CD Projekt podał wczoraj, że od dnia premiery sprzedano ponad 3 miliony kopii gry “Cyberpunk 2077: Widmo wolności” na wszystkich dostępnych platformach sprzętowych.
Spółka poinformowała również, że według wstępnych danych łączna wartość bezpośrednich nakładów na produkcję tego dodatku do gry “Cyberpunk 2077” wyniosła około 275 milionów złotych. Ponadto, Adam Kiciński ogłosił wczoraj, że po 13 latach, wraz z końcem 2023 roku, rezygnuje z funkcji prezesa spółki.
Uczestnicy rynku na wczorajsze informacje zareagowali jednoznacznie negatywnie. W efekcie, akcje spółki potaniały w czwartek aż o 6,2%. Co gorsza, dziś tracą one jeszcze więcej.
“Cyberpunk 2077: Widmo wolności” hitem sprzedażowym
CD Projekt zakomunikował wczoraj, że od dnia premiery sprzedał ponad 3 miliony kopii dodatku “Cyberpunk 2077: Widmo wolności” na wszystkich dostępnych platformach sprzętowych. Spółka podała również, że do tej pory sprzedała już 25 milionów kopii podstawowej wersji gry “Cyberpunk 2077”.
Piotr Nielubowicz, CFO CD Projektu, wyjaśnił, że powyższe liczby oznaczają, iż “nieco ponad 15% posiadaczy bazowej wersji “Cyberpunka 2077” w zaledwie tydzień od premiery nabyło dodatek. Zdaniem spółki jest to fenomenalny wynik. Jest to dopiero początek i oczywiście sprzedaż cały czas jest kontynuowana”.
Co istotne, CD Projekt podał też, że według wstępnych danych łączna wartość bezpośrednich nakładów na produkcję gry “Cyberpunk 2077: Widmo Wolności” wyniosła około 275 milionów złotych, a koszty realizowanej bezpośrednio przez spółkę globalnej kampanii marketingowej związanej z wprowadzeniem dodatku na rynek to około 95 milionów PLN.
Partnerem portalu Portfel Polaka jest Plantwear S.A., polski producent zegarków i biżuterii, oferujący najwyższej jakości produkty wykonane z naturalnych surowców: drewna i kamieni szlachetnych. Odkryj piękno i unikalność modowych dodatków.
Łącznie przekłada się to na 370 milionów nakładów dodatek do gry “Cyberpunk 2077”, której budżet z kolei wyniósł 1,2 miliarda złotych.
CD Projekt wydał 178 mln PLN na naprawę “Cyberpunka 2077”
Podczas wczorajszej konferencji wspomniano także, iż na cały proces poprawy gry, czyli wersję na konsole nowej generacji, a później na aktualizację 2.0, która pojawiła się we wrześniu, wydano aż 178 milionów złotych.
Podsumowując powyższe liczby, CD Projekt zainwestował ponad pół miliarda złotych na naprawę wizerunku (aktualizacja 2.0, wersja na konsole nowej generacji, dodatek “Widmo wolności”) gry “Cyberpunk 2077”, by przez następne lata kolejni odbiorcy sięgali po tę produkcję.
CFO CD Projektu, Piotr Nielubowicz zapowiedział, że amortyzacja nakładów na produkcję dodatku oraz nieumorzonych nakładów na poprawę gry “Cyberpunk 2077” rozpocznie się w trzecim kwartale 2023 roku w oparciu o spodziewane dane sprzedażowe – w taki sposób, że zamortyzowane zostanie wtedy 20% sumy nakładów.
Kolejne 20% nakładów zostanie zamortyzowane w czwartym kwartale bieżącego roku roku. Pozostałe nakłady będą amortyzowane w czasie przez 5 lat w sposób malejący z roku na rok.
Adam Kiciński rezygnuje ze stanowiska CEO CD Projektu
To nadal nie koniec bardzo istotnych informacji na temat CD Projektu, które poznaliśmy wczoraj. Okazuje się bowiem, że Adam Kiciński, który od 2010 roku pełni funkcję prezesa spółki CD Projekt, ogłosił w czwartek rezygnację ze stanowiska. Oto, co napisał Adam Kiciński w liście przesłanym do CD Projektu:
“Z CD Projekt jestem związany niemal od początku jej działalności. Przez ponad 29 lat życia zawodowego i rozwoju naszego biznesu przeszedłem drogę od pierwszego pracownika firmy, przez jej dyrektora handlowego, szefa studia, aż po CEO, wspierając firmę zarówno w czasach kryzysu, prosperity, jak i zmiany”.
„Jestem przekonany że firma jest dzisiaj mocniejsza niż kiedykolwiek, ma wielki potencjał i świetną strategię. Jest też do tej zmiany doskonale przygotowana. Transformacja, którą CD Projekt przeszedł w ostatnich latach, sukcesy “Cyberpunk 2077: Widmo wolności” oraz podstawowej gry w wersji 2.0, pozwalają mi ze spokojem planować kolejny krok zawodowy i przekazanie sterów w nowe, ale w pełni sprawdzone i zaufane ręce”.
W rolę CEO od 1 stycznia 2024 roku wcielą się Adam Badowski (obecny Chief Creative Officer) i Michał Nowakowski (obecny Chief Commercial Officer). Obaj są związani z firmą od niemal dwóch dekad. Od 2024 roku Adam Badowski i Michał Nowakowski posługiwać się będą tym samym określeniem – Joint CEO.
Co istotne, od 1 stycznia 2024 roku Adam Kiciński będzie pełnił funkcję Chief Strategy Officer (CSO). Ponadto, dotychczasowy prezes poinformował zarząd spółki, że zamierza kandydować do funkcji członka rady nadzorczej CD Projekt od 2025 roku. Oznacza to, że struktura spółki ponownie ulegnie zmianie.
Akcje zanurkowały
O ile, branża gamingowa odbiera sprzedaż gry “Cyberpunk 2077: Widmo wolności” w liczbie ponad 3 milionów kopii w zaledwie tydzień od premiery jako duży sukces, o tyle wydatki poniesione na ten dodatek oraz naprawę podstawowej wersji “Cyberpunka 2077” wprost zszokowały akcjonariuszy.
Z tego powodu od czwartku inwestorzy znów masowo zbywają papiery wartościowe CD Projektu. Podczas wczorajszej sesji akcje spółki straciły 6,2%, a dziś tanieją one jeszcze bardziej – w tej chwili ich kurs znajduje się 6,5% na minusie. W konsekwencji, kurs walorów CD Projektu osiąga obecnie najniższą wartość od maja.