Poznaj ciekawe pomysły na biznes w mieście

Udostępnij

Każdego dnia tysiące osób pokonuje drogę z domu do pracy. Z reguły to właśnie wtedy u wielu z nich pojawiają się myśli co by było, gdyby nie trzeba było jechać do biura i pracować na męczącym etacie, w korporacji w dużym mieście, tylko w zamian za to prowadzić przyjemny, komfortowy własny biznes, gdzie samemu ustala się wszelkie zasady i zarabia wyłącznie na siebie. Przeważnie kończy się to jednak tylko na zamiarach. Co stoi na przeszkodzie w podjęciu takiej decyzji?

Powodów oczywiście może być bardzo wiele, jednak w pierwszej kolejności należy wyróżnić brak odpowiedniego pomysłu na własną działalność – takiego, który odpowiadałby naszym możliwościom, zarówno pod względem kapitału jak i wiedzy czy umiejętności, oraz mógłby przynieść oczekiwane efekty, czyli po prostu “wypalić” w większym lub mniejszym mieście, jak najbliżej naszego miejsca zamieszkania.

Tworzenie własnego biznesu najlepiej oprzeć na trzech filarach: potrzebach lokalnego rynku oraz wspomnianych wcześniej własnych zdolnościach i możliwościach finansowych. W tym trzecim aspekcie nie pozostajemy jednak do końca pozostawieni sami sobie, gdyż możemy skorzystać z szeregu dofinansowań oraz kredytów na rozwój własnej działalności.

Nadal nie masz żadnego pomysłu na biznes w mieście? W takim razie zapoznaj się z kilkoma naszymi ciekawymi propozycjami, które jak najbardziej mają szansę by osiągnąć sukces w 2022 roku. Na początek:

Taxi Taksówkarz

Na czym polega ten biznes?

Praca jako taksówkarz na samozatrudnieniu nie wydaje się zbyt skomplikowana. Naszym zadaniem będzie po prostu przewożenie pasażera z punktu A do punktu docelowego. Co więcej, popyt na usługi taksówkarzy w każdym dużym mieście oraz miejscowościach turystycznych wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie. Najważniejsze więc, by prowadzenie samochodu sprawiało nam przyjemność. Warto dodać, że wymagania do założenia takiego biznesu nie są zbyt wygórowane. Jakie konkretnie?

Jak zostać taksówkarzem?

Aby zostać taksówkarzem, trzeba uzyskać licencję na taksówkę. Jej pełna nazwa to licencja na wykonywanie krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób taksówką. Jakie warunki trzeba spełnić by móc ją uzyskać? Po pierwsze, osoba, która chce zostać taksówkarzem, musi mieć ukończone 18 lat, przedstawić zaświadczenie o niekaralności oraz badania lekarskie i psychologiczne, które potwierdzają, że nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonywania tego zawodu. To jednak nie wszystko. Jak nietrudno się domyślić, trzeba posiadać również prawo jazdy kategorii B.

Co więcej, wymogiem jest oczywiście również posiadanie tytułu prawnego do dysponowania pojazdem lub pojazdami samochodowymi. Oznacza to, że musimy być właścicielem, współwłaścicielem auta lub ewentualnie mieć pojazd w leasingu lub dzierżawie. Ostatnim warunkiem jest zaświadczenie, że nie byliśmy skazani za przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu oraz przeciwko wolności seksualnej i obyczajności, a także że nie mamy prawomocnego orzeczenia zakazującego wykonywania zawodu kierowcy.

Należy jeszcze wiedzieć, że taksówka – czyli pojazd służący do przewozu pasażerów w naszym biznesie – musi być wyposażona w:

  • Taksometr elektroniczny z ważnym dowodem legalizacji, o ile występuje
  • Co najmniej dwa miejsca dla pasażerów
  • Co najmniej dwoje drzwi z każdego boku nadwozia lub dwoje drzwi z prawej strony, jedne z lewej strony i jedne z tyłu nadwozia
  • Bagażnik na podręczny bagaż pasażerów
  • Apteczkę doraźnej pomocy
  • Ogumione koło zapasowe lub zestaw naprawczy, oponę samouszczelniającą (Seal tyre)
  • Dodatkowe światło z napisem “TAXI” umieszczone na dachu, o barwie: białej lub żółtej samochodowej z czarnymi napisami widocznymi z przodu i z tyłu pojazdu, widoczne po zapadnięciu zmroku z odległości co najmniej 50 metrów przy dobrej przejrzystości powietrza

Ile można zarobić?

Trudno ustalić jednoznacznie, ile zarabia taksówkarz na samozatrudnieniu. Przyjmuje się, że średnio jest to miesięcznie od 6 do 12 tysięcy złotych, jednak po odliczeniu kosztów suma ta jest wyraźnie niższa. Wszystko zależy od tego, ile kursów uda mu się zrobić, czy auto będzie sprawne oraz ile wyniosą wszelkie opłaty związane z działalnością.

Więcej o taxi jako biznesie przeczytasz tutaj.

Firma sprzątająca Biznesmeni prowadzący firmę sprzątającą

Na czym polega ten biznes?

Firma sprzątająca może kojarzyć się z dość niewdzięczną pracą. Takie myślenie jest jednak całkowicie błędne. Otóż, z oficjalnej definicji wynika, że w ramach prowadzenia firmy sprzątającej podejmowane są czynności związane z oferowaniem usług porządkowych, utrzymania czystości i pielęgnacji terenów. Czynności te firmom zewnętrznym najczęściej zlecają placówki publiczne: banki, szkoły, urzędy, biurowce, placówki zdrowia i inne, ale nie tylko, bowiem coraz częściej, ze względu na natłok obowiązków, decydują się na nie osoby prywatne.

Jak założyć firmę sprzątającą?

Co istotne, do prowadzenia firmy sprzątającej nie jest wymagane spełnienie dodatkowych warunków, takich jak posiadanie odpowiednich kwalifikacji lub doświadczenia. Nie wiąże się to również ze zdobyciem koncesji, licencji czy zatrudnianiem specjalistów. Wydaje się jednak, że przed założeniem takiego biznesu należy najpierw rozeznanie na rynku i dokładnie sprawdzić zapotrzebowanie na dane usługi, a także konkurencję pod kątem cen, opinii i dostępnej oferty.

Koszty na start

Koszty prowadzenia własnej firmy sprzątającej nie powinny być duże, szczególnie w przypadku jednoosobowej działalności lub takiej zatrudniającej kilku pracowników. Do głównych wydatków związanych z tym biznesem należą:

  • Zakup sprzętu i przyborów do sprzątania
  • Dojazd do klientów
  • Pensje dla pracowników
  • Podatek VAT i składka ubezpieczeniowa

Szacuje się, że wydatki na start mieszczą się w przedziale od 5 do 10 tysięcy złotych, a następnie cykliczne koszty na środki czystości i zużywane przybory wynoszą około 500 złotych miesięcznie. Oczywiście mowa tu o małej skali biznesu, bez zakupu żadnych specjalistycznych maszyn i urządzeń do sprzątania większych powierzchni.

Ile można zarobić?

Natomiast zyski z niewielkiej własnej firmy sprzątającej w dużym mieście wahają się średnio od 5 do nawet 10 tysięcy złotych miesięcznie. Oczywiście wszystko zależy tutaj od skali biznesu oraz liczby zleceń. Aktualnie standardowa cena usługi sprzątania średniej wielkości biura kosztuje od 2 do 3 złotych za metr kwadratowy. Z kolei cena sprzątania mieszkania o powierzchni 40 metrów kwadratowych to już minimum 100 złotych, a w dużym mieście nawet dwukrotnie więcej. Najwięcej zarobić można oczywiście przy współpracy z dużymi firmami, bankami i urzędami.

Własna firma sprzątająca to zatem jeden z najprostszych do zrealizowania opłacalnych pomysłów na biznes, który powinien się sprawdzić praktycznie w każdym mieście. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

Szkoła nauki jazdy Zajęcia praktycznie w szkole nauki jazdy

Na czym polega ten biznes?

Prowadzenie szkoły jazdy jest działalnością regulowaną w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 2 lipca 2004 roku o swobodzie działalności gospodarczej oraz wymaga uzyskania wpisu do rejestru przedsiębiorców prowadzących ośrodek szkolenia kierowców. Organem prowadzącym wyżej wymienionych rejestr jest starosta właściwy ze względu na miejsce prowadzenia ośrodka szkolenia kierowców. Szkoła jazdy może prowadzić szkolenia kierowców na terenie powiatu, w którym została wpisana do rejestru przedsiębiorców lub na terenie powiatu sąsiedniego.

Jak założyć szkołę nauki jazdy?

Co najważniejsze, aby móc prowadzić ośrodek szkolenia kierowców:

  • Nie można być prawomocnie skazanym za przestępstwo, popełnione w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub przestępstwo przeciwko wiarygodności dokumentów
  • Trzeba posiadać odpowiednie uprawnienia oraz trzyletnią udokumentowaną praktykę w szkoleniu kandydatów na kierowców lub zatrudniać co najmniej jednego instruktora spełniające wyżej wymienione wymagania

Jak zatem zdobyć uprawnienia instruktora? W pierwszej kolejności wymagane jest minimum średnie wykształcenie oraz posiadanie prawa jazdy co najmniej od trzech lat – w tej kategorii, w której pragniemy szkolić kursantów. Instruktorem nie może natomiast być osoba skazana wyrokiem lub orzeczeniem sądu za przestępstwo lub wykroczenie przeciwko bezpieczeństwu w ruchu drogowym.

Następnie należy ukończyć kurs kwalifikacyjny, a potem zdać egzamin przed komisją powołaną przez wojewodę oraz postarać się o wpis do ewidencji instruktorów. To nie koniec wymogów – potrzebne jest jeszcze odpowiednie orzeczenie lekarskie i psychologiczne stwierdzające brak przeciwwskazań zdrowotnych i psychologicznych do kierowania pojazdem.

Dodatkowo, ośrodek szkolenia kierowców powinien dysponować pomieszczeniem biurowym, ogrzewaną salą szkoleniową (o powierzchni minimum 25 metrów kwadratowych dla grupy liczącej maksymalnie 20 osób), placem manewrowym oraz – co oczywiste – pojazdem przeznaczonym do nauki jazdy.

Koszty na start

Szacuje się, że wydatki na start dla małej szkoły nauki jazdy z jednym instruktorem i autem, wyniosą minimum 45 tysięcy złotych, a średnie miesięczne koszty działalności wynoszą około 8 tysięcy PLN.

Ile można zarobić?

Natomiast, według szacunków, małe szkoły nauki jazdy początkowo szkolą średnio osiem osób miesięcznie, a ich klienci decydują się w takim czasie także na około 150 dodatkowych godzin jazd doszkalających. Uwzględniając powyższe źródła przychodu, można miesięcznie zarobić 21 tysięcy złotych. Jak zatem widzimy, potencjalnie mamy tutaj do czynienia z naprawdę dochodowym biznesem – nawet po odliczeniu stałych kosztów.

Nie da się zaprzeczyć, że szkoła nauki jazdy jest niezbędna w każdym mieście. Co więcej, jako że liczba chętnych na kierowców z każdym rokiem przybywa, możemy mieć tu do czynienia z naprawdę dochodowym biznesem, nawet pomimo dużej konkurencji – jeśli oczywiście zadbamy o odpowiedni marketing. Więcej na temat założenia własnej szkoły jazdy przeczytasz tutaj.

Szkoła jogi Instruktorka prowadzi zajęcia jogi

Na czym polega ten biznes?

Szkoła jogi jest świetnym pomysłem na biznes w pierwszej kolejności dla osób pasjonujących się tym stylem życia i praktykującym go od lat. Jak doskonale wiemy, najlepszą drogą w życiu jest zarabianie na tym, co sprawia nam ogromną przyjemność, dzięki czemu nie myślimy o tym zajęciu jako pracy, tylko raczej uważamy je za bardzo istotną część naszego życia.

Nie zmienia to jednak faktu, że przedsiębiorca otwierający szkołę jogi nie musi sam być jej instruktorem. Mało tego, zawód nauczyciela jogi nie jest w Polsce w żaden sposób regulowany. Teoretycznie więc nie potrzebujemy żadnych uprawnień, by prowadzić zajęcia.

Jak zostać instruktorem jogi?

Z całą pewnością jednak, należy zadbać o odpowiednio wyszkolony personel, aby osiągnąć sukces na tym rynku. Obecnie w Polsce działa całe mnóstwo stowarzyszeń zrzeszających instruktorów różnych tradycji jogi. Ważne, by nauczyciel jogi mógł udokumentować odbycie odpowiedniego kursu przygotowującego go do pracy w tym charakterze.

Zanim pasjonat jogi przystąpi do kursu na instruktora, musi mieć za sobą minimum 3 lata praktyki. Najpierw trzeba odbyć szkolenie “Introductory I”, a następnie (dla chętnych) stopień wyżej: “Introductory II”. Każdy z kursów jest podzielony na moduły mniej i bardziej zaawansowane. Jeżeli chcemy uzyskać uprawnienia, musimy przejść przez oba kursy (i poziomy). Koszty tych kursów łącznie wynoszą około 800 złotych i trwają do 80 godzin.

Koszty na start

Do kosztów na start należą przede wszystkim:

  • Wynajem lub kupno lokalu z odpowiednio dużą salą do ćwiczeń, miejscem na recepcję, szatnie i pomieszczenia higieniczno-sanitarne
  • Przystosowanie lokalu
  • (Ewentualne) zatrudnienie instruktora
  • Zakup sprzętu do ćwiczeń.

Szacuje się, że koszty na start (przy wynajmie lokalu) w przypadku niewielkiej szkoły jogi powinny zamknąć się w 20 tysiącach złotych, a średnie miesięczne koszty działalności (bez zatrudnienia instruktora) wyniosą około 4 tysiące PLN.

Ile można zarobić?

Jak natomiast szkoła jogi ma zarabiać? Za całkowity standard uchodzi dziś także sprzedaż karnetów. Klienci z reguły wolą decydować się na opłaty abonamentowe niż zakup wejściówek na pojedyncze zajęcia. W przypadku szkół jogi karnet miesięczny obejmuje najczęściej cztery zajęcia, czyli jedne tygodniowo. Pojedyncze zajęcia trwają około 90 minut. Nie oznacza to jednak, że nie możemy ułożyć naszej oferty inaczej i udostępniać klientom karnety na większą liczbę zajęć w tygodniu. W naszej ofercie nie może także zabraknąć droższych, indywidualnych sesji. Praktycznie w każdym miejscu znajdziemy klientów skłonnych zapłacić więcej za samodzielne uczestnictwo w zajęciach. Nie każdemu odpowiadają ćwiczenia grupowe.

W efekcie na niewielkiej szkole jogi można zarabiać około 7 tysięcy złotych miesięcznie, a z czasem ta kwota powinna rosnąć. Co więcej, jako że w wielu mniejszych miastach czy dzielnicach największych miast, nie znajdziemy jeszcze tego typu placówek, może się to okazać świetnym pomysłem na biznes, lecz w pierwszej kolejności zdecydowanie dla pasjonatów tej aktywności.

Więcej na temat założenia własnej szkoły jogi przeczytasz tutaj.

Przystąpienie do sieci franczyzowej Napis "franczyza"

Na czym polega ten biznes?

Wielu z nas chciałoby założyć własny biznes, który od pierwszego dnia byłby dobrze rozpoznawalny, przyciągał klientów i cieszył znakomitą renomą. Często posiadamy nawet odpowiednie środki, nie mamy jednak pomysłu na własną firmę lub sił, aby ją budować małymi krokami. W takiej sytuacji idealnym rozwiązaniem może okazać się przystąpienie do sieci franczyzowej.

Franczyza to system sprzedaży towarów, usług lub technologii oparty na ścisłej i nieustannej współpracy między niezależnymi prawnie i finansowo przedsiębiorstwami, czyli franczyzodawcą i jego indywidualnymi franczyzobiorcami. Działalność na takiej licencji oznacza obowiązek jej prowadzenia według zasad przyjętych przez podmiot jej udzielający. Współpraca zawiązuje się na podstawie umowy franczyzy, w której prawa obu stron zostają dokładnie określone.

Franczyza umożliwia franczyzobiorcy korzystanie z:

  • Nazwy i znaków towarowych franczyzodawcy
  • Know-how i koncepcji działalności franczyzodawcy
  • Pomocy w prowadzeniu działalności gospodarczej
  • Pomocy handlowej i technicznej.

W zamian franczyzodawca otrzymuje określone w umowie udziały w zyskach oraz inne korzyści, takie jak zwiększenie rynku zbytu przy ograniczeniu własnego wkładu. Oczywiście franczyzobiorca w takiej sytuacji decyduje się na zainwestowanie wkładu własnego w działalność, musi liczyć się z poufnością informacji, ponosić stałe opłaty względem podmiotu udzielającego licencji oraz przestrzegać obowiązujących standardów w całej sieci.

Zalety przystąpienia do sieci franczyzowej

Taki rodzaj biznesu posiada wiele zalet. Po pierwsze przedsiębiorca korzysta wtedy ze sprawdzonego systemu i rozległej wiedzy podmiotu udzielającego licencji. Franczyzodawca w ten sposób oferuje swój własny pomysł na, który się sprawdził i osiągnął sukces na rynku.

Co więcej franczyzodawca zobowiązuje się do udzielenia pełnego wsparcia. W końcu zależy mu, aby jego marka się rozwijała, każdy jego partner w biznesie musi więc sobie radzić jak najlepiej, ponieważ to działa na jego korzyść.

Dodatkowo podjęcie działalności na zasadzie franczyzy oznacza dołączenie do sieci, która działa w skuteczny sposób, co zmniejsza ryzyko poniesienia strat. Badania zachodnich rynków wykazują, że firmy funkcjonujące w ramach tych systemów rzadziej upadają niż te prowadzone samodzielnie. W ten sposób przedsiębiorca staje się częścią większego biznesu, a podmiot udzielający licencji mu pomaga, co jest kluczowe zwłaszcza w początkowej fazie działalności.

Nie wolno także zapominać, że dołączając do sieci znanej marki, przedsiębiorca ma także od razu zagwarantowaną reklamę. Firma znajduje się już w świadomości społecznej, nie trzeba się więc martwić o jej wypromowanie czy początkowe działania marketingowe. Taka renoma, zaufanie klientów i rozpoznawalność jest bezcenna na rynku.

Jeśli zatem posiadasz odpowiednio wysoki kapitał i pragniesz założyć własny biznes, ale nie chcesz budować własnej marki od zera i myślisz, że żaden ze wcześniej opisanych pomysłów nie jest dla Ciebie, działalność w ramach franczyzy wydaje się tutaj najlepszym z możliwych rozwiązań. Co więcej, wybór sieci franczyzowych w naszym kraju jest naprawdę ogromny. Więcej na temat franczyzy przeczytasz tutaj.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również