W związku z narastającym kryzysem energetycznym oraz gigantycznym wzrostem kosztów ogrzewania i energii, wiele osób zaczyna stawać przed wyborem czy zapłacić za ogrzewanie czy kupić jedzenie albo leki. Prognozy horrendalnych czynszów straszą Polaków jak kraj długi i szeroki.
W 29. odcinku programu Po Stronie Konsumenta adwokaci Karol Wenus i Marcin Lizurek omawiają pomysły jakie mają rządzący, żeby pomóc ludziom znajdującym się w trudnej sytuacji i jak z kryzysem energetycznym radzi sobie cała klasa polityczna. W nagraniu poruszana jest także kwestia nowego unijnego rozporządzenia dotyczącego redukcji zużycia gazu.
Po Stronie Konsumenta #29
Rządowy projekt wsparcia dla odbiorców wszystkich źródeł ciepła
Dodatek węglowy
5 sierpnia zakończył się proces legislacyjny ustawy o dodatku węglowym. W efekcie gospodarstwa domowe ogrzewające się węglem mają otrzymać jednorazowy dodatek w wysokości 3 tysięcy złotych – bez kryteriów dochodowych.
Pomoc gospodarstwom korzystającym z kotłów grzewczych na inne paliwa
Rząd zapowiedział również kolejną ustawę, która ma wesprzeć Polaków w kwestii wydatków na źródła energii. Projekt ten ma na celu wspomożenie gospodarstw domowych, które ogrzewają pelletem drzewnym, drewnem kawałkowym, innym rodzajem biomasy, brykietem drzewnym, słomą, innymi rodzajami zbóż, skroplonym gazem, lub olejem opałowym.
Wysokość dodatku różni się od stosowanego źródła energetycznego. W przypadku kotła na paliwo stałe otrzymuje się 3 tysiące złotych. 1 tysiąc złotych otrzymają gospodarstwa, gdzie głównym źródłem jest paliwo stałe, ale spalane w kominku, kozie, ogrzewaczu powietrza, trzonie kuchennym, piecokuchni lub piecu kaflowym. Jest to dodatek jednorazowy, bez progów dochodowych. 500 złotych otrzymają gospodarstwa ogrzewające się gazem. 2 tysiące złotych otrzymają natomiast osoby ogrzewające się kotłem olejowym.
Wsparcie dla odbiorców ciepła na cele mieszkaniowe
Rada Ministrów zapowiedziała również wsparcie dla odbiorców ciepła na cele mieszkaniowe i użyteczności publicznej w zbiorowych instytucjach. W tym przypadku ma być ustalana taryfa maksymalna, z rekompensatą dla przedsiębiorstw energii od rządu. Wsparcie w tym przypadku teoretycznie ma już obowiązywać od października.
Jak politycy odnoszą się do kryzysu energetycznego i co proponują?
Premier Mateusz Morawiecki oświadczył, że “jakaś podwyżka dotknie gospodarstwa domowe, dużą część z niej pokrywa jednak państwo polskie. Część jednak mają pokryć firmy energetyczne.” Premier oznajmił również, iż gwarantuje on, że podwyżki na przyszły rok nie będą tak duże, jak zapowiadał Urząd Regulacji Energetyki.
Z kolei Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, przekazała, że na dziś limity na zakup węgla nie są przewidywane.
Klub Poselski Lewica zaproponował natomiast, by zmienić projekt ustawy o dodatku węglowym, objąć dodatkiem tych, którzy ogrzewają swoje domy innymi paliwami niż węgiel, ale z kryterium dochodowym w wysokości dochodu na członka rodziny niższego niż średnie wynagrodzenie brutto w roku 2021, czyli 4 tysiące złotych.
Baltic Pipe
Ropę naftową i gaz ziemny wydobywano w Polsce już w 1854 roku, w pierwszej na świecie kopalni ropy naftowej, uruchomionej w Bóbrce koło Krosna przez Ignacego Łukasiewicza. W 1912 roku powstał natomiast pierwszy w Europie gazociąg, przesyłający gaz z rafinerii w Borysławiu, mający długość 12 kilometrów.
Baltic Pipe to inwestycja mająca na celu osiągnięcie pełnej niezależności od gazu rosyjskiego i dywersyfikację dostaw gazu. Ma on na celu dostarczyć gaz z Norwegii, poprzez Danię, do Polski. Ma zostać on oddany do użytku już na przełomie września i października. Skąd pochodzi ten gaz? Przede wszystkim należy wskazać, że Polska wydobywa znaczącą ilość gazu na terenie Norwegii, na podstawie koncesji. Oprócz tego, rządowi udało się zakontraktować norweski gaz.
Unijne rozporządzenie w sprawie redukcji zużycia gazu
5 sierpnia kraje Unii Europejskiej zatwierdziły nowe kryzysowe przepisy o redukcji zużycia gazu o 15% w porównaniu ze średnią zużycia z 5 poprzednich lat w okresie od sierpnia 2022, do marca 2023 roku. Temu rozporządzeniu sprzeciwiły się Węgry i Polska, lecz i tak zostało ono przegłosowane większością kwalifikowaną.
Jak to rozporządzenie będzie działać w praktyce? Otóż kraje Unii Europejskiej powinny dołożyć wszelkich starań, aby ten cel został osiągnięty, i raportować Komisji Europejskiej, która będzie monitorować zmniejszanie zużycia gazu oraz oceniać te działania.
Jeśli ocena okaże się negatywna, Rada Unii Europejskiej ostatecznie będzie mogła wprowadzić obowiązkową redukcję zużycia gazu oraz wprowadzić mechanizm solidarności. Polega on na tym, że kraje, którym będzie brakowało gazu dla wrażliwych odbiorców, będą mogły się zwrócić o to, by inne państwa UE ten gaz im dostarczyły.
Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całym nagraniem, znajduje się ono poniżej.