Czy Europie grozi zabójcza zima?

zabójcza zima

Część meteorologów uważa, że tegoroczna zima będzie zabójcza. Jednak najnowsze doniesienia Narodowej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej są optymistyczne dla tych, którzy obawiają się mroźnej zimy. Czym zaskoczy nas pogoda w najbliższych miesiącach? Jak zjawisko La Niña wpłynie na tegoroczną zimę w Europie i Polsce?

Jaka będzie tegoroczna zima?

Wiele osób obawia się tegorocznej zimy i ma nadzieję, że nie będzie zbyt mroźna. Kryzys energetyczny wisi nad Europą, a rosnące ceny surowców sprawiają, że wiele Polek i Polaków z niepokojem śledzi przewidywania meteorologów. Warto pamiętać, że pogoda dynamicznie się zmienia i bardzo ciężko przewidzieć, jaka dokładnie będzie ziemia w tym roku. Należy pamiętać, że tylko nieliczni naprawdę trafnie przewidzieli pory roku w ostatnich latach. Według Narodowej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej (NOAA) istnieje bardzo duża szansa na wystąpienie zjawiska La Niña. Na półkuli północnej specjaliści oceniają, że jest na to 91 procent szans. Jednak czym właściwie jest zjawiska La Niña?

zabójcza zimaLa Niña to anomalia pogodowa, która polega na utrzymywaniu się ponadprzeciętnie niskiej temperatury na powierzchni wody. La Niña występuje we wschodniej części tropikalnego Pacyfiku. Zwykle oznacza to bardzo intensywne opady śniegu w Alpach, czyli narciarze mogą już teraz szykować sprzęt. Według ekspertów La Niña nadal się umacnia. Powinna się utrzymać w nadchodzących miesiącach. Mniej więcej w styczniu zacznie przechodzić do stanu neutralnego. Zjawisko, o którym poinformowała NOAA, wpływa na pogodę na całym świecie. Jakiej dokładnie pogody możemy spodziewać się w najbliższych miesiącach?

La Niña niesie za sobą bardziej suchą zimę na kontynencie Amerykańskim, ale za to obfitą w opady i burzliwą pogodę na kontynencie Azjatyckim i Australijskim. Natomiast w Europie wszystko zależy od tego, w jakim czasie La Niña zmieni się z Central Pacific na Eastern Pacific. Właśnie ta zmiana przyniesie do Europy, w tym do Polski, cieplejszą temperaturę i mniejszą ilość opadów atmosferycznych.

zabójcza zimaAmerykańscy meteorolodzy uważają, że Europa może być spokojna, ponieważ nie czeka nas zbyt mroźna zima. W tym roku ma być cieplej o 1-2 stopnie Celsjusza. Podobnie twierdzi Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Według polskich meteorologów z Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW zima w tym roku nie będzie aż tak mroźna, ale w północnej części naszego kraju możemy spodziewać się większej ilości opadów meteorologicznych. A jak będzie wyglądała jakość powietrza w czasie zimniejszych miesięcy? Niestety w tym przypadku prognozy nie są takie optymistyczne. Możemy spodziewać się znacznego pogorszenia jakości powietrza.

Czy zanieczyszczenie powietrza w tym roku będzie gorsze?

Co roku w czasie zimy powietrze w Polsce znacząco się pogarsza. Temperatura spada, a wiele osób zaczyna palić w piecach. W tym roku sytuacja nie wygląda optymistycznie mimo prognozowanej stosunkowo ciepłej zimy. Wszystko dlatego, że Europa boryka się z kryzysem energetycznym i rosnącymi cenami surowców. Sytuacji nie poprawiła wypowiedź prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, w której oznajmił, że „trzeba w tej chwili palić wszystkim, poza oponami i podobnymi szkodliwymi rzeczami”.

zabójcza zimaWarto wiedzieć, że smog występuje też latem i jest nazywany biały. Powstaje z zanieczyszczeń powietrza tlenkiem azotu i lotnymi związkami organicznymi. Smog występujący zimą nazywany jest londyńskim. Do jego powstawania przyczyniają się między innymi domowe instalacje grzewcze. Rosnące ceny gazu oraz węgla sprawiają, że Polki i Polacy rozważają alternatywne źródła ogrzewania. Decydują się na zakup tańszych zamienników węgla i gorszej jakości paliw pozwalających ogrzać dom. Niestety mimo cieplejszej zimy możemy spodziewać się znaczącego pogorszenia jakości powietrza. Wpłynie na to także zniesienie norm jakości spalanego w piecach węgla. Oznacza to, że poziom szkodliwych substancji w powietrzu będzie najgorszy od lat. Czy możemy się przed tym jakoś chronić? Jest kilka możliwości, które w pewnym stopniu pozwolą nam uniknąć oddychania zbyt dużą ilością zanieczyszczonego powietrza.

Jak chronić się przed zanieczyszczonym powietrzem?

Gorsza jakość powietrza sprawia, że jesteśmy w pewnym stopniu ograniczeni. W najchłodniejsze dni lepiej unikać wychodzenia na zewnątrz i otwierania okien. Osoby, które do tej pory sporo spacerowały lub biegały nawet zimą, powinny przenieść się na siłownię. Uprawianie sportu na zewnątrz i wdychanie zanieczyszczonego powietrza może negatywnie wpłynąć na zdrowie. W tym celu warto na bieżąco monitorować jakość powietrza w naszej okolicy.

zabójcza zimaPoza ostrożnością możemy zainwestować w oczyszczacze powietrza i maski antysmogowe. Do tego warto obserwować warunki atmosferyczne. W wietrzne dni smog jest mniejszy. Istotne jest również zadbanie o odpowiednią dietę, która wzmocni organizm. Ważne jest także wystarczające nawodnienie. Ponadto wieczorem lepiej nie wietrzyć sypialni i innych pomieszczeń, zwykle właśnie wtedy najwięcej osób pali w piecach, a poziom zanieczyszczenia rośnie. Natomiast jeżeli chcemy zmniejszyć ilość szkodliwych substancji w powietrzu, możemy przesiąść się na autobus, jeżeli mamy taką możliwość.

Zima nie powinna być taka mroźna, ale możemy spodziewać się sporego zanieczyszczenia powietrza

Wiele osób obawia się tegorocznej zimy, ponieważ ceny surowców wciąż rosną. Na szczęście w tym roku temperatura powinna być wyższa o 1-2 stopnie Celsjusza w porównaniu do ostatnich lat. Tak właśnie twierdzą eksperci z Narodowej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej (NOAA) oraz polscy meteorolodzy z Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW. Istnieje bardzo duża szansa na wystąpienie zjawiska La Niña, które oznacza suchą zimę na kontynencie Amerykańskim, ale za to obfitą w opady i burzliwą pogodę na kontynencie Azjatyckim i Australijskim. W Europie im szybciej La Niña zmieni się z Central Pacific na Eastern Pacific, tym lepiej. Właśnie wtedy możemy spodziewać się wyższej temperatury.

Mimo optymistycznych prognoz na zimę niepokojące może okazać się zanieczyszczenie powietrza. Rosnące ceny gazu oraz węgla sprawiają, że Polki i Polacy rozważają alternatywne źródła ogrzewania. Wszystko dlatego, że Europa boryka się z kryzysem energetycznym i rosnącymi cenami surowców. Warto wiedzieć, jak chronić się przed smogiem. Przede wszystkim powinniśmy unikać przebywania na zewnątrz, kiedy jakość powietrza jest zła. Warto zainwestować w maski antysmogowe i oczyszczacze powietrza. Ponadto wieczorem lepiej nie wietrzyć sypialni i innych pomieszczeń. Nawet jeżeli zima w tym roku nie będzie mroźna, to powietrze może być naprawdę słabej jakości. Możliwe, że będzie najgorsze od lat.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments