Co jest lepsze, pożyczka czy kredyt?

Udostępnij

Potrzebując gotówki, szukamy różnych możliwości, aby zdobyć niezbędną kwotę. Najczęściej korzystamy z kredytu lub pożyczki. To podobne produkty, ale nie takie same. Po co zatem korzystniej sięgnąć – pożyczkę czy kredyt?

Wielu Polaków pożycza pieniądze. W 2020 roku prawie połowa (45%) z nas spłacało pożyczki i kredyty, jak wynika z badania przeprowadzonego przez Federację Konsumentów. Widać jednak ostrożność, z jaką są zaciągane nowe zobowiązania. Na kredyt lub pożyczkę decydujemy się przede wszystkim wtedy, gdy pojawi się nagły wydatek lub potrzeba finansowa, która nie może zaczekać (62%). Najczęściej badani pożyczają pieniądze na remont mieszkania, zakup samochodu, leczenie lub wymianę sprzętu RTV/AGD na nowy.

Przy wyborze zobowiązania pożyczkobiorcy zwracają szczególną uwagę na jego oprocentowanie, kolejnym ważnym kryterium jest wysokość rat (39%) oraz atrakcyjny koszt (33%). Ciekawe jest to, w jaki sposób Polacy dokonują wyboru pożyczkodawcy. Weryfikując jego wiarygodność, korzystają przede wszystkim z opinii internautów o danym podmiocie (55%). Natomiast 40% badanych sprawdza listę ostrzeżeń publicznych KNF, a taki sam odsetek sugeruje się opiniami przyjaciół, znajomych i weryfikuje, czy instytucja figuruje w KRS.

Zastanówmy się teraz, czy lepsze będzie zaciągnięcie kredytu w banku, czy wzięcie pożyczki w firmie pożyczkowej.

Kredyt i bankowe procedury

Kredyt to zobowiązanie udzielane przez banki. Instytucje te muszą stosować w swoich działaniach Ustawę prawo bankowe oraz przepisy Ustawy o kredycie konsumenckim. Zgodnie z tymi przepisami umowa kredytu musi zostać zawarta na piśmie, inaczej uznana będzie za nieważną. Dodatkowo kredyt musi być udzielony na określony cel, np. zakup mieszkania, samochodu itp. Banki mają bardzo restrykcyjne przepisy, które określają, kiedy i komu mogą udzielić zobowiązania. Niestety, są one dość wymagające, a to sprawia, że wiele wniosków kredytowych jest odrzucanych.

Wysokie wymagania to jedna kwestia, ale trzeba się również przygotować na skomplikowane procedury. Potencjalny kredytobiorca musi złożyć zaświadczenie potwierdzające, że jest zatrudniony i potwierdzające wysokość zarobków. Dodatkowo często instytucje finansowe wymagają, żeby kredytobiorca był zatrudniony przez co najmniej 3 miesiące u jednego pracodawcy. Sprawdzana jest oczywiście zdolność kredytową konsumenta. Jeśli jest za niska, wniosek jest odrzucany lub oferowana jest mniejsza kwota kredytu. Banki sprawdzają także kredytobiorców w BIK, gdzie otrzymują oni ocenę scoringową.

Wszystkie te skomplikowane procedury sprawiają, że w banku nie mamy szansy pożyczyć pieniędzy szybko. W tej sytuacji kredyt nie będzie dobrym wyborem, gdy trzeba szybko sfinansować pilny wydatek. Wtedy należy szukać innego rozwiązania. Do tego nie wolno zapominać, że wzięcie kredytu oznacza najczęściej konieczność pojawienia się w placówce banku.

Pożyczka – szybki sposób na zdobycie pieniędzy

Gdy potrzebujemy pilnie pieniędzy, warto wziąć pod uwagę zaciągnięcie pożyczki pozabankowej. W przypadku takiego zobowiązania procedury są proste, a cały proces jest krótki. Do tego wszystkie formalności można załatwić bez wychodzenia z domu, czyli przez Internet. Prostsza procedura jest możliwa, ponieważ firmy pożyczkowe podlegają pod inne przepisy niż banki. To pozwala pożyczkodawcom pozabankowym być bardziej elastycznymi i mieć mniejsze wymagania wobec pożyczkobiorców.

Pożyczki dostępne przez Internet to wygodny i naprawdę bardzo szybki sposób na pozyskanie potrzebnych środków. Wszystkie formalności załatwimy online, a do tego można pożyczyć zarówno małą, jak i dużą kwotę – zwraca uwagę ekspert marki VIVUS. – Firmy pożyczkowe mogą być bardziej elastyczne wobec konsumentów, ponieważ pożyczają własne pieniądze, a nie klientów z depozytów, jak ma to miejsce w przypadku banków. Do tego cały proces jest najczęściej w pełni zautomatyzowany, a za scoring klienta odpowiadają zaawansowane algorytmy i sztuczna inteligencja – podkreśla ekspert.

Jak zaciągnąć szybką pożyczkę? Wystarczy wejść na stronę internetową pożyczkodawcy i tam wybrać kwotę oraz okres spłaty zobowiązania. Potem konieczne jest wypełnienie wniosku o pożyczkę. Należy w nim podać dane osobowe, numer telefonu, konta bankowego, adres e-mail oraz informacje o uzyskiwanym dochodzie.

Kluczową czynnością jest również przelew weryfikacyjny, na podstawie którego instytucja pozabankowa potwierdza tożsamość wnioskującego o pożyczkę. W tym celu, z własnego konta pożyczkobiorca musi przelać symboliczną kwotę (1 gr lub 1 zł) na rachunek firmy pożyczkowej.

Wszystkie formalności klient może wypełnić, korzystając z komputera, laptopa lub telefonu z dostępem do Internetu. Nie trzeba odwiedzać placówki stacjonarnej. Decyzja pożyczkowa jest przekazywana w wiadomości SMS lub na adres e-mail, pieniądze są przelewane na konto bankowe, a umowa dostarczana jest w wersji elektronicznej.

Kredyt czy pożyczka pozabankowa?

Te dwa produkty są przeznaczone dla nieco innych klientów. Gdy potrzebujemy wysokiej kwoty, najczęściej wybieramy kredyt w banku. Jednak w przypadku drobnej sumy, którą do tego potrzebujemy bardzo szybko, lepsza będzie pożyczka zaciągnięta przez Internet.

Najnowsze

Zobacz również