Coraz więcej młodych rodziców nie stać na dziecko

Udostępnij

Coraz więcej osób odkłada decyzję o założeniu rodziny. Mają na to wpływ różne czynniki. Przede wszystkim wiele kobiet woli najpierw postawić na swoją edukację i karierę, a dopiero później decyduje się na pierwszą ciążę. Wpływ mają na to także koszty, ponieważ zanim jeszcze dziecko przyjdzie na świat, rodzice muszą przygotować się na spory wydatek. Dlaczego coraz więcej młodych rodziców obawia się, że nie poradzą sobie z rodzicielstwem ze względów finansowych? Ile właściwie kosztuje utrzymanie dziecka?

Koszty, które rodzice ponoszą, zanim dziecko przyjdzie na świat

kobieta w ciążyDecyzja o posiadaniu dziecka powinna być dobrze przemyślana, ponieważ wiąże się ze sporymi zmianami w życiu młodych rodziców. Do tego dochodzą niemałe wydatki. Zanim w ogóle dziecko pojawi się na świecie, przyszli rodzice muszą mieć solidne zaplecze finansowe. Przede wszystkim wiele kobiet przed staraniami o dziecko robi komplet badań. Jedną możliwością jest pójście do lekarza na NFZ, jednak mimo wszystko sporo kobiet wybiera prywatnego lekarza.

Po zajściu w ciąże, przyszli rodzice stają przed trudnym wyborem — rodzic w szpitalu czy w prywatnej klinice? Część kobiet woli tę drugą opcję, a to generuje naprawdę spore koszty. Cena prywatnego porodu siłami natury z pobytem w szpitalu kosztuje od 3000 zł do 5000 zł. Natomiast zabieg cesarskiego cięcia to koszt od 5000 zł do 8000 zł. Jednak panie rodzące w państwowym szpitalu też ponoszą dodatkowe koszty, żeby w czasie porodu poczuć się bardziej komfortowo. Dokładniej, prywatna sala porodowa i poporodowa w publicznym szpitalu kosztuje 200 zł za dobę, a do tego trzeba doliczyć jeszcze 1000 zł za prywatną opiekę położnej.

rodzice i dzieci

Kolejną kwestią jest torba z niezbędnymi rzeczami w czasie pobytu w szpitalu oraz wyprawka dla dziecka. W zależności od wybranych produktów ceny za wyprawkę wahają się od około 9800 zł do nawet 16000 zł. To oznacza, że wielu przyszłych rodziców nie stać nawet na pierwsze wydatki związane z pojawieniem się dziecka na świecie. A ile właściwie kosztuje utrzymanie niemowlaka? Okazuje się, że wraz z wiekiem wydatki na dziecko tylko rosną.

Jakie koszty ponoszą rodzice, kiedy w ich życiu pojawi się dziecko?

Przede wszystkim warto zdawać sobie sprawę, że pojawienie się dziecka w domu wpływa na wiele aspektów życia. Rodzice muszą przygotować się na indywidualne wydatki związane z pojawieniem się nowego członka rodziny. Zaliczamy do nich między innymi żywność oraz ubrania, które w przypadku szybko rosnących niemowlaków trzeba dość często wymieniać na większe. Poza tym rosną też wydatki związane z utrzymaniem gospodarstwa domowego. Ceny rachunków mogą stopniowo iść do góry, a do tego warto pamiętać, że ceny prądu oraz gazu i tak w ostatnim czasie wzrosły.

Zdecydowanie wydatki na niemowlaka są najniższe, ponieważ wraz z wiekiem dziecko zaczyna mieć dodatkowe zainteresowania oraz szkołę, co generuje spore koszty. Wielu rodziców decyduje się na zajęcia pozalekcyjne dla dzieci, które pomogą rozwinąć najróżniejsze talenty. Do tego trzeba doliczyć korepetycje i wydatki związane bezpośrednio ze szkołą, takie jak wyjścia klasowe do kina, teatru i muzeów. Z wiekiem rośnie ilość indywidualnych potrzeb dzieci oraz koszty utrzymania, czyli wydatki na jedzenie i media.

opieka nad dzieckiem i praca dodatkowaRodzice muszą brać pod uwagę także ewentualne koszty, które może generować nagła choroba dziecka. Coraz więcej młodych ludzi cierpi na problemy psychiczne, a w tym przypadku ciężko jest znaleźć pomoc w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.

Kolejną kwestią jest fakt, że dzieci coraz dłużej pozostają na utrzymaniu rodziców. Wynika to z faktu, że ceny mieszkań wciąż idą do góry. Młodzi ludzie, którzy po skończeniu szkoły nadal chcą się uczyć, często są utrzymywani przez rodziców. Z badań przeprowadzonych przez Centrum im. Adama Smitha wynika, że koszt wychowania dziecka od grudnia 2021 roku do kwietnia 2022 roku wzrosły o 7,1%.

Dlaczego coraz więcej młodych rodziców nie stać na dziecko?

Centrum im. Adama Smitha przeprowadziło badania na temat tego, jak na przestrzeni ostatnich dwóch lat wzrosły koszty wychowania dziecka do 18 roku życia. W 2020 roku wychowanie jednego dziecka kosztowało 265 tys. zł, natomiast wychowanie dwójki dzieci to był koszt 439 tys. zł. W 2021 roku koszt wychowania jednego dziecka do uzyskania pełnoletności wzrósł o 10,3 procent, a w kwietniu 2022 roku wynosił aż 300 tys. zł. Okazuje się, że wychowanie dziecka jest tak drogie, że banki zaczęły brać tę kwestię pod uwagę w przypadku osób starających się o kredyt. Andrzej Sadowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha w ksiegowosc.infor.pl komentuje:

„Koszty wychowania dzieci zaczęły po raz pierwszy oficjalnie uwzględniać banki przy ocenie zdolności kredytowej. Według banków posiadanie i wychowywanie dzieci obniża zdolność kredytową rodziców, którzy utrzymują się przede wszystkim z pracy, a nie z programów społecznych. Dla polskiej rodziny fundamentalne znaczenie ma zwłaszcza obniżenie opodatkowania pracy. Zmiany podatkowe wprowadzone w roku 2022 zwiększyły ciężary nawet u osób średnio zarabiających, których realne wynagrodzenia sukcesywnie dodatkowo redukuje rozwijająca się inflacja. Wznowienie kampanii na rzecz wprowadzenia tzw. dochodu gwarantowanego przyczynia się do postępującej od lat dewastacji wartości oraz etosu pracy, jako podstawy dobrobytu rodziny i tym samym zniszczenia pewnego i przewidywalnego źródła do planowania posiadania dzieci”.

rodzice i dzieci W takiej sytuacji ciężko dziwić się, że część osób odkłada decyzję o założeniu rodziny. Wiele osób najzwyczajniej w świecie nie stać na wychowanie dziecka zapewniając wszystkie potrzeby. Rodzice chcą dać dzieciom wszystko, co najlepsze, jednak przy aktualnych cenach naprawdę ciężko podjąć decyzję o posiadaniu potomstwa.

Posiadanie dziecka to ogromne koszty, na które wiele osób nie może sobie pozwolić

Coraz więcej osób odkłada decyzję o założeniu rodziny na później. Wpływa na to naprawdę wiele czynników. Jednak jednym z istotniejszych aspektów są finanse. Rodzice muszą przygotować się finansowo jeszcze przed przyjściem dziecka na świat, a czasem nawet przed zajściem kobiety w ciąże. Sama wyprawka dla dziecka to koszt od około 9800 zł do nawet 16000 zł. Kolejnym wyzwaniem jest wybór pomiędzy porodem w publicznym szpitalu a porodem w prywatnej klinice. Ta druga opcja to koszt nawet do 8000 zł.

rodzice i dzieci Koszty, które rodzice ponoszą, rosną wraz z wiekiem dziecka. Poza indywidualnymi potrzebami najmłodszych rodzice muszą być gotowi na wyższe ceny za media oraz żywność. Z czasem do tego dochodzą zainteresowania dziecka, wyjścia ze szkoły oraz inne dodatkowe zajęcia i kursy.

Według badań przeprowadzonych przez Centrum im. Adama Smitha koszt wychowania dziecka do 18 roku życia od 2020 roku wzrósł z 265 tys. zł do aż 300 tys. zł w kwietniu 2022 roku. Posiadanie dziecka zaczęło wpływać nawet na zdolność kredytową rodziców. Ciężko się więc dziwić, że coraz więcej osób zwyczajnie nie stać na posiadanie dziecka.

Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk
Redaktorka Portfelu Polaka. Ukończyłam studia licencjackie na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Uniwersytecie Śląskim. Specjalizuje się w tematyce społecznej, finansowej i prawnej.

Najnowsze

Zobacz również