Co to jest ewidencja środków trwałych i jak ją usprawnić?

50

Istotną część przedsiębiorstwa stanowi posiadany majątek. Jego gromadzenie jest jak najbardziej naturalne – firma jest powołana do życia po to, aby przynosiła zyski. Jednak wszystko musi odbywać się zgodnie z prawem, a to oznacza, że składniki wchodzące w skład majątku należy odpowiednio dokumentować. I właśnie o to chodzi z ewidencją środków trwałych.

Pod pojęciem ewidencji środków trwałych kryje się nic innego jak wykaz dóbr, jakie posiada przedsiębiorstwo. Muszą nie tylko być wykorzystywane w zgodzie z działalnością, ale mają być kupione bądź wytworzone przez jej właściciela. Ponadto obejmują grunty, nieruchomości, maszyny i narzędzia, a nieraz i zwierzęta, jeśli firma zajmuje się rolnictwem.

Kto musi i jak ma wyglądać ewidencja środków trwałych?

ewidencja środkówDo prowadzenia ewidencji środków trwałych zobligowane są osoby fizyczne, które prowadzą działalność gospodarczą, a także spółki jawne i cywilne osób fizycznych oraz spółki partnerskie. Aby mówić o tym, że ewidencja środków trwałych jest prowadzona prawidłowo, musi spełniać szereg wymogów formalnych. Wpisane muszą być m.in. data nabycia i przyjęcia do używania środka trwałego. Ważna jest wartość początkowa, stawka amortyzacyjna, dokument zakupu. Wszystko to trzeba prowadzić bardzo skrupulatnie, w przeciwnym razie firma może być pociągnięta do odpowiedzialności. Warto więc wziąć pod uwagę narzędzia, które proces ten pomogą usprawnić, a przy tym zniwelują ryzyko błędów.

Dobrą propozycją będzie system enova365. To innowacyjne rozwiązanie, na które decyduje się wielu przedsiębiorców z różnych sektorów gospodarki. Jego moduły i funkcje można dopasować do potrzeb firmy. Pozwala na zautomatyzowanie wielu czynności, a praca z programem może odbywać się zdalnie. Co może nam zaoferować, jeśli interesuje nas ewidencja środków trwałych?

Ewidencja środków trwałych z systemem ERP

W przypadku enova365 mamy do czynienia z systemem ERP, czyli oprogramowaniem służącym do zarządzania całym przedsiębiorstwem. Składa się on z modułów, a wszystkie przetwarzane informacje trafiają do jednej bazy danych. Jednym z nich jest księga inwentarzowa. Program jest zgodny z bieżącymi przepisami, więc wszystkie zapisy będą zgodnie z prawem. Można ewidencjonować środki trwałe, wartości niematerialne i prawne. Można je grupować i łączyć w zestawy, co pomoże zachować porządek i ułatwi późniejszą archiwizację.

Środki trwałe można dzielić ze względu na różne źródła finansowania. Przykładowo da się zaznaczyć, które z nabytych przez firmę środków trwałych były pokryte z pieniędzy firmowych, które poprzez dotacje. Z łatwością można wygenerować dokumenty związane z likwidacją środka trwałego, zmianą jego wartości, amortyzacją, a każdy z nich będzie mieć automatyczną numerację. Do tego można uzyskać różnego rodzaju raporty i zestawienia. To jedynie część funkcji, na jakie możemy liczyć z tym systemem ERP, a więcej na temat jego możliwości można znaleźć na stronie https://www.enova.pl/srodki-trwale-program/.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments