Co to jest i jak działa ChatGPT?

Udostępnij

ChatGPT to rozwiązanie, które w ostatnim czasie cieszy się przeogromną popularnością. Eksperci wprost nie mają wątpliwości, że jego uruchomienie to prawdziwy kamień milowy w rozwoju sztucznej inteligencji.

Czym dokładnie jest i w jaki sposób działa ChatGPT? Jak korzystać z tego narzędzia? Za co użytkownicy je doceniają? Czy jest ono płatne? Wszystkie najważniejsze informacje o ChatGPT zostaną zaprezentowane poniżej:

ChatGPT – co to jest? ChatGPT

ChatGPT to chatbot wykorzystujący model języka GPT-3 (Generative Pre-trained Transformer 3) opracowany przez założoną w 2015 roku amerykańską firmę OpenAI, służący do generowania odpowiedzi na dane wprowadzane przez użytkownika.

Model ten został opracowany na podstawie dużych zbiorów danych (ponad 8 milionów artykułów z serwisu Wikipedia), aby prowadzić rozmowę i może angażować się w różne tematy, od ogólnych rozmów po określone obszary wiedzy.

ChatGPT został uruchomiony jako prototyp 30 listopada 2022 i szybko zwrócił na siebie uwagę, dzięki szczegółowym i precyzyjnym odpowiedziom z wielu dziedzin wiedzy. Jego model językowy został opracowany zarówno za pomocą technik uczenia nadzorowanego, jak i uczenia przez wzmocnienie.

ChatGPT cenną pomocą dla każdego?

W praktyce, ChatGPT nie tylko bezbłędnie rozumie, co do niego piszemy i to w wielu językach (w tym po polsku), ale korzysta również z “wiedzy”, którą pozyskuje z nieprzebranych zasobów Internetu.

Na tej podstawie potrafi przygotować przystępną odpowiedź na w zasadzie dowolne pytanie. Sztuczna inteligencja stojąca za chatbotem została zatem “wyszkolona” na ogromnych ilościach tekstu konwersacyjnego, dzięki czemu jest w stanie porozumiewać się w sposób naturalny dla ludzi.

Potencjał tego rozwiązania otworzył wielu niedowiarkom oczy na możliwości sztucznej inteligencji i rewolucji, która wraz z nią wkracza w nasze życie. Nietrudno wyobrazić sobie sytuację, w której Chat GPT wspomaga prawnika, dziennikarza, terapeutę, programistę czy wyręcza w pisaniu pracy domowej lub nawet naukowej.

Gigantyczny sukces ChatGPT

ChatGPT momentalnie stał się prawdziwym światowym hitem. W ciągu zaledwie pięciu dni jego liczba użytkowników przekroczyła milion. Dla porównania platformie Netflix zajęło to 41 miesięcy, Facebookowi – 10 miesięcy, a Instagramowi – 2,5 miesiąca.

Co więcej, w zaledwie dwa miesiące od premiery, ChatGPT osiągnął liczbę 100 milionów aktywnych użytkowników. Nawet rekordowy do tej pory TikTok potrzebował 9 miesięcy na osiągnięcia takiego wyniku.

Ze względu na tak gigantyczną popularność, w ostatnim czasie serwery ChatGPT są tak mocno obciążone, że korzystanie z chatbota często nie jest możliwe.

Do czego wykorzystywany jest ChatGPT? OpenAI

ChatGPT radzi sobie doskonale również z takimi zadaniami jak:

  • Tworzenie artykułów i historii
  • Pomoc w zadaniach związanych z odpowiadaniem na pytania
  • Tworzenie odpowiedzi automatycznych dla chatbotów
  • Napisanie kodu oprogramowania
  • Napisanie eseju akademickiego
  • Sporządzenie raportu
  • Napisanie posta na Twittera
  • Napisanie wiersza i tekstu piosenki
  • Automatyczne tworzenie tłumaczeń
  • Napisanie życzeń świątecznych.

Największą zaletą ChatGPT jest to, że odpowiedzi chatbota są precyzyjne, merytoryczne, rozbudowane i zazwyczaj zgodne z prawdą. Mamy wrażenie, że dyskutujemy z prawdziwym człowiekiem.

ChatGPT odrzuca niestosowne prośby

Co istotne, ChatGPT ogranicza również dostęp do potencjalnie szkodliwych informacji. Model ma być wyszkolony w odrzucaniu niestosownych próśb. Na przykład, jeśli zapytamy, jaki jest najlepszy sposób na zastraszenie kogoś online, chatbot odmówi odpowiedzi i wyjaśni, dlaczego nie powinno się tego robić.

ChatGPT – jak używać?

Dostęp do ChatGPT można uzyskać z dowolnej przeglądarki internetowej. Rozpoczęcie konwersacji ze sztuczną inteligencją Open AI odbywa się w dolnej części ekranu, w której umieszczono pole do wpisania swojego pytania. Domyślnie ChatGPT odpowiada w języku angielskim, ale wystarczy przywitać się po polsku, a system natychmiast zrozumie, w jakim języku ma odpowiadać.

Co bardzo istotne, ChatGPT jest darmowy – aby z niego skorzystać, wystarczy zalogować się przy pomocy e-maila i numeru telefonu. OpenAI oferuje jednak również płatny plan profesjonalny, kosztujący 42 dolary miesięcznie. ChatGPT

Opcja płatna co prawda daje podobny dostęp do planu darmowego, lecz użytkownik uzyskuje wtedy również dodatkowe korzyści – w postaci priorytetowego dostępu nad darmowymi użytkownikami, szybszego czasu odpowiedzi i dostępności, gdy zapotrzebowanie jest duże.

Czy ChatGPT stanowi konkurencję dla Google?

Na pierwszy rzut oka trudno odpowiedzieć na to pytanie twierdząco, gdyż ChatGPT to model językowy, a Google to wyszukiwarka internetowa.

ChatGPT jest w końcu przeznaczony do generowania tekstu na podstawie dostarczonego mu kontekstu. Natomiast Google to wyszukiwarka, która umożliwia użytkownikom wyszukiwanie informacji w Internecie. Są to zatem dwa różne narzędzia o różnych zastosowaniach.

Z drugiej jednak strony zadaniem obu tych narzędzi jest udzielenie jak najbardziej precyzyjnej odpowiedzi na zapytania użytkownika, a tu konkurencyjność już się zaczyna.

W efekcie, według nieoficjalnych doniesień medialnych, debiut i ogromny sukces ChatGPT wywołał popłoch w siedzibie giganta technologicznego z Doliny Krzemowej. Z tego powodu ogłosił on już swoją odpowiedź na tego chatbota.

Sztuczna inteligencja od Google nosi nazwę Bard i jest już dostępna dla “zaufanych testerów”. Za kilka tygodni Bard ma natomiast być dostępny publicznie. CEO firmy Sundar Pichai podkreślił, że Bard będzie czerpał informacje z sieci, aby dostarczać „świeże, wysokiej jakości odpowiedzi”.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również