Blaski i cienie akceleracji dla rozwoju startupów

Udostępnij

“Polak Inwestor” to nowy program emitowany na kanale Portfel Polaka, prowadzony przez Izabelę Kozakiewicz, która wyjaśni, jak Polacy podchodzą do finansów i inwestycji, w co i po co inwestują swoje pieniądze oraz co powstrzymuje Polaków przed rozpoczęciem inwestowania.

W najnowszym odcinku programu Izabela Kozakiewicz oraz jej goście: Anna Jurgaś – wiceprezes Akces NCBR, Michał Gaszyński – Co-Founder SerioSer i Julia Krysztofiak-Szopa – mentorka Akces NCBR, rozmawiają o akceleracji i finansowaniu startupów. Oto, czego się dowiedzieliśmy:

Po jakiego rodzaju finansowanie najlepiej dziś sięgać w Polsce?

Wszelkiego rodzaju wsparcie finansowe i mentoringowe dla startupów jest dziś niezwykle potrzebne. Ze stworzonego przez Antal oraz Akces NCBR raportu “Rynek akceleracji w Polsce” wynika, że najbardziej pożądaną przez startupy formą finansowania w Polsce są inwestycje.

Jak wygląda rozwój startupu w formie akceleracji?

Akceleracja to bardzo intensywny program dla startupów, który ma je przybliżyć do wyskalowania ich sprzedaży i działalności.

W każdej akceleracji, poza pracą nad produktem, znajduje się zaplecze warsztatów merytorycznych i mentoringu. W trakcie tych warsztatów wypełniane są luki biznesowe, które występują w startupach.

Czego oczekują startupy od akceleracji?

Startupy oczekują od akceleracji przede wszystkim możliwości wdrożenia, znalezienia inwestora, networkingu oraz biznesowego mentoringu.

Jakie są cele akceleracji?

Podstawowym celem akceleracji jest rozwinięcie startupów w taki sposób, aby były w stanie one w pełni skomercjalizować swój pomysł, wejść na nowe rynki, dotrzeć do nowych grup klientów i zwiększyć sprzedaż.

Jakie są blaski akceleracji?

Z punktu widzenia mentora największą zaletą jest fakt, że ma on możliwość współpracy z bardzo interesującymi projektami i z niezwykle zmotywowanymi ludźmi. Na dodatek mentorzy są oczywiście wynagradzani finansowo.

Dla startupu największą zaletą akceleracji jest pomoc w weryfikacji jego produktu. Startup w ten sposób może dowiedzieć się w jakim stopniu jego rozwiązanie odpowiada na potrzeby rynku oraz z jakimi wyzwaniami wiąże się wyskalowanie swojego projektu.

Jakie są cienie akceleracji?

Dla wielu startupów akceleracja jest “sposobem na przetrwanie”. Startupy te realizują jeden program akceleracyjny za drugim, aby otrzymywać z nich granty, lecz w rzeczywistości się nie rozwijają.

Jaka jest rola mentora w procesie akceleracji?

Rolą mentora jest pomoc startupowi w celu osiągnięcia jego celów. W praktyce, mentor często pilnuje startupu, aby skupił się on na konkretnej grupie klientów i rozwijał biznes w ustalonym wcześniej kierunku.

Jednocześnie mentor dzieli się również ze startupami swoim doświadczeniem wyniesionym ze współpracy z innymi firmami. Ponadto, co bardzo istotne, dzięki współpracy z mentorem startup rozwija swoją sieć wartościowych kontaktów.

Co procesy akceleracyjne wnoszą w rozwój foundera startupu i mentora?

Dla foundera proces akceleracyjny stanowi ogromne wsparcie mentalne. Zauważa on bowiem, że ludzie z biznesu doceniają to, co robi,

Dla mentora współpraca z tak kreatywnymi osobami również stanowi wsparcie mentalne, gdyż mentor ma świadomość, że jego wiedza i doświadczenie jest doceniane przez twórców niesamowitych projektów, a jego rady są wartościowe i autentycznie pomagają startupom w rozwoju.

Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całą rozmową, nagranie znajduje się poniżej:

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również