Co Polacy kupują najczęściej na raty?

573

Okres pandemii COVID-19 sprawił, że Polacy na coraz większą skalę zaczęli korzystać z zakupów ratalnych. Co więcej, mowa tutaj nie tylko o zakupach dokonanych w sklepach stacjonarnych – jak to bywało dawniej – ale i kanale online. W 2020 roku popularność zakupów ratalnych wzrosła aż o 168%. Największe zainteresowanie nimi odnotowano w czasie pierwszej fali pandemii, czyli w kwietniu (wzrost o 261%), maju (o 212%) i w czerwcu (o 272%). Jakie produkty były najczęściej kupowane na raty w zeszłym roku? Przekonamy się poniżej:

Najczęściej kupujemy na raty smartfony Smartfony w sklepie z elektroniką

Smartfony najchętniej kupowane były w każdym miesiącu ubiegłego roku, a największa ich sprzedaż na raty przypadła na kwiecień i lipiec. Łącznie smartfony stanowiły aż 32% wszystkich zakupów ratalnych w ubiegłym roku, co przekłada się na około 200 tysięcy sztuk.

Telewizory i laptopy na podium

Telewizory stanowiły 16% wszystkich zakupów na raty w 2020 roku, co oznacza, że sprzedano w ten sposób około 100 tysięcy tych urządzeń.

Laptopy stanowiły natomiast 11% wszystkich zakupów na raty. Zapotrzebowanie na nie – co całkowicie zrozumiałe – znacznie wzrosło w ubiegłym roku ze względu na pracę i naukę zdalną. W efekcie, najczęściej kupowane były one na raty w kwietniu. W miesiącu tym odnotowano dwukrotnie więcej kredytów ratalnych na laptopy niż w jakimkolwiek innym miesiącu zeszłego roku.

Pozostałe zakupy na raty:

Kolejne miejsca w rankingu najczęściej dokonywanych zakupów na raty w Polsce zajęły:

  • Lodówki – 7%
  • Pralki – 7%
  • Rowery – 6%
  • Odkurzacze – 5%
  • Ekspresy do kawy – 5%
  • Zmywarki – 4%.

Średnia wartość kredytu ratalnego na zakup różnych towarów w ubiegłym roku wyniosła około 3 tysiące złotych. Najczęstszy okres spłaty kredytów ratalnych to 10 miesięcy. Zakupów na raty najchętniej dokonują mężczyźni w wieku od 30 do 39 lat.

Zakupy na raty przez Internet ogromnie zyskały na znaczeniu

Co ciekawe, w minionym roku po raz pierwszy w historii dominującym modelem sprzedaży nowych kredytów ratalnych stał się kanał internetowy. Klienci znacznie chętniej korzystają z tego rozwiązania nie tylko z uwagi na ograniczenia funkcjonowania tradycyjnego handlu, ale także z uwagi na niższe z reguły oprocentowanie oraz sprawny i nieskomplikowany proces uzyskania finansowania. Jest to o tyle ciekawe, że jeszcze w 2019 roku w kanale online dokonywane było zaledwie kilkanaście procent wszystkich zakupów na raty.

Z jakich powodów Polacy kupują na raty? Wózek pełen drobnych monet symbolizujący zakup na raty

Główną przesłanką decyzji o zakupie ratalnym była nie – jak mogłoby się wydawać – oferta specjalna czy atrakcyjny rabat. Okazuje się, iż najwięcej badanych dokonujących zakupów na raty – aż 37% – wskazało, że głównym powodem, dla którego zdecydowali się na zakup była usterka lub zużycie sprzętu, z którego dotychczas korzystali. Drugie miejsce przypadło nagłej potrzebie zakupu i stanowiło 29% wskazań. Atrakcyjna cena lub promocja zajęła dopiero trzecie miejsce, z wynikiem 26% wskazań.

Kto może dokonywać zakupów na raty?

Zakupy na raty to rozwiązanie przeznaczone wyłącznie dla osób, które posiadają stałe źródło dochodu. To, jakie formy pozyskiwania środków akceptuje dany bank, ustalane jest zazwyczaj indywidualnie. Niektóre z instytucji bankowych akceptują także wpływy ze stypendiów czy emerytur. Nie musi być to zatem koniecznie umowa o pracę, choć najczęściej kredytodawcy preferują właśnie dochody z pracy na etacie. Zasadniczo należy powiedzieć, że z kredytu ratalnego skorzystają te osoby, które mają odpowiednio wysoką zdolność kredytową i dobrą historię kredytowania w Biurze Informacji Kredytowej (BIK-u).

Instytucje weryfikują bowiem bazy danych BIK, aby uzyskać informacje, czy dana osoba nie jest nierzetelnym dłużnikiem, co naraziłoby bank lub firmę pożyczkową na potencjalne straty. W bankach absolutnie nie ma żadnej możliwości, aby kredyt ratalny zaciągnęła osoba zadłużona czy taka, która nie ma żadnych udokumentowanych dochodów.

Jak zakup na raty wpływa na historię kredytową?

Dokonując zakupu danego produktu na raty, rozkładamy jego koszt w czasie i nie blokujemy jednorazowo swojego budżetu. Musimy jednak pamiętać o regularnej spłacie zadłużenia. Jeżeli będziemy spłacali raty kredytu terminowo, to będziemy w ten sposób budować dobrą historię kredytową. Jest ona drugim – po posiadaniu zdolności kredytowej – parametrem, na jaki zwraca uwagę bank, analizując nasz wniosek o kredyt gotówkowy lub hipoteczny.

Raty mogą się opłacać Napis "niskie raty"

Na podstawie naszej historii kredytowej obliczana jest ocena punktowa BIK, czyli scoring. Ocena punktowa BIK jest to prognoza tego, jak w przyszłości będziemy spłacali kredyty bankowe. Im jest ona wyższa, na tym lepszą ofertę możemy liczyć. Zakupy na raty – zwłaszcza w przypadku oprocentowania wynoszącego 0% – mogą być więc dla nas podwójnie korzystne – o ile tylko będziemy pamiętać o terminowym spłacaniu zadłużenia.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments