Ceny rosną, a ludzie oszczędzają na różne sposoby

618
ceny żywności

Światowy kryzys gospodarczy spowodowany zarówno pandemią, jak i konfliktem zbrojnym u naszych sąsiadów daje się we znaki wszystkim, a ekonomiści przewidują, że sytuacja nie poprawi się w ciągu najbliższych kilku lat. Czasy takie jak te wymagają kreatywności w oszczędzaniu pieniędzy.

ceny żywnościGospodarka zamrożona przez dwa lata, galopująca inflacja, wojna za wschodnią granicą, prognozowana recesja – ceny produktów i usług rosną, a Polacy (i nie tylko) obawiają się o przyszłość. Wiele osób musi zacisnąć pasa, by wyjść z kryzysu w miarę bez szwanku. Na szczęście, jeśli chcemy oszczędzić, nie musimy się głowić nad tym, jak to zrobić – wielu ludzi przetestowało już mnóstwo sposobów, którymi możemy się zainspirować.

Kreatywne sposoby na oszczędzanie

Skipowanie – walka z marnowaniem żywności

Z danych PROM wynika, że Polacy rocznie marnują nawet 5 milionów ton żywności – ponad połowa z tego pochodzi z gospodarstw domowych. To o 4 tony mniej niż kilka lat temu, ale nadal zdecydowanie za dużo, by było z czego się cieszyć. Istnieje grupa osób, która stara się temu przeciwdziałać tak, jak potrafi – poprzez zbieranie tego, czego nikt już nie zje.

Freeganie przeszukują otwarte kontenery, do których sklepy wyrzucają produkty spożywcze. Ogromna część z nich jest wciąż świeża i zdatna do spożycia, ale ma uszkodzone opakowanie czy też pochodzi z wielopaku, w którym tylko jeden produkt okazał się wadliwy. Takie wyprawy do kontenerów w slangu są nazywane właśnie skipami. Oczywiście nie każdy jest gotowy na to, by nurkować w koszach na śmieci, ale istnieją też inne sposoby, by uratować nieco jedzenia i przy okazji zaoszczędzić.

Jednym z nich jest korzystanie z aplikacji antywaste, takich jak Too Good To Go czy Foodsi. Aplikacje tego typu zrzeszają sklepy i restauracje sprzedające pozostałości produktów po bardzo mocno obniżonych cenach. To dobry sposób na tanie uzupełnienie spiżarni, a przy tym uratowanie żywności przed zmarnowaniem.

Blokowanie trackerów i ukrywanie lokalizacji w Internecie

Wielu sprzedawców internetowych stosuje dynamiczne cenniki oparte na przykład na lokalizacji użytkownika. Oznacza to, że dwie osoby sprawdzające cenę identycznego pobytu w hotelu mogą ujrzeć dwie różne kwoty, jeśli jedna z nich znajduje się w małym mieście w Polsce, a druga – na przykład – w Londynie.

Jest na to sposób. Niektórzy korzystają z usługi VPN, by zamaskować swoją prawdziwą lokalizację i uniemożliwić śledzenie swoich zachowań w Internecie. Blokada śledzenia w sieci to metoda na szukanie tańszych produktów i usług. Narzędzia VPN mają też wbudowane inne przydatne funkcje, na przykład ad-blockery, które eliminują kuszące spersonalizowane reklamy „namawiające” do kupowania często zbędnych przedmiotów.

Kupowanie tylko używanych ubrań

Ubrania Vintage wystawione na sprzedażNowe ubrania z sieciówek kosztują naprawdę dużo, a ich jakość często nie powala na kolana. W czasach kryzysu ekonomicznego wiele osób zastanawia się dwa razy, zanim kupi nową bluzkę czy spodnie. Rozwiązaniem problemu jest noszenie tylko używanych rzeczy, które łatwo znaleźć w second-handach, na aplikacjach takich jak Vinted czy na lokalnych grupach w social mediach.

Używane ubrania bardzo często są sprzedawane przez osoby, które zmieniły rozmiar lub po prostu aktualizują garderobę. Są to więc przedmioty w bardzo dobrym stanie, a dużo tańsze niż nowe. Warto przejść na noszenie rzeczy z drugiej ręki, a jeszcze lepiej – samodzielnie sprzedawać to, czego już się nie nosi, by dodatkowo zarobić parę groszy.

Domowe środki czystości

Sprzątanie domu lub mieszkania wydaje się mało kosztowne, ale wystarczy zsumować roczne wydatki na proszki do prania czy płyny do dezynfekcji, by dowiedzieć się, ile tak naprawdę można zaoszczędzić.

Doskonałym sposobem na zminimalizowanie wydatków jest własnoręczne produkowanie środków czystości z tanich i powszechnie dostępnych produktów, takich jak soda oczyszczona, ocet czy sól. Oto tylko kilka z licznych przykładów dostępnych w Internecie:

  • domowy płyn do płukania tkanin – pół szklanki octu, 1,5 łyżeczki sody oczyszczonej i odrobina olejku eterycznego;
  • uniwersalny płyn do sprzątania łazienki – woda zmieszana z octem w proporcji 1:3 (miksturę najlepiej przelać do butelki ze spryskiwaczem);
  • domowy płyn do ścierania kurzy – 2 szklanki wody, pół szklanki octu i 3 łyżeczki oliwy z oliwek.

Zaletą domowych środków czyszczących jest nie tylko ich cena, ale i neutralny wpływ na środowisko.

Planowanie posiłków i zakupów z wyprzedzeniem

Robienie zakupów z listąJak wspomniano wcześniej, ponad połowa żywności marnowanej w Polsce pochodzi z gospodarstw domowych. To często efekt nieprzemyślanego, impulsywnego kupowania nieprzydatnych produktów, które w końcu się psują. Wyrzucanie niezjedzonej żywności to nie tylko marnotrawstwo, ale i dosłowne wyrzucanie pieniędzy do kosza.

Lepsze dla portfela (i planety) jest wcześniejsze planowanie posiłków i zakupów, a jeszcze lepsze – przeglądanie gazetek promocyjnych i układanie tygodniowych jadłospisów, by kupić jak najwięcej żywności w promocyjnych cenach. Promocje to też świetna okazja, by zaopatrzyć się w zapas niepsujących się produktów (makaronów, kasz) oraz chemii gospodarczej.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments