Blockchainowe drzwi do rynku nieruchomości

636
RTG Nieruchomości

Jak nowe rozwiązania wdzierają się na rynek nieruchomości? Co słychać na rynku kredytów? Na te tematy w 49. odcinku programu RTG Nieruchomości rozmawiają Michał Ławiński – business development manager w Osady Poli oraz Dariusz Barski, co-founder Flat For Flip.

Czym zajmuje się Dariusz Barski?

Dariusz Barski od 18 lat pośredniczy w finansowaniu dla dużych firm i deweloperów. Nieco ponad rok temu Dariusz Barski założył Flat For Flip. To platforma wykorzystująca platformę blockchain, która łączy inwestorów kryptowalut z rynkiem nieruchomości.

Jak inwestorzy tradycyjni spoglądają na kryptowaluty?

Platforma Flat For Flip daje możliwość korzystania z trzech obszarów. Pierwszy to możliwość pozyskiwania finansowania pozabankowego. Co ciekawe, inwestorzy z tradycyjnego rynku bardzo delikatnie podchodzą do Flat For Flip i z reguły dołączają do tego projektu z polecenia.

Drugi obszar to edukacja, czyli szkolenia dla osób z rynku kryptowalut na temat rynku nieruchomości. Trzecia płaszczyzna to networking inwestorów z obu tych światów.

Jak w praktyce działa Flat For Flip?

Aby dołączyć do społeczności Flat For Flip należy nabyć token NFT tego projektu. Co istotne, okazje inwestycyjne z rynku nieruchomości, które pojawiają się na platformie to unikatowe okazje off market.

Każdy członek społeczności Flat For Flip może także zgłaszać zapotrzebowanie na finansowanie na dany projekt inwestycyjny. Ponadto, na platformie pojawiają się również wywiady i szkolenia dotyczące rynku nieruchomości.

Ponadto, sam NFT projektu Flat For Flip powinien zyskiwać na wartości, gdyż jego podaż jest ograniczona.

Jak Dariusz Barski ocenia obecną sytuację na rynku nieruchomości?

Dziś zmienia się kupujący na rynku nieruchomości. Spada ilość sprzedawanych tańszych mieszkań, natomiast kupowane są nieruchomości inwestycyjne. Zainteresowanie kredytami hipotecznymi także powinno rosnąć, z dwóch powodów.

Po pierwsze Komisja Nadzoru Finansowego zmieniła swoją rekomendację dotyczącą obliczania zdolności kredytowej. Dziś bufor znów wynosi 2,5 punktu procentowego, a nie 5, dzięki czemu zdolność kredytowa Polaków wzrośnie prawie o 30%, a to oznacza, że więcej osób będzie mogło kupić mieszkanie.

Po drugie, wkrótce ruszy rządowy program Bezpieczny Kredyt 2%, który także już niebawem sprawi, że nowy popyt na rynku nieruchomości się pojawi. Z tego powodu w drugiej połowie 2023 roku ceny nieruchomości powinny zacząć rosnąć.

Ponadto, deweloperzy dziś bardziej racjonalnie podchodzą do realizacji nowych inwestycji, przez co podaż na rynku coraz bardziej zbliża się do popytu.

Co lepsze – stałe czy zmienne oprocentowanie kredytu?

Przede wszystkim ze stałej stopy zawsze można przejść na zmienną stopę oprocentowania kredytu. Dlatego, jeśli mamy stabilną pracę i obawiamy się czy przez najbliższe 1,5 roku rata kredytu nam jeszcze nie wzrośnie, to warto zastanowić się nad stałym oprocentowaniem.

Jak wygląda dziś kwestia kredytów frankowych?

Osoby z większymi kredytami decydują się na drogę sądową, a następnie te sprawy wygrywają. Gdy więcej osób zdecyduje się pójść do sądu i wygra sprawy frankowe, to na rynku pojawi się nowa gotówka – frankowicze będą bowiem w stanie kupić sobie większe mieszkanie zamiast obecnego.

Kwestia sporów frankowych z całą pewnością jeszcze trochę potrwa, a banki dziś starają się zamykać te sprawy ugodami.

Co z kolei z kwestią kredytów złotówkowych opartych o wskaźnik WIBOR?

Saldo kredytu złotówkowego, w przeciwieństwie do kredytu frankowego, nie wzrosło – w każdej chwili można spłacić tę samą kwotę kredytu. Zmienia się tylko oprocentowanie odsetek.

Z tego powodu w przyszłości nieruchomości w Polsce prawdopodobnie będą zbyt drogie, a większość Polaków będzie wynajmować mieszkania zamiast je nabywać na kredyt.

Jak przejście na WIRON wpłynie na rynek nieruchomości?

Czas pokaże. Teoretycznie WIRON powinien obniżyć raty kredytobiorców. Jednak w sytuacji, w której WIBOR w ciągu trzech miesięcy z 7% spadnie na 2%, WIRON będzie mniej korzystny, gdyż jego wartość tak szybko nie spadnie, a raty pozostaną wyższe.

Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całą rozmową, znajduje się ona poniżej:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments