Członkini RPP Joanna Tyrowicz mówi o wpływie dalszego podnoszenia stóp proc. na gospodarkę

Udostępnij

Ministerstwo Finansów poradziłoby sobie z wyższymi stopami procentowymi niż obecnie, a w gospodarce należałoby obniżyć akcję kredytową i temperaturę na rynku pracy w obszarze presji płacowej – twierdzi członkini RPP Joanna Tyrowicz.

Tyrowicz mówi o wyższych stopach proc.

Członkini RPP napisała na LinkedInie, do tego może doprowadzić kolejna podwyżka stóp procentowych.

Co osiągnęlibyśmy w Polsce, podnosząc teraz stopy procentowe? Po pierwsze, czego byśmy nie osiągnęli. Nie osiągniemy ani masowego bezrobocia, ani masowych bankructw. Żaden z tych wymiarów aktywności gospodarczej nie jest w naszym mandacie, ale to się nie wydarzy. Podniesienie stóp z 6,75 proc. do pożądanego, moim zdaniem, poziomu nie zmieni także zasadniczo sytuacji ministra finansów. Znów: to w ogóle nie jest nasz mandat, ale skoro jakoś sobie radzi przy 6,75 proc., to dopnie całość przy 9 proc.” – napisała .

„Po drugie, co osiągniemy. Trzeba zmniejszyć akcję kredytową. RPP ani drgnęła stopami, a kredyty mieszkaniowe wzrosły z ok. 2 mld zł miesięcznie na przełomie 2022/2023 do niemal 5 mld zł miesięcznie obecnie. Co się zmieniło? Najpierw KNF pozwolił wymagać od klientów niższych dochodów dla danego poziomu kredytu (o ile kredyt jest na stopę stałą). Potem pojawiły się zapowiedzi preferencyjnych kredytów mieszkaniowych. Podobnie z kredytem konsumenckim. Są one także coraz tańsze (bo obniża się WIBOR, wobec szczytu w listopadzie 2022 r, WIBOR 6m jest obecnie niższy o 0,9 pkt. procentowego!)” – dodała.

Jak pokonać inflację?

Jej zdaniem walka z wysoką inflacją wiąże się też m.in. z schłodzeniem rynku pracy.

„Popyt na pracę przestał rosnąć, przynajmniej w sektorze przedsiębiorstw. Płace za to rosną w ujęciu realnym już od ponad kwartału. Obecna dynamika płac nie jest spójna ze średniookresowym celem inflacyjnym, a z pięciu kolejnych projekcji, w każdej kolejnej dynamika płac jest wyższa w 2024 i 2025” – tłumaczyła.

„Problemem na dziś jest to, czy inflacja – tak w Polsce jak i wszędzie na świecie – w ogóle zbiegnie do celu. Ona się obniża i będzie obniżać. Ale nic na rynku pracy i w procesach cenotwórczych nie sugeruje, że cel jest na dziś w zasięgu. Tą przesłanką kierują się w USA i w strefie euro. I nic nie usprawiedliwia lekceważenie takiego ryzyka” – podsumowała.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również