Członek RPP: zapowiedź zakończenia cyklu podwyżek stóp procentowych byłaby przedwczesna

stopy procentowe

Zapowiedź zakończenia cyklu podwyżek stóp procentowych byłaby zdecydowanie przedwczesna i być może mieliśmy do czynienia tylko z przerwą w cyklu – powiedział w radiu TOK FM członek RPP Przemysław Litwiniuk.

Przed nami kolejne podwyżki stóp proc.?

– Myślę, że zapowiedź zakończenia byłaby zdecydowanie przedwczesna – mówię o cyklu podwyżek. Być może mieliśmy do czynienia tylko z przerwą. Rada rozstrzyga o tych kwestiach na podstawie bieżących danych. Na ostatnim posiedzeniu istniały dane zarówno uzasadniające dalsze zacieśnienie polityki pieniężnej, jak również podawano argumenty, wynika to z komunikatu po RPP, przemawiające za chwilowym przerwaniem tego procesu w celu zorientowania się co do skali oddziaływania dotychczasowego zacieśnienia w jakiejś krótszej perspektywie – powiedział członek RPP.

Jak dodał, „dopóki rośnie inflacja bazowa, dopóki sytuacja na rynku pracy jest dobra, dopóki polska gospodarka, i jej aktorzy cały czas zaskakują otoczenie swoją aktywnością, dotąd trzeba podejmować działania ukierunkowane na zacieśnienie polityki. Czy ma to nastąpić poprzez podwyższanie stóp procentowych, czy poprzez korzystanie z innych narzędzi, które są w rękach zarządu, a nie RPP to jest kwestia odpowiedzi w przyszłości”.

Przypomnijmy, że RPP utrzymała w październiku stopy procentowe na niezmienionym poziomie (na poziomie stopy referencyjnej – 6,75 proc.).

Z kolei prezes NBP Adam Glapiński powiedział w czwartek, że RPP tylko zatrzymała swój cykl podwyżek stóp proc.. Podkreślił, że Rada nie podjęła decyzji o zakończeniu cyklu. Dalsze kluczowe decyzje w tej kwestii zapadną w listopadzie.

Krytyka wewnątrz RPP

Inna członkini RPP, Joanna Tyrowicz, ostro skrytykowała politykę Rady dot. inflacji.

Rada dotychczas luzuje politykę pieniężną, spodziewając się wbrew danym obniżenia się dynamiki aktywności gospodarczej. Poza spadkiem płac realnych, niewiele wskazuje na obniżanie się inflacji w Polsce w kierunku celu inflacyjnego NBP. Jednocześnie ze względu na skalę i trwałość odziaływania obecnych szoków, które pozostają poza wpływem krajowej polityki pieniężnej, powrót inflacji do celu inflacyjnego NBP może nie nastąpić nawet przez kilka lat. Obniżaniu inflacji sprzyjałoby także umocnienie złotego, ale nie ma podstaw się go spodziewać przy bieżącym policy mix

– napisała w swojej, „poprawionej”, wersji komunikatu RPP.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments