W przeciwieństwie do kart płatniczych czy bankowości internetowej, BLIK to znacznie młodszy produkt na rynku płatności elektronicznych. Mimo to cieszy się bardzo dużą popularnością, która wciąż rośnie z roku na rok. Bardzo chętnie jest wykorzystywany zwłaszcza przez młodych ludzi ze względu na wygodę jego stosowania. Co więcej błyskawicznie się rozwija i poszerza spektrum swoich możliwości. Docelowo ma on stać ponad podziałami i stać się optymalnym oraz powszechnie wykorzystywanym sposobem dokonywania płatności dla każdego.
Co to jest BLIK?
BLIK to polski system płatności. Dostępny jest w aplikacjach mobilnych rodzimych banków i działa zarówno na urządzeniach z systemem Android, jak i iOS. Umożliwia on dokonywanie w płatności w sklepach internetowych i stacjonarnych, wpłacanie oraz wypłacanie gotówki w bankomatach, a nawet wykonywanie błyskawicznych przelewów międzybankowych czy generowanie czeków. W 2019 roku za jej pomocą wykonano ponad 180 milionów transakcji. Z kolei jej pierwszą wersję uruchomiono w lutym 2015. Usługa ta jest dostępna w takich bankach, jak:
- Alior Bank
- Bank Millennium
- Santander Bank Polska
- ING Bank Śląski
- mBank
- PKO Bank Polski
- Inteligo
- Getin Bank
- Noble Bank
- T-Mobile Usługi Bankowe
- BNP Paribas
- Credit Agricole
- PEKAO S.A.
- Grupa SGB
Jak działa BLIK?
Z systemu BLIK mogą korzystać klienci bankowości mobilnej jednego z wyżej wymienionych banków. Transakcja jest realizowana między klientem posiadającym aktywną aplikację a sklepem lub punktem usługowym obsługiwanym przez agenta rozliczeniowego. Mechanizmem identyfikacyjnym są kody jednorazowe. Generuje je system Polskiego Standardu Płatności na żądanie banku. Jest on unikalną kombinacją sześciu cyfr w przedziale od 0 do 9, a jego ważność trwa dwie minuty. Po tym czasie klient ma możliwość wygenerowania kolejnego kodu.
Jak płacić BLIKiem?
Model autoryzacji płatności BLIK przebiega następująco:
- Wygenerowanie kodu
- Wprowadzenie kodu w punkcie akceptacji
- Przekazanie autoryzacji przez akceptanta, za pośrednictwem agenta rozliczeniowego do Polskiego Standardu płatności
- Weryfikacja kodu przez Polski Standard Płatności
- Identyfikacja banku
- Przekazanie autoryzacji do banku
- Autoryzacja przez bank
- Przekazanie odpowiedzi na autoryzację przez bank do Polskiego Standardu Płatności, który dalej za pośrednictwem agenta rozliczeniowego przekazuje ją do akceptanta
Cała operacja trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu sekund. Podczas dokonywania płatności za pomocą systemu BLIK nie trzeba podawać żadnych wrażliwych danych czy numerów kart. Oprócz przekazania kodu BLIK akceptantowi, w niektórych przypadkach dla bezpieczeństwa użytkownik może zostać poproszony przez aplikację o wpisanie kodu PIN do niej.
Inne sposoby płatności BLIKiem
W systemie BLIK istnieje również wariant one-click charakteryzujący się szybszą finalizacją transakcji. Podczas pierwszego zakupu w danym sklepie, tak jak poprzednio należy wpisać 6-cyfrowy kod BLIK. Po zatwierdzeniu zamówienia PIN-em w aplikacji pojawi się komunikat z pytaniem czy użytkownik chce zapamiętać sklep i płacić jednym kliknięciem. Jeśli wyrazi na to zgodę, następne zakupy będą jedynie wymagały zaakceptowania transakcji w aplikacji mobilnej, bez wpisywanie 6-cyfrowego kodu.
Kolejną udostępnioną funkcją są płatności powtarzalne BLIK. Dzięki niej można zarządzać stałymi opłatami za abonamenty, składki czy raty z poziomu aplikacji mobilnej. Podczas pierwszej płatności za dane zobowiązanie, należy podać kod BLIK i zaakceptować transakcję w aplikacji mobilnej. Wówczas usługodawca może zapytać o zapisanie cyklu płatności. Wtedy należy zdefiniować parametry, czyli kwotę, częstotliwość i datę zakończenia subskrypcji. Po wyrażeniu zgody na cykliczne obciążanie klienci nie muszą się martwić, że zapomną o płatności, a usługodawcy cieszyć wpłatami w terminie.
Przelew BLIK
Bardzo przydatną funkcją jest również przelew na telefon BLIK. Działa ona w formie płatności P2P, co oznacza, że odbiorca otrzymuje pieniądze w czasie rzeczywistym, co w przypadku zwykłego przelewu najczęściej się nie zdarza, zwłaszcza w weekendy lub gdy strony transakcji mają konta w różnych bankach. Nie ma potrzeby wpisywania numeru rachunku odbiorcy, wystarczy jego numer telefonu. Co więcej, takie rozwiązanie jest bezpłatne.
BLIK a bankomaty
Innym ułatwieniem systemu BLIK, które zwalnia z obowiązku posiadania przy sobie karty jest możliwość wpłaty i wypłaty w bankomacie za jego pośrednictwem. Wtedy należy wybrać na ekranie polecenie “transakcja bezgotówkowa” lub “wpłata/wypłata BLIK”, wybrać kwotę, wpisać kod widniejący w bankowości mobilnej i zatwierdzić w aplikacji na telefon transakcję. To rozwiązanie również jest całkowicie bezpłatne, co również jest niezwykle korzystne, ponieważ niektóre banki naliczają prowizje za wpłaty lub wypłaty pewnych kwot.
Czek BLIK
To jeszcze nie wszystkie możliwości systemu BLIK. Jeśli naszym celem jest przekazanie komuś pieniędzy, a nie znamy numeru rachunku bankowego tej osoby oraz nie posiada ona bankowej aplikacji mobilnej z BLIKiem, wystarczy samemu stworzyć czek we własnym telefonie. Najpierw należy ustalić do niego hasło, następnie podać kwotę i datę jego ważności. Środki o tej wartości zostaną zablokowane na koncie do momentu wykorzystania lub wygaśnięcia czeku. Teraz wystarczy jedynie wysłać numer czeku i hasło znajomemu, a on, podając te dane, wypłaca ustalone pieniądze z bankomatu.
Czy można płacić BLIKiem za granicą?
Od momentu powstania systemu BLIK nie było możliwości płacenia za jego pomocą poza granicami naszego kraju. Jednak zmianę tego stanu rzeczy zasugerowało ogłoszenie współpracy pomiędzy Mastercard a Polskim Standardem Płatności w celu wprowadzenia BLIKa na rynki międzynarodowe. Wydarzyło się to 14 grudnia 2018 roku, na rzecz tego porozumienia Mastercard miał przejąć 1/7 udziałów Polskiego Standardu Płatności. Jednak, przez dłuższy czas żadne nowe informacje w tej sprawie się nie pojawiły. Taki stan rzeczy trwał aż do połowy kwietnia bieżącego roku, kiedy umowa oficjalnie została zrealizowana poprzez wpis w Krajowym Rejestrze Sądowym, co jest ostatnim formalnym etapem procesu. Najprawdopodobniej więc możliwość płatności zbliżeniowej systemem BLIK będzie dostępna na całym świecie już niebawem i to we wszystkich terminalach, w których akceptowane są płatności zbliżeniowe Mastercard.
Czy w takim razie warto korzystać z BLIK?
Absolutnie tak! BLIK to system płatności oferujący wiele różnorodnych możliwości klientom. Jego popularność sprawia, że w większości punktów w Polsce już można płacić za pomocą BLIKa. Nawet jeśli kupujący nie ma przy sobie ani karty ani gotówki, a terminal akurat nie przyjmuje jeszcze płatności BLIKiem, zawsze za pomocą kodu można wypłacić pieniądze w najbliższym bankomacie. Należy więc uczciwie przyznać, iż każda forma transakcji za pomocą tego systemu jest niezwykle szybka, komfortowa i bezpieczna. Co więcej wszystkie usługi BLIK są bezprowizyjne, czyli darmowe. Nic dziwnego więc, że ten system rozwija się w zawrotnym tempie i cieszy się świetną renomą, dzięki czemu niebawem zostanie wprowadzony na całym świecie.