Carrefour rozpoczął poszukiwanie kupców na swoje oddziały sieci w Polsce i na Tajwanie. Jak sugerują media, może oznaczać to, że gigant wycofuje się z polskiego rynku.
Carrefour opuści Polskę?
Jak poinformowały Wiadomości Handlowe powołując się z kolei na doniesienia francuskiego portalu Challenges, szef grupy Carrefour Alexandre Bompard prowadzi rozmowy na temat sprzedaży polskich i tajwańskich aktywów spółki.
To o tyle zaskakujące, że w ostatnich latach Carrefour nie sygnalizował możliwości wyjścia z wyżej wymienionych regionów świata. W 2019 r. opuścił tylko Chiny.
Plany firmy mogły ulec zmianie po tym, jak francuski rząd zablokował przejęcie spółki przez kanadyjską firmę Couche-Tard Inc., właściciela m.in. stacji paliw Circle K.
Długa historia działalności w Polsce
Carrefour pojawił się w Polsce w 1997 roku. Dziś pod szyldem tej francuskiej sieci działa u nas ponad 900 sklepów zatrudniających 12,5 tys. pracowników. Te działają w sześciu formatach – są to: hipermarkety, supermarkety, sklepy hurtowo-dyskontowe, osiedlowe, sklepy specjalistyczne oraz sklep internetowy. Na całym świecie marka posiada zaś ponad 12 000 sklepów w ponad 30 krajach, m.in. w: Belgii, Hiszpanii, Włoszech, Portugalii, Polsce, Turcji, Tajwanie, Słowacji, Rumunii, Chinach, Brazylii, Argentynie, Meksyku. Zatrudnia ponad 300 tys. pracowników.
Co ciekawe, już w ubiegłym roku z naszego kraju wycofała się brytyjska grupa Tesco. Jej 301 sklepów w Polsce kupiło Salling Group A/S, właściciel sieci sklepów Netto.
Sama firma Carrefour ma o wiele dłuższą historię. Powstała bowiem we Francji w 1960 roku. Pierwszy supermarket należący do rodzin Marcela Fourniera i Louisa Defforeya otwarto w Annecy we Francji w 1960 roku. Został wybudowany przy skrzyżowaniu 5 ulic i stąd nazwa Carrefour – co oznacza w języku francuskim „skrzyżowanie”.