Stłuczka, nieodwracalne zniszczenia lub inny problem – właściciel samochodu może w każdej chwili zezłomować swój pojazd, jednak zarówno przed jak i po podjęciu tej decyzji powinien pamiętać o kilku istotnych kwestiach związanych z ubezpieczeniem. Nie ważne, czy zaświadczenie o przeglądzie samochodu jest nadal aktualne, a polisa OC/AC nie straciła na ważności, warto wiedzieć, że oddając swój pojazd do kasacji, można domagać się zwrotu części składki, która dotyczy niewykorzystanego przez właściciela auta okresu czasu.
Z czym się wiąże oddanie samochodu do kasacji?

W momencie oddawania samochodu do kasacji kończy się jego życie, co w świetle prawa oznacza, że pojazd przestaje być samochodem, a staje się zaledwie złomem zmieszanym z metalami kolorowymi. Pojazd z chwilą oddania do kasacji nie ma już prawa poruszać się po drogach, a z zaświadczeniem potwierdzającym oddanie go na złomowisko należy udać się do Wydziału Komunikacji i dokonać wyrejestrowania samochodu. Jednak, jak wygląda kwestia odzyskania kosztów niewykorzystanej polisy? Dowiedz się, jakie przysługują Ci prawa, a w razie zakupu nowego samochodu najtańsze ubezpieczenie OC możesz sprawdzić na stronie Compero.pl.
Złomowanie samochodu a zwrot kosztów polisy
W przypadku oddania samochodu do kasacji można ubiegać się od swojego ubezpieczyciela zwrotu kosztów polisy. Zwrot ten występuje w kwocie proporcjonalnej do liczby dni, które pozostały do zakończenia się okresu przysługiwania polisy. W praktyce oznacza to, że jeśli została wykupiona polisa OC na samochód, jednak 6 miesięcy przed jej końcem pojazd został poddany kasacji, to zwrot kosztów ubezpieczenia, jaki przysługuje właścicielowi samochodu, wynosi ½ kwoty ubezpieczenia. Ubezpieczyciel nie ma prawa odmówić wypłaty należnej sumy, jednak aby koszt niewykorzystanej składki został zwrócony, właściciel pojazdu musi zgłosić się do swojego ubezpieczyciela ze wszystkimi niezbędnymi dokumentami.
Co należy zrobić, aby otrzymać zwrot kosztów polisy OC za złomowany samochód?
Podstawą do otrzymania zwrotu kosztów polisy, jest okazanie ubezpieczycielowi zaświadczenia o wyrejestrowaniu pojazdu, które należy nabyć jak najszybciej od momentu zezłomowania samochodu. Polisa powinna wtedy zostać wstrzymana, a jeśli właściciel miał dopiero pokryć koszty kolejnej raty za składkę OC, to za niewykorzystany okres, nie będzie musiał już tego robić. Wymagany zakres dokumentów zależy najczęściej od konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego, które to na ich podstawie, jak również przy pomocy swoich danych ustala, jaka wysokość zwrotu przysługuje właścicielowi pojazdu, a następnie przystępuje do jej wypłaty.
Jak wygląda kwestia zwrotu kosztów składki za zezłomowany samochód po szkodzie?
Zwrot kosztów polisy OC należy się każdemu właścicielowi samochodu, który oddał swój pojazd do kasacji, bez względu na okoliczności tego zdarzenia. Nie ma znaczenia, czy samochód był już stary, czy uległ wcześniejszemu uszkodzeniu – zwrot z ubezpieczenia przysługuje każdemu. Jest to kwestia, o której warto pamiętać, gdyż kwoty zwrotu sięgają nie tylko kilku lub kilkunastu złotych, ale często są to znacznie większe sumy. Zwrot z polisy, to prawo, które przysługuje każdemu, a bazuje ono na tym, że nie można pobierać opłaty za coś, co w świetle prawa już nie istnieje – a tym właśnie jest samochód oddany do kasacji. Ostatni właściciel samochodu, który płacił składki, a następnie oddał samochód do złomowania, po okazaniu odpowiednich dokumentów i dopełnieniu wszystkich formalności może ubiegać się od ubezpieczyciela o zwrot części zapłaconej składki.