Budowa elektrowni jądrowej w Polsce to inwestycja strategiczna dla zrównoważonego rozwoju całego kraju. Jej powstanie niewątpliwie przyniesie znaczne korzyści.
Z raportu opublikowanego przez Polski Instytut Ekonomiczny wynika nawet, że reaktory jądrowe nie tylko zaspokoją znaczną część zapotrzebowania energetycznego kraju, ale również przyczynią się do wzrostu PKB Polski oraz zwiększenia zatrudnienia.
Wszystkie kluczowe aspekty związane z powstaniem energii jądrowej w naszym kraju zostaną zaprezentowane poniżej:
Zaspokojenie krajowego zapotrzebowania na energię
Pierwszą korzyścią jest oczywiście zwiększenie niskoemisyjnej energii jądrowej w polskim miksie energetycznym, kosztem bardzo szkodliwego dla środowiska i klimatu węgla. Ze wstępnych analiz wynika, że elektrownie jądrowe będą zaspokajać ponad 30% zapotrzebowania na prąd w naszym kraju.
Ustabilizowanie cen
Ponadto, zróżnicowanie źródeł energii elektrycznej, pozwoli zmniejszyć wpływ wahań na rynku węgla, gazu i ropy na ceny prądu dla odbiorcy końcowego. Mało tego – jako, że elektrownia jądrowa może pracować 60, a w niektórych przypadkach nawet 80 lat, to koszt inwestycji rozkłada się na wiele lat pracy obiektu.
Po uwzględnieniu niskich kosztów eksploatacji, zapewnia więc ona łatwe przewidywanie cen energii.
Spełnienie celów klimatycznych Unii Europejskiej
Elektrownia jądrowa nie emituje szkodliwych dla środowiska i zdrowia gazów, w szczególności dwutlenku węgla, związków azotu i siarki czy pyłów. Powstające w elektrowni niewielkie ilości odpadów można bezpiecznie składować.
Co więcej, elektrownie jądrowe, które jak zostało wspomniane, nie emitują CO2, pozwolą Polsce osiągnąć cele klimatyczne Unii Europejskiej.
Wzrost PKB
Z badań cytowanych przez analityków Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że ich powstawanie przyczynia się do przyspieszenia rozwoju gospodarczego. Choćby w Korei Południowej, dzięki inwestycjom dokonanym w przemysł jądrowy, PKB państwa w 2005 roku było wyższe o 1,3% w porównaniu ze scenariuszem, w którym do takowych by nie doszło.
Według przewidywań ekonomistów, jeżeli wybudujemy w Polsce zaledwie dwa bloki jądrowe o łącznej mocy 3 gigawatów i koszcie wynoszącym 15 miliardów dolarów, PKB naszego kraju może wzrosnąć łącznie o 0,83%. Oznacza to, że jeśli Polska wybuduje ich więcej, co aktualnie jest planowane, wzrost gospodarczy z tego tytułu może znacząco przekroczyć 1% PKB.
Nowe miejsca pracy
Bezpośrednie miejsca pracy
Budowa elektrowni jądrowej w Polsce wpłynie również na zatrudnienie w naszym kraju. Co warto podkreślić, analizowany rodzaj energetyki generuje relatywnie dużo miejsc pracy. W ciągu 50 lat elektrownia jądrowa o mocy 1000 MW zapewni aż 43 tysiące osobolat (jednostka generacji miejsca pracy dla 1 osoby przez 1 rok) bezpośrednich miejsc pracy.
Co więcej, jeśli doliczymy do tego miejsca prace powstałe przy zarządzaniu radioaktywnymi odpadami oraz rozbiórce obiektu, wyjdzie nam, że elektrownia jądrowa wygeneruje w tym okresie aż 50 tysięcy osobolat.
Miejsca pracy generowane pośrednio
Ponadto, drugie tyle osobolat elektrownia jądrowa generuje pośrednio. Choćby, aby wyprodukować odpowiednie części, które następnie wykorzysta się do jej budowy, trzeba zakupić znaczne ilości metali, co zwiększy poziom zatrudnienia w przemyśle ciężkim. Jak wskazują analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego, takich miejsc pracy pojedyncza elektrownia jądrowa o mocy 1000 megawatów wygeneruje łącznie 50 tysięcy osobolat.
Jednakże to dalej nie jest finalny efekt, jaki wywoła budowa i funkcjonowanie elektrowni jądrowej na rynek pracy. Otóż wielka inwestycja, jaką niewątpliwie budowa elektrowni jądrowej jest, powoduje, że pracownicy biorący udział w tym procesie cieszą się większymi dochodami, które przeznaczają na konsumpcję, co z kolei powoduje powstanie nowych miejsc pracy. Pojedyncza elektrownia jądrowa ma przyczynić się bowiem do powstania w taki sposób 100 tysięcy osobolat.
Rozwój całej branży
Dodatkowo, realizacja Programu Polskiej Energetyki Jądrowej wzmocni także polskie instytuty naukowe i przedsiębiorstwa już teraz prowadzące działalność związaną z tą dziedziną. W ten sposób nie tylko powstaną nowe miejsca pracy, ale również dojdzie do budowy i rozwoju nowej w naszym kraju branży.
O Programie Polskiej Energetyki Jądrowej
Zgodnie z Programem Polskiej Energetyki Jądrowej Polska planuje budować nowoczesne, ale sprawdzone i duże reaktory typu PWR. Harmonogram zakłada budowę i oddanie do eksploatacji dwóch elektrowni jądrowych po trzy reaktory każda.
Start budowy pierwszego reaktora planowany jest w 2026 roku, a jego uruchomienie w 2033. Program Polskiej Energetyki Jądrowej zakłada budowę 6 reaktorów oddawanych kolejno co 2 lata. Oddanie do eksploatacji ostatniego reaktora w drugiej elektrowni ma więc nastąpić w 2043 roku.
Pierwsze dwie elektrownie
W piątek wieczorem premier Mateusz Morawiecki poinformował, że „po ostatnich owocnych rozmowach z wiceprezydent USA Kamalą Harris i sekretarz energii Jennifer Granholm potwierdzamy realizację projektu jądrowego w sprawdzonej i bezpiecznej technologii Westinghouse Nuclear”.
Elektrownia jądrowa ma powstać na Pomorzu. Analizie poddano dwa warianty lokalizacyjne: lokalizacja Lubiatowo-Kopalino w gminie Choczewo oraz lokalizacja Żarnowiec na terenie gmin Krokowa i Gniewino. W środę, 3 listopada Rada Ministrów przyjmie uchwałę w tym zakresie.
Postępowanie w sprawie drugiej elektrowni jądrowej w Polsce będzie natomiast dopiero prowadzone i rozstrzygane.
Trzecia elektrownia już w planach
W poniedziałek spółki PGE i ZE PAK zawarły z Korea Hydro & Nuclear Power list intencyjny dotyczący współpracy w ramach projektu budowy elektrowni jądrowej. Intencją stron jest współpraca w ramach strategicznego polsko-koreańskiego projektu budowy elektrowni jądrowej w Pątnowie.
Strony listu intencyjnego zamierzają wspólnie opracować plan rozwoju elektrowni jądrowej, w szczególności wykonać wstępne analizy środowiskowe, opracować wstępny budżet dla etapów: przygotowań, budowy i eksploatacji, wraz z modelem finansowym projektu. Powstać ma też wariantowy harmonogram projektu. Wstępny plan rozwoju ma być gotowy jeszcze w tym roku.
Zobowiązująca do działania trzy strony umowa miałaby natomiast zostać podpisana w przyszłym roku. Porozumienie podpisali minister aktywów, wicepremier Jacek Sasin i minister handlu, przemysłu i energii Korei Płd. Lee Chang-Yang.
Region w Pątnowie jest określony w “Polityce Energetycznej Polski do 2040 r.” oraz w „Programie Polskiej Energetyki Jądrowej” jako jedna z trzech potencjalnych lokalizacji dla projektu jądrowego.
Jak zatem widzimy, dwie elektrownie jądrowe mają zostać w naszym kraju w pełni ukończone do 2043 roku, a trzecia – tym razem realizowana z funduszy pozabudżetowych – już jest w planach.