetek kobiet, które uzyskały wyższe wykształcenie, jest wyższy niż odsetek mężczyzn. W 2021 roku ponad 56% osób z dyplomem licencjata lub magistra to były kobiety, w porównaniu z 44% w przypadku mężczyzn. Ale czym właściwie różnią się kobiety i mężczyźni w biznesie?

kobiety w biznesie Przede wszystkim panie do swojego środowiska pracy wnoszą systematyczność i dbają o dobrą organizację pracy. Między innymi dlatego często okazują się świetnymi szefami, potrafią organizować swój czas, a także czas innych. Poza tym kobiety są mistrzami multitaskingu. Doskonale radzą sobie, łącząc kilka zadań jednocześnie. W wielu przypadkach panie są bardziej otwarte na propozycje swoich pracowników. Wynika to z faktu, że kobiety są bardziej empatyczne i często większą uwagę poświęcają uczuciom i emocjom innych. Połączenie dobrych kwalifikacji, dobrego zarządzania czasem, pracowitości i empatii przez ekspertów uważane jest za przepis na sukces w biznesie.

Kobiety czasem kierują się innymi wartościami i różnią się od mężczyzn w pewnych kwestiach, jeżeli chodzi o zarządzanie firmą. Mają też łatwość w nawiązywaniu kontaktów z innymi. Często mówi się, że kobiety w biznesie wspierają się bardziej od mężczyzn. Czy naprawdę tak jest?

Czy kobiety w biznesie wspierają się bardziej od mężczyzn?

Kobiety do biznesu wnoszą naprawdę wiele. Niektóre badania sugerują, że istnieją pewne różnice w sposobie, w jaki kobiety i mężczyźni postrzegają biznes i podejmują decyzje biznesowe. Kobiety mogą być bardziej skłonne do dzielenia się informacjami i współpracy z innymi w celu osiągnięcia sukcesów biznesowych, podczas gdy mężczyźni są bardziej skłonni do rywalizowania i częściej stawiają na swój indywidualny sukces. Panie są też bardziej empatyczne i w wielu przypadkach lepiej rozumieją uczucia oraz emocje innych współpracowników lub partnerów biznesowych. Kobiety w biznesie mogą posiadać wiele mocnych stron, takich jak między innymi komunikacja. Panie z łatwością nawiązują kontakty i podtrzymują je, co może być pomocne w przypadku kontaktów biznesowych. Kobiety często lepiej rozumieją potrzeby i uczucia innych ludzi, co może być bardzo przydatne w biznesie, gdzie często trzeba nawiązywać relacje z klientami lub współpracować z innymi ludźmi. Kobiety często są uważne i dobrze zorganizowane, a także panie są bardziej otwarte na nowe pomysły.

Cechy kobiet, ich podejście do rozwiązywania problemów, empatia i otwartość sprawiają, że w niektórych przypadkach panie wspierają się bardziej od mężczyzn. Jednak nie jest to regułą. Kobiety też mają w sobie ducha rywalizacji i mogą niechętnie podchodzić do współpracy lub wsparcia innych. Zdarzają się też mężczyźni, którzy dużo chętniej będą stawiać na współpracę z innymi niż na rywalizację. Wszystko zależy od indywidualnego podejścia każdej osoby. Nie można więc jednoznacznie uznać, że panie w biznesie wspierają się bardziej.

Siła kobiet w biznesie

Kobiety w biznesie są bardziej empatyczne i częściej kierują się uczuciami, co może w niektórych przypadkach prowadzić do lepszego zarządzania. Wpływa także na podejmowanie decyzji. Panie są bardziej skłonne do słuchania, a następnie wdrażania pomysłów innych.

kobiety w biznesieW Polsce coraz częściej na kierowniczych stanowiskach zasiadają panie, ale mimo wszystko nadal częściej szefami są mężczyźni. Wynika to między innymi z faktu, że kobiety czasem decydują się zrezygnować z kariery zawodowej lub zawieszają ją na jakiś czas, aby na przykład założyć rodzinę. Wiele kobiet postanawia też rozpocząć swoją przygodę z własnym biznesem, ponieważ nie mogą uzyskać satysfakcjonujących zarobków, pracując dla kogoś innego.

Kobiety na kierowniczych stanowiskach często przynoszą firmom ogromne zyski dzięki swojej sprawności w podejmowaniu decyzji, umiejętności radzenia sobie z presją czasu i wysokiemu poziomowi wykształcenia. Kobiety wnoszą różnorodność perspektyw i podejść do pracy oraz mogą wspierać inne kobiety w biznesie, tworząc sieć wsparcia i mentorstwa. Warto pamiętać, że kobiety i mężczyźni są równymi partnerami w biznesie i każda osoba, niezależnie od płci, może przynieść wkład i sukces w pracy. Nie da się jednoznacznie stwierdzić, że kobiety zawsze w biznesie wspierają się bardziej. Czasem panie podobnie jak mężczyźni mają w sobie ducha rywalizacji i stawiają przede wszystkim na osobisty sukces.

Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk
Redaktorka Portfelu Polaka. Ukończyłam studia licencjackie na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Uniwersytecie Śląskim. Specjalizuje się w tematyce społecznej, finansowej i prawnej.

Najnowsze

Zobacz również