Kim jest nowy selekcjoner reprezentacji – Czesław Michniewicz?

Udostępnij

Po szokującym odejściu Paulo Sousy wszyscy fani zastanawiali się, kto będzie nowym selekcjonerem polskiej reprezentacji. W grę wchodzili mniej i bardziej znani trenerzy. Najczęściej w tym kontekście media wymieniały takie nazwiska jak Adam Nawałka czy Andrij Szewczenko. Ostatecznie jednak nowym selekcjonerem został Czesław Michniewicz. Warto zauważyć, że przejmuje on narodową kadrę w bardzo trudnym momencie, bowiem już 24 marca czeka naszych piłkarzy absolutnie kluczowy wyjazdowy mecz z Rosją w barażach eliminacji do Mistrzostw Świata 2022 w Katarze. Jeśli uda się pokonać Rosjan, to nasza reprezentacja spotka się w bezpośrednim meczu o awans ze zwycięzcą konfrontacji Szwecja – Czechy.

Kim więc jest nowy selekcjoner reprezentacji? Jak wyglądała kariera trenerska Czesława Michniewicza? Co jeszcze trzeba o nim wiedzieć? Przekonamy się poniżej:

Czesław Michniewicz – podstawowe informacje i kariera zawodnicza

Czesław Michniewicz urodził się 12 lutego 1970 w Brzozówce na terenie Białorusi. Jako piłkarz nie zawojował on jednak ligowych boisk. Zadebiutował jako bramkarz klubu Ossa Biskupiec Pomorski, skąd jako piętnastolatek trafił do drużyny Bałtyku Gdynia. Później zmieniał klub dwukrotnie: najpierw w 1985 na Polonię Gdańsk, by ostatecznie w 1996 roku trafić do Amiki Wronki.

W barwach tego ostatniego klubu zaliczył zaledwie dziewięć występów w ekstraklasie, lecz występował także w meczach o Superpuchar Polski, Puchar Polski i Puchar Ligi Polskiej w sezonie 1999/2000. Ponadto zagrał w Pucharze UEFA przeciwko Atlético Madryt. Ostatecznie, karierę zawodniczą Michniewicz zakończył w wieku 30 lat w 2000 roku.

Początki kariery trenerskiej Polska piłka nożna

Rezerwy Amiki i udana przygoda z Lechem Poznań

Po zakończeniu kariery zawodniczej, do 2002 roku, prowadził jako trener rezerwy Amiki Wronki, a dodatkowo pełnił tam funkcję trenera bramkarzy. Następnie pracował jako asystent pierwszego trenera pracował w Olimpii Elbląg, po czym jeszcze w 2003 roku został trenerem Lecha Poznań. Wtedy także zaczął odnosić pierwsze sukcesy – debiutancki sezon w roli szkoleniowca Lecha zakończył z Pucharem i Superpucharem Polski.

Co ciekawe, trenerem był nieformalnie, ze względu na brak licencji, ale to Michniewiczowi, a nie figurującemu w oficjalnych dokumentach Ryszardowi Łukasikowi przypisuje się oba sukcesy. Po uzyskaniu licencji Michniewicz prowadził Lecha przez kolejne dwa sezony – do maja 2006 roku.

Wielki sukces z Zagłębiem Lubin

Od 3 października 2006 do 22 października 2007 Michniewicz był trenerem Zagłębia Lubin. Udało mu się wtedy zdobyć mistrzostwo Polski, co było wielką niespodzianką.

Kolejne etapy kariery trenerskiej

Przez kolejne 10 lat Michniewicz trenował wiele innych polskich klubów, jednak już nie zdobywał już trofeów. Ich lista znajduje się poniżej:

  • Arka Gdynia – 2008-2009
  • Widzew Łódź – 2010-2011
  • Jagiellonia Białystok – od lipca do grudnia 2011
  • Polonia Warszawa – od marca do maja 2012
  • Podbeskidzie Bielsko-Biała – od marca do października 2013
  • Pogoń Szczecin – 2015-2016
  • Bruk-Bet Termalica Nieciecza – 2016-2017

Praca jako selekcjoner reprezentacji U-21 Piłkarz w stroju reprezentacji Polski

Nowy selekcjoner polskiej kadry ma już pewne doświadczenia w prowadzeniu drużyny narodowej. W 2017 roku, po blamażu reprezentacji U-21 w rozgrywanych w Polsce Mistrzostwach Europy, Michniewicz dostał zadanie naprawy sytuacji w drużynie młodzieżowej i awansu na kolejne Mistrzostwa Europy.

Misję zakończył z sukcesem, choć i tutaj zdarzały mu się niezrozumiałe „wpadki” w postaci dwóch remisów z Wyspami Owczymi. Ostatecznie jednak polscy młodzieżowcy pokonali faworyzowaną Portugalię w barażach i po raz pierwszy od 1994 roku udało im się zakwalifikować do turnieju finałowego (w 2017 jako gospodarze nie musieli uzyskiwać kwalifikacji).

W samych Mistrzostwach Europy U-21 odbywających się w 2019 roku we Włoszech i San Marino, polskim młodzieżowcom pod wodzą Michniewicza udało się wygrać 3:2 z Belgią i 1:0 z Włochami, ale z awansu do kolejnej fazy cieszyli się Hiszpanie, z którymi Polacy przegrali aż 0:5. Mimo porażki Michniewicz został dobrze oceniony jako selekcjoner, który nie obawia się podejmowania odważnych decyzji i koncentruje się przede wszystkim na realizacji głównego celu.

Łącznie Michniewicz poprowadził młodzieżową kadrę w 27 meczach, w których odnotował 14 zwycięstw, 7 remisów i 6 porażek.

Objęcie Legii Warszawa

21 września 2020 roku Czesław Michniewicz został zaprezentowany jako trener Legii Warszawa, zastępując na tym stanowisku Aleksandara Vukovicia. W swoim pierwszym sezonie udało mu się zdobyć mistrzostwo Polski, a następnie Legia pod jego wodzą zakwalifikowała się do Ligi Europy.

Mistrzowie Polski bieżący sezon rozpoczęli jednak od fatalnej dyspozycji. Przez pierwsze kilkanaście kolejek Ekstraklasy Legia, pod wodzą Michniewicza, okupowała dolne rejestry tabeli, co ostatecznie 25 października ubiegłego roku doprowadziło do zwolnienia Michniewicza z funkcji trenera. Co ciekawe, jego następcą w Legii ostatecznie okazał się… Aleksandar Vuković.

31 stycznia bieżącego roku oficjalnie ogłoszono, że Czesław Michniewicz został selekcjonerem reprezentacji Polski.

Afera korupcyjna

Niechlubną historią w karierze Czesława Michniewicza jest oskarżenie o korupcję. Do trenera zdążył już przylgnąć pseudonim “711”. Nawiązuje on do liczby połączeń, którą w okresie od lipca 2003 do października 2005 wykonał Michniewicz do Ryszarda Forbricha noszącego pseudonim „Fryzjer”. Sprawa jest o tyle kontrowersyjna, że w słynnym meczu Lecha Poznań z Świtem Nowy Dwór Mazowiecki, który został sprzedany, szkoleniowiec wystawił rezerwowy skład.

Warto jednak zaznaczyć, że 4 lutego 2009 Michniewicz dobrowolnie zgłosił się do wrocławskiego oddziału prokuratury krajowej prowadzącego śledztwo w sprawie korupcji w polskim futbolu, gdzie złożył zeznania w charakterze świadka. Czesławowi Michniewiczowi nie udowodniono udziału w procesie korupcyjnym, ale rysa na jego wizerunku pozostała do dziś.

Co jeszcze warto wiedzieć o nowym selekcjonerze? bramka piłka nożna

Według swoich byłych podopiecznych, Czesław Michniewicz jest mocno niedocenianym szkoleniowcem. Jego warsztat jest znacznie większy, niż sądzi to przeciętny kibic. Trener może godzinami rozmawiać o taktyce, regularnie zaznajamia się z najnowszymi trendami w futbolu, stara się analizować wiele aspektów, nie tylko w swojej drużynie, ale także i w każdym następnym rywalu.

Co więcej, eksperci uważają, że Michniewicz potrafi świetnie reagować na boiskowe wydarzenia i nie boi się odpuścić jednego z najważniejszych piłkarzy kosztem innego, który akurat w tym starciu może znacznie bardziej przydać się zespołowi. W pamięci kibiców Michniewicz szczególnie zasłynął powiedzeniem, że „2:0 to bardzo niebezpieczny wynik”, ponieważ piłkarze się rozluźniają i łatwo tracą przewagę.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również