Notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie akcje ukraińskiego Kernel Holding po wiadomości o planach głównego akcjonariusza – Namsen Limited, spadły we wtorek o 6,8%.
Ogłosił on bowiem zamiar wezwania na 100% akcji spółki i plany opuszczenia polskiego parkietu. Twierdzi on, że akcjonariusze mniejszościowi mieli podejście wybitnie spekulacyjne i nie interesował ich rozwój spółki.
Wezwanie do zapisania się na sprzedaż akcji Kernel Holding
W poniedziałek Namsen Limited opublikował komunikat, z którego wynika, że zamierza on ogłosić delistingowe wezwanie do zapisywania się na sprzedaż 52 057 219 akcji Kernel Holding po 18,5 PLN za akcję.
Kapitał zakładowy Kernel Holding, ukraińskiego producenta zbóż i oleju słonecznikowego, dzieli się na 84.031.230 akcji. Namsen Limited jest głównym akcjonariuszem z udziałem wynoszącym 41,29%.
Dlaczego Namsen Limited chce by Kernel Holding opuściło giełdę?
Główny akcjonariusz spółki doszedł do przekonania, że wady z punktu widzenia strategicznego, handlowego i kosztowego, wynikające z notowania akcji Kernel Holding na warszawskiej giełdzie przewyższają relatywne korzyści z bycia spółką publiczną.
Namsen Limited przypomniał również, że debiut Kernel Holding na warszawskiej giełdzie nastąpił w 2007 roku. Oferta publiczna spółki obejmowała 22,8 miliona akcji, z czego 16,7 miliona to były akcje nowej emisji. Inwestorzy kupowali wtedy akcje Kernela po 24 złotych za sztukę, czyli powyżej ceny oferowanej obecnie przez wzywającego przy okazji delistingu.
Namsen Limited dodał, że głównym powodem wejścia na GPW była chęć uzyskania dostępu do finansowania swojej działalności. Z tego narzędzia spółka skorzystała trzykrotnie: w 2008, 2010 i 2011 roku. Jednak od tamtej pory sytuacja totalnie się zmieniła i podczas ostatnich 11 lat Kernel nigdy nie podnosił kapitału poprzez ofertę publiczną, żeby finansować swój wzrost.
Rozczarowanie analitykami, inwestorami i akcjonariuszami mniejszościowymi
W dalszej części listu główny akcjonariusz wyraził rozczarowanie, że obecnie zaledwie 3-4 analityków biur maklerskich przygotowuje raporty na temat Kernel Holding, podczas gdy w 2017 roku było ich 7-8. Doprowadziło to jego zdaniem do niewystarczającej płynności akcji na giełdzie, co pozbawia sens ich notowania na rynku regulowanym.
Namsen Limited ocenia także, iż podejmowane przez ponad dekadę próby zainteresowania spółką inwestorów, w tym regularną komunikację z rynkiem, uczestnictwo w konferencjach dla inwestorów, road-shows, a także inwestycje w dział relacji inwestorskich i marketing rzadko przekładało się w jakąkolwiek widoczną poprawę.
Namsen Limited wskazuje, że cykliczna natura działalności Kernel Holding w połączeniu ze zwiększoną ostatnio zmiennością na globalnych rynkach powoduje, że zyski spółki są trudne do przewidzenia i prognozowania, co negatywnie wpływa na płynność i w rezultacie powoduje spadek kursu akcji.
Główny akcjonariusz twierdzi również, że polscy akcjonariusze mniejszościowi nie byli skłonni popierać akwizycji przeprowadzanych przez Kernel Holding przy wskaźnikach wyższych niż wartość rynkowa samej spółki.
Dlaczego wycofanie Kernel Holding z obrotu na giełdzie nie wymaga uchwały WZA?
Co bardzo istotne, decyzja w sprawie wycofania akcji spółki z obrotu na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie podejmowana jest wyłącznie przez Radę Dyrektorów Kernel Holding zgodnie z prawem luksemburskim i nie wymaga uchwały Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy. Polskie prawo nakazuje przekroczyć 90% liczby głosów
Czy dojdzie do wykupu przymusowego?
Przyjmowanie zapisów w wezwaniu Namsen Limited rozpocznie się 31 marca, a zakończy 4 maja. Przewidywany dzień transakcji nabycia akcji na GPW to 9 maja. Celem jest nabycie 100% akcji Kernel Holding i zdjęcie spółki z giełdy.
Po wycofaniu Kernel Holding z giełdy – w opinii Namsen Limited – zarząd będzie mógł w 100% skoncentrować się na realizacji strategicznych planów i prawdziwych interesów spółki.
Namsen Limited zapowiada, że jeśli skupi między 95% a 100% akcji spółki w wezwaniu, rozważy przeprowadzenie wykupu przymusowego.
Jak inwestorzy zareagowali na ogłoszenie skupu akcji Kernel Holding?
Poniedziałkową sesję akcje Kernel Holding rozpoczęły na poziomie 20.38 PLN. Przez pierwsze dwie godziny kurs akcji piął się w górę. Następnie, gdy Dom Maklerski Trigon poinformował o planach Namsen Limited, cena akcji Kernel Holding spadła poniżej 20 złotych.
Później jednak, na rynku znów zaczął dominować popyt na akcje spółki i ostatecznie zakończyły one poniedziałkową sesję na poziomie 20.42 PLN. We wtorek sytuacja jednak kompletnie uległa zmianie. Akcje Kernel Holding przeceniły się wtedy aż o 6,8%.
Co gorsza, obniżka wciąż jest kontynuowana. W tej chwili za akcję Kernel Holding trzeba zapłacić już tylko 18.59 PLN – czyli nadal więcej niż wynosi kurs oferowany przez Namsen Limited w wezwaniu.
Skup akcji zakończy się niepowodzeniem?
Analitycy prognozują zatem, że wezwanie do zapisania się na sprzedaż akcji po cenie 18.50 PLN absolutnie się nie powiedzie. Zaproponowana przez Namsen Limited cena w żaden sposób nie zachęca dziś do sprzedaży akcji.
O Kernel Holding
Kernel Holding to największa ukraińska spółka z siedzibą w Luksemburgu, notowana na warszawskiej giełdzie. Podstawowa działalność tego przedsiębiorstwa to produkcja na terenie Ukrainy i eksport butelkowanego oleju słonecznikowego oraz śruty, handel hurtowy zbożem (głównie pszenicą, jęczmieniem i kukurydzą) oraz świadczenie usług logistycznych i transportowych.
Kernel Holding zadebiutował na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie 23 listopada 2007 roku na podstawie prospektu z “paszportem europejskim”. Co ciekawe, w 2011 roku Kernel Holding został nawet włączony do indeksu WIG20. Skład indeksu opuścił cztery lata później.