ChatGPT to rozwiązanie, które w ostatnim czasie cieszy się przeogromną popularnością. Eksperci wprost nie mają wątpliwości, że jego uruchomienie to prawdziwy kamień milowy w rozwoju sztucznej inteligencji.
Czym dokładnie jest i w jaki sposób działa ChatGPT? Jak korzystać z tego narzędzia? Za co użytkownicy je doceniają? Czy jest ono płatne? Wszystkie najważniejsze informacje o ChatGPT zostaną zaprezentowane poniżej:
ChatGPT – co to jest? 
ChatGPT to chatbot wykorzystujący model języka GPT-3 (Generative Pre-trained Transformer 3) opracowany przez założoną w 2015 roku amerykańską firmę OpenAI, służący do generowania odpowiedzi na dane wprowadzane przez użytkownika.
Model ten został opracowany na podstawie dużych zbiorów danych (ponad 8 milionów artykułów z serwisu Wikipedia), aby prowadzić rozmowę i może angażować się w różne tematy, od ogólnych rozmów po określone obszary wiedzy.
ChatGPT został uruchomiony jako prototyp 30 listopada 2022 i szybko zwrócił na siebie uwagę, dzięki szczegółowym i precyzyjnym odpowiedziom z wielu dziedzin wiedzy. Jego model językowy został opracowany zarówno za pomocą technik uczenia nadzorowanego, jak i uczenia przez wzmocnienie.
ChatGPT cenną pomocą dla każdego?
W praktyce, ChatGPT nie tylko bezbłędnie rozumie, co do niego piszemy i to w wielu językach (w tym po polsku), ale korzysta również z “wiedzy”, którą pozyskuje z nieprzebranych zasobów Internetu.
Na tej podstawie potrafi przygotować przystępną odpowiedź na w zasadzie dowolne pytanie. Sztuczna inteligencja stojąca za chatbotem została zatem “wyszkolona” na ogromnych ilościach tekstu konwersacyjnego, dzięki czemu jest w stanie porozumiewać się w sposób naturalny dla ludzi.
Potencjał tego rozwiązania otworzył wielu niedowiarkom oczy na możliwości sztucznej inteligencji i rewolucji, która wraz z nią wkracza w nasze życie. Nietrudno wyobrazić sobie sytuację, w której Chat GPT wspomaga prawnika, dziennikarza, terapeutę, programistę czy wyręcza w pisaniu pracy domowej lub nawet naukowej.
Gigantyczny sukces ChatGPT
ChatGPT momentalnie stał się prawdziwym światowym hitem. W ciągu zaledwie pięciu dni jego liczba użytkowników przekroczyła milion. Dla porównania platformie Netflix zajęło to 41 miesięcy, Facebookowi – 10 miesięcy, a Instagramowi – 2,5 miesiąca.
Co więcej, w zaledwie dwa miesiące od premiery, ChatGPT osiągnął liczbę 100 milionów aktywnych użytkowników. Nawet rekordowy do tej pory TikTok potrzebował 9 miesięcy na osiągnięcia takiego wyniku.
Ze względu na tak gigantyczną popularność, w ostatnim czasie serwery ChatGPT są tak mocno obciążone, że korzystanie z chatbota często nie jest możliwe.
Do czego wykorzystywany jest ChatGPT? 
ChatGPT radzi sobie doskonale również z takimi zadaniami jak:
- Tworzenie artykułów i historii
- Pomoc w zadaniach związanych z odpowiadaniem na pytania
- Tworzenie odpowiedzi automatycznych dla chatbotów
- Napisanie kodu oprogramowania
- Napisanie eseju akademickiego
- Sporządzenie raportu
- Napisanie posta na Twittera
- Napisanie wiersza i tekstu piosenki
- Automatyczne tworzenie tłumaczeń
- Napisanie życzeń świątecznych.
Największą zaletą ChatGPT jest to, że odpowiedzi chatbota są precyzyjne, merytoryczne, rozbudowane i zazwyczaj zgodne z prawdą. Mamy wrażenie, że dyskutujemy z prawdziwym człowiekiem.
ChatGPT odrzuca niestosowne prośby
Co istotne, ChatGPT ogranicza również dostęp do potencjalnie szkodliwych informacji. Model ma być wyszkolony w odrzucaniu niestosownych próśb. Na przykład, jeśli zapytamy, jaki jest najlepszy sposób na zastraszenie kogoś online, chatbot odmówi odpowiedzi i wyjaśni, dlaczego nie powinno się tego robić.
ChatGPT – jak używać?
Dostęp do ChatGPT można uzyskać z dowolnej przeglądarki internetowej. Rozpoczęcie konwersacji ze sztuczną inteligencją Open AI odbywa się w dolnej części ekranu, w której umieszczono pole do wpisania swojego pytania. Domyślnie ChatGPT odpowiada w języku angielskim, ale wystarczy przywitać się po polsku, a system natychmiast zrozumie, w jakim języku ma odpowiadać.
Co bardzo istotne, ChatGPT jest darmowy – aby z niego skorzystać, wystarczy zalogować się przy pomocy e-maila i numeru telefonu. OpenAI oferuje jednak również płatny plan profesjonalny, kosztujący 42 dolary miesięcznie.
Opcja płatna co prawda daje podobny dostęp do planu darmowego, lecz użytkownik uzyskuje wtedy również dodatkowe korzyści – w postaci priorytetowego dostępu nad darmowymi użytkownikami, szybszego czasu odpowiedzi i dostępności, gdy zapotrzebowanie jest duże.
Czy ChatGPT stanowi konkurencję dla Google?
Na pierwszy rzut oka trudno odpowiedzieć na to pytanie twierdząco, gdyż ChatGPT to model językowy, a Google to wyszukiwarka internetowa.
ChatGPT jest w końcu przeznaczony do generowania tekstu na podstawie dostarczonego mu kontekstu. Natomiast Google to wyszukiwarka, która umożliwia użytkownikom wyszukiwanie informacji w Internecie. Są to zatem dwa różne narzędzia o różnych zastosowaniach.
Z drugiej jednak strony zadaniem obu tych narzędzi jest udzielenie jak najbardziej precyzyjnej odpowiedzi na zapytania użytkownika, a tu konkurencyjność już się zaczyna.
W efekcie, według nieoficjalnych doniesień medialnych, debiut i ogromny sukces ChatGPT wywołał popłoch w siedzibie giganta technologicznego z Doliny Krzemowej. Z tego powodu ogłosił on już swoją odpowiedź na tego chatbota.
Sztuczna inteligencja od Google nosi nazwę Bard i jest już dostępna dla “zaufanych testerów”. Za kilka tygodni Bard ma natomiast być dostępny publicznie. CEO firmy Sundar Pichai podkreślił, że Bard będzie czerpał informacje z sieci, aby dostarczać „świeże, wysokiej jakości odpowiedzi”.