Coraz więcej Polaków rezerwuje wakacje z wyprzedzeniem

Udostępnij

Z badania przeprowadzonego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) na zlecenie Nationale-Nederlanden wynika, że Polacy, rezerwując wakacje z wyprzedzeniem, kierują się przede wszystkim chęcią uniknięcia stresu związanego z planowaniem wyjazdu na ostatnią chwilę.

Co drugi Polak planuje wakacje z wyprzedzeniem

Z badania przeprowadzonego w dniach 7-8 lipca przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) na zlecenie Nationale-Nederlanden wynika, że aż 47% Polaków rezerwuje wakacje z wyprzedzeniem, aby uniknąć stresu związanego z planowaniem wyjazdu na ostatnią chwilę.

Zapobieganie stresującym sytuacjom związanych z wakacjami last minute jest dla respondentów ważniejsze niż uzyskanie lepszych cen związanych z wcześniejszą rezerwacją. Na tę drugą odpowiedź wskazała jedna trzecia badanych.

Podczas planowania podróży dla Polaków kluczowe są oczywiście jej koszty (na co wskazało 55% badanych). Warto dodać, że kwestie finansowe związane z wakacjami są najistotniejsze dla osób, których dochód netto oscyluje pomiędzy 3 tysięcy a 7 tysięcy złotych miesięcznie. Takiej odpowiedzi udzieliło 75% ankietowanych z tej grupy.

Respondenci deklarowali również, że bardzo ważna dla nich przy planowaniu podróży jest pogoda (46%) oraz bezpieczeństwo w odwiedzanym kraju (45%). Ankietowani zaznaczyli także zainteresowanie atrakcjami turystycznymi dostępnymi na miejscu (37%).

W dalszej kolejności pojawiły się takie odpowiedzi, jak zainteresowanie kulturą i tradycjami miejscowej społeczności (19%) oraz możliwość aktywnego wypoczynku (16%).

Polacy chętnie wykupują polisy turystyczne

Iwona Debis z Nationale-Nederlanden zwróciła uwagę, że na sprawy finansowe zwracają uwagę osoby z niższymi dochodami, a kwestie bezpieczeństwa częściej rozważają kobiety (aż 60% ankietowanych) niż mężczyźni (tylko 30% respondentów).

Iwona Debis dodała, że “co trzeci ankietowany spotkał się z nieoczekiwaną sytuacją, w której był zmuszony odwołać wyjazd. Nic więc dziwnego, że Polacy, planując urlop, zwracają uwagę na kwestie unikania stresujących sytuacji oraz odpowiedniego zabezpieczenia w postaci polisy turystycznej”.

Okazuje się bowiem, że ponad połowa badanych zadeklarowała, że skorzystałaby z ubezpieczenia turystycznego lub ubezpieczenia rezygnacji z podróży. Problemy zdrowotne i kwestie rodzinne lub osobiste były głównymi przyczynami, które skłoniły ankietowanych do odwołania swoich planów podróży w przeszłości – odpowiedzi te wskazało odpowiednio 46% i 39% respondentów .

Czym kierujemy się przy wyborze polisy turystycznej?

W ubezpieczeniu turystycznym lub ubezpieczeniu rezygnacji z podróży dla Polaków najważniejsze są: pokrycie kosztów leczenia (60% wskazań), wysokość składki ubezpieczeniowej (38%) oraz zwrot kosztów w razie niespodziewanych zdarzeń, takich jak odwołanie podróży czy kradzież (34%). ubezpieczenie turystyczne

Z kolei wysokość płaconej składki ubezpieczenia turystycznego jest najważniejsza dla najmłodszej kategorii wiekowej (aż 51% w tej grupie) oraz osób, których dochód netto nie przekracza 2 tysięcy złotych netto na miesiąc, z których niemal trzy czwarte wybrało taką odpowiedź.

Analogicznie, dla zarabiających najmniej pokrycie kosztów leczenia jest najbardziej istotnym elementem podczas wyboru ubezpieczenia. Tak wskazało 80% respondentów w tej grupie, co jednocześnie stanowi najwyższy odsetek w całym badaniu.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również