Były szef NBP obawia się o przyszłość gospodarki

346

Prof. Marek Belka to były premier oraz minister finansów i do tego ex-szef NBP. Teraz na łamach Money.pl przyznał, że obawia się o przyszłość polskiej gospodarki, ale bardziej pod kątem działań rządu Zjednoczonej Prawicy, a nie naturalnego spowolnienia.

Belka nie ma jednak złudzeń. Polskie PKB rośnie nadal dość mocno – choć najwolniej od 3 lat – ale mocniejsze spowolnienie zaczyna być już wyczuwalne. Były szef rady ministrów za czasów rządów SLD dodaje, że dziś bardziej boi się jednak tego, co obecna władza może chcieć robić dla poprawienia statystyk. Jego zdaniem zagrożeniem będzie pompowanie konsumpcji poprzez socjal.

Były szef NBP ostrzega

Belka zauważa pewne niepokojące zjawisko. Dziś wzrost gospodarczy – jak już pisaliśmy na naszym portalu – opieramy w kraju w dużej mierze na socjalu. Zdaniem byłego szefa NBP na dłuższą metę taka sytuacja będzie zła dla wzrostu gospodarczego.

– Nie obawiam się spowolnienia gospodarczego. Boję się tego, że rządzący będą starali się robić wszystko, żeby spowolnienia nie było – powiedział w rozmowie z Money.pl.

O co dokładnie mu chodzi? Polityk i ekonomista dodaje, że w wyniku swoich działań rząd może zakłócić naturalne procesy gospodarcze.

– Na przykład przez sztuczne pompowanie konsumpcji. Konsumpcja powinna rosnąć naturalnie. Wraz ze wzrostem dochodów z pracy i polityki społecznej. Inaczej wszyscy za to zapłacimy – mówi.

Nie jest źle

Humor mogą poprawić nam (i rządzącym) jego inne słowa. Uważa on bowiem, że nie ma dziś potrzeby sztucznego pompowania statystyk. Całoroczny wzrost PKB powinien utrzymać się bowiem powyżej 4 proc., co stanowi naprawdę solidny wynik, jak na kraj pokroju Polski. Tego tempa mogą nam zresztą mocno zazdrościć inne państwa z kontynentu.

– Polska gospodarka jest dosyć odporna na kryzys ze względu na poziom zadłużenia znacznie niższy niż w krajach zachodniej Europy. Możemy mieć jednak do czynienia z głębszym osłabieniem koniunktury przy jednoczesnym przyspieszeniu wzrostu cen. Nie ma dramatu, ale kończą się dobre czasy, kiedy bezkarnie można rozdawać pieniądze na lewo i prawo – wskazuje Marek Belka.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments