Sprawne zarządzanie magazynem jest w dzisiejszych czasach bardzo ważnym czynnikiem w kontekście branży e-commerce. Handel w sieci rozwija się z dnia na dzień, a stale rosnąca ilość zamówień wymaga wprowadzania optymalnych i zwiększających wydajność firmy rozwiązań. Dlatego też, większość obecnych magazynów jest poddawana remontom i różnego rodzaju modernizacjom. Dziś na obrzeżach wielu miast można zaobserwować ogromne hale, w których setki specjalistów dbają o poprawny proces składowania i dystrybucji towarów do użytkowników.
Konkurencja głównym powodem do zmian?
Trzeba przyznać, że od kilku lat na rynek internetowy postanowiło wejść wiele firm. W pewnym momencie, a dokładniej w okresie pandemii, nie było nawet innego wyjścia. Gdyby nie e-commerce, handel stacjonarny w niektórych przedsiębiorstwach upadłby całkowicie, a same placówki po prostu musiałyby zamknąć swoją działalność. Przeniesienie do wirtualnej rzeczywistości było więc jedynym kołem ratunkowym. To natomiast doprowadziło do ogromnego wzrostu konkurencyjności na tej płaszczyźnie. Oprócz wzmożonych działań marketingowych i promocyjnych, przedsiębiorcy byli również zobowiązani do wdrażania nowoczesnych systemów i urządzeń, które usprawniłyby system wysyłki produktów do klienta.
Standardowe magazyny zaczęły być więc uznawane za swego rodzaju centrum realizacji zamówień, a ich struktura zmuszona była przejść gruntowną modernizację, dotyczącą zarówno ponownego rozdysponowania przestrzeni, jak i wdrożenia pewnych technologii.
Co znaczy nowoczesny magazyn?
Obraz magazynu jest dla większości kupujących ogromną przestrzenią w hali, wyposażoną w piętrowe półki i regały służące składowaniu towaru. Jest to dobre skojarzenie, które z pewnością ma swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości. Liczy się natomiast, aby rozdysponowanie korytarzy między regałami było zorganizowane w sposób umożliwiający swobodne poruszanie się tam wózków widłowych czy zwyżek.
Odpowiednio posegregowane towary na półkach to rzecz, której na magazynie nie może zabraknąć. Zadaniem wszystkich specjalistów działających w tym obszarze jest sortowanie i układanie produktów w takich miejscach, aby mogły być one później swobodnie wyciągane względem konkretnego typu i daty wyprodukowania. O ile w przypadku małych hal, składujących wąską ofertę produktów nie ma z tym problemu, o tyle spore magazyny są już w dzisiejszych czasach niemalże zmuszone do przeprowadzenia procesu cyfryzacji. Firma Quantum Qguar oferuje najnowszej klasy system do magazynu, oznaczony inaczej jako WMS. Jego zadaniem jest bieżące monitorowanie i zapamiętywanie wszystkich informacji o stanach magazynu i produktach, jakie się na nim znajdują.
Systemy WMS – co dokładnie robią?
Z informacji udzielonych przez firmę Quantum Qguar wynika, że ich system do magazynu jest związany z każdym produktem od momentu jego przyjęcia, do samej kompletacji i wydania klientowi. Identyfikuje towar przy użyciu kodów kreskowych, a następnie biorąc pod uwagę gabaryty – przypisuje mu odpowiednie miejsce. Każdy pracownik magazynu posiada stały wgląd do systemu, przez co niezależnie od pełnionej funkcji, może on znać dokładną lokalizację towaru na regale. To niezwykle ważne w kontekście zwiększenia efektywności firmy na skutek szybszego rotowania produktami na magazynie.