Adwokat to często pierwsza osoba, o której pomyślimy, gdy będziemy mieli jakieś problemy lub wątpliwości w kwestiach prawnych. Zanim jednak zdecydujemy, że chcemy zwrócić się do dobrego adwokata, takiego jak na przykład ten: https://adwokat-trochimiuk.pl/, jest kilka rzeczy, o których powinniśmy pamiętać. Dzięki temu cały proces powinien być dla nas bardziej przejrzysty i mniej stresujący.
Przede wszystkim dobrze jest wiedzieć, czym właściwie zajmuje się adwokat, aby móc określić, czy dana sprawa będzie w zasięgu jego kompetencji. Krąży na ten temat wiele nieścisłości, więc jest to kwestia, którą zdecydowanie warto zgłębić.
Co wchodzi w skład usług adwokata?
Adwokat może wielu osobom kojarzyć się z sądami. Faktycznie, ma on prawo do reprezentowania swoich klientów przed sądem, zarówno, gdy są oni powodami, jak i pozwanymi. Warto jednak wiedzieć, że nie jest to jedyne, czym osoba pełniąca taki zawód się zajmuje. Wprost przeciwnie – zakres usług adwokata jest bardzo szeroki i konkretnie występowanie przed sądem to tylko jego bardzo mała część. Wśród innych działań, które adwokaci wykonują najczęściej, można wymienić udzielanie ustnych lub pisemnych porad prawnych.
Czym są takie porady? Jak łatwo się domyślić, zawierają one analizę danej sytuacji pod kątem prawnym, a także wskazówki odnośnie do tego, jakie kroki można podjąć, aby osiągnąć najlepszy rezultat. Jeśli porada dotyczy na przykład jakiegoś dokumentu, to powinna wskazywać, czy jest on zgodny z prawem i jakie jego zapisy potencjalnie powinny być zmienione, aby był on korzystny dla klienta. Dokładny zakres informacji zawartych w poradzie prawnej zależy od tego, czego klient oczekuje od adwokata i czego dana sprawa dotyczy.
W zależności od tego, w czym specjalizuje się dana kancelaria, można w niej uzyskać wskazówki między innymi z zakresu prawa cywilnego, karnego, rodzinnego, spadkowego czy prawa pracy. Wielu przedsiębiorców może zainteresować także wsparcie z zakresu prawa gospodarczego. Inne popularne usługi, poza poradami prawnymi i reprezentacją przed sądami oraz innymi instytucjami, to chociażby uczestniczenie w mediacjach bądź negocjacjach w imieniu swojego klienta. Dobrych adwokatów cechuje indywidualne podejście – nawet, jeśli sprawa jest bardzo złożona i nietypowa, powinni oni być w stanie opracować skuteczny, przemyślany plan działania.
Adwokat to nie notariusz
Jak widać, zakres usług adwokata jest bardzo szeroki. Jednocześnie są pewne działania, które nie należą do jego kompetencji. Można wśród nich wymienić przede wszystkim notarialne poświadczenie dokumentów.
Adwokat i notariusz to dwa całkowicie różne zawody, których nie należy mylić. Jeśli więc chcemy jedynie poświadczyć notarialnie testament, umowę sprzedaży nieruchomości czy umowę najmu, a nie mamy problemu natury prawnej, który wymaga pomocy czy porady, powinniśmy zwrócić się do notariusza.
Z kolei w przypadku, kiedy na przykład jesteśmy przekonani, że należy nam się jakiś spadek, ale mamy problemy z jego otrzymaniem (choćby z racji tego, że dowiedzieliśmy się o powstaniu spadku późno i inni spadkobiercy już go podzielili), możemy zwrócić się do adwokata i spytać, co można w takiej sytuacji zrobić.