Jak doskonale zdajemy sobie sprawę, biżuteria to przede wszystkim ozdoba. Dobrze dobrana potrafi perfekcyjnie uzupełnić ekstrawagancki strój i sprawić, że będzie ona prezentował się bardziej spójnie. W przeszłości wielu mężczyzn w naszym kraju kupowało biżuterię dwa razy w życiu – na zaręczyny i ślub.
Dziś ta tendencja wygląda już zupełnie inaczej. Większość z nas z całą pewnością zgodzi się ze stwierdzeniem, że nabywanie biżuterii to inwestycja. W pierwszej kolejności i w największej mierze w relacje międzyludzkie. Zarówno te osobiste, jak i biznesowe. W końcu jesteśmy oceniani po pierwszym wrażeniu, a właściwie dobrany element biżuterii może w wielu przypadkach przechylić szalę na naszą korzyść. W efekcie dziś na biżuterię przeznacza się ponad 60% nowego wydobycia złota na świecie.
To jednak nie wszystko. Biżuteria stanowi również bardzo interesującą formę lokowania kapitału. Czy może ona okazać się intratną i bezpieczną inwestycją alternatywną? Jak zacząć inwestować w biżuterię, na czym się szczególnie skoncentrować i o czym trzeba pamiętać? Na te pytania, odpowiedzi zostaną udzielone w dalszej części tekstu. Zacznijmy jednak od zaprezentowania samego podziału biżuterii, ponieważ nie każdy z jej rodzajów będzie stanowił warty uwagi alternatywny instrument inwestycyjny.
Rodzaje biżuterii
Biżuterię dzielimy na takie grupy, jak:
- Biżuteria artystyczna
- Biżuteria z wysokiej jakości kruszców i kamieni
- Biżuteria pamiątkowa
- Biżuteria modowa.
W pierwszej kolejności należy jasno zaznaczyć, iż biżuteria modowa, czyli taka do kupienia w sklepach sieciowych czy u lokalnego jubilera, w żadnym wypadku nie będzie stanowić skutecznej formy inwestycji alternatywnej. Dlaczego? Po pierwsze, musi na niej zarobić producent oraz sprzedawca, więc jej cena zawiera ich marżę. Po drugie biżuteria jest dodatkowo obciążona podatkiem VAT. Warto przy tym dodać, że przy okazji odsprzedaży w przyszłości okazuje się, iż sprzedający uzyskuje za nią cenę spot kruszcu, czyli zazwyczaj po prostu osiąga stratę.
W efekcie, między transakcją kupna a sprzedaży kurs kruszcu, z którego jest wykonana, musiałby bardzo mocno wzrosnąć, by z takiej inwestycji wyjść na plus. A nawet w takiej sytuacji, zakup biżuterii będzie i tak mniej opłacalny niż nabycie danego kruszcu w innej formie niż wyrób jubilerski.
Natomiast pozostałe rodzaje biżuterii jak najbardziej stanowią bardzo ciekawą formę inwestycji alternatywnej.
Jak zacząć inwestować w biżuterię?
Elementy kształtujące cenę biżuterii
Aby skutecznie inwestować w biżuterię, należy nabywać najbardziej unikalne wyroby jubilerskie, jak tylko to możliwe. Istnieje pięć kluczowych składników, które odpowiadają za wycenę biżuterii i wzrost jej wartości wraz z upływającym czasem:
- Kruszec
- Design
- Manufaktura lub praca ludzka
- Drogocenne kamienie
- Historia.
Kwestia kruszcu jest dość oczywista – gdy zyskuje on na wartości, wartość biżuterii także powinna rosnąć. Nietypowy design sprawia natomiast, że biżuteria powinna być z czasem bardzo poszukiwana. W przypadku manufaktury lub pracy ludzkiej liczy się prestiż – jeśli wykonał ją słynny jubiler lub manufaktura, nie trzeba się martwić o wzrost jej wartości. Jeśli z kolei biżuteria jest od znanej osoby lub wiąże się z nią ciekawa historia, odbije się to na cenie w jeszcze większym stopniu. Podobnie wygląda ta kwestia, jeśli dany wyrób jubilerski jest ozdobiony absolutnie unikalnymi kamieniami szlachetnymi.
Warto jednak zdawać sobie sprawę, że biżuteria z wyjątkową historią lub unikalnymi kamieniami szlachetnymi sięga absolutnie astronomicznych cen. Z tego powodu tego typu wyroby nie są rekomendowane do rozpoczęcia swojej przygody z tym rynkiem, ponieważ próg wejścia byłby ekstremalnie wysoki. Dodatkowo tego typu biżuteria nie jest aktywem płynnym oraz – co za tym idzie – nie jest to inwestycja krótkoterminowa. Jej horyzont najczęściej liczy się w latach. Oczywiście taką wyjątkową biżuterię można wystawić na aukcję w prestiżowym domu aukcyjnym praktycznie zawsze, lecz takie rozwiązanie wiąże się z dodatkowymi kosztami.
Gdzie i kiedy występuje najwyższy popyt?
Warto również wiedzieć jak kształtuje się popyt na biżuterię. Aktualnie zdecydowanie największy boom na ten rynek można zaobserwować w Azji, zwłaszcza w Indiach oraz krajach arabskich. W Indiach zdecydowanie największe zapotrzebowanie występuje w październiku, który jest zwyczajowo miesiącem ślubów w tym kraju, natomiast na Bliskim Wschodzie rekordowy popyt jest zauważalny zawsze po zakończeniu Ramadanu. Z kolei w Europie mężczyźni zwyczajowo kupują biżuterię swoim partnerkom na Święta Bożego Narodzenia, a w Chinach z okazji obchodzenia Chińskiego Nowego Roku.
Jak nietrudno się domyślić, w tych okresach ceny biżuterii na danych rynkach są najwyższe, lecz może to być także dobry czas do spieniężenia inwestycji w biżuterię z satysfakcjonującą stopą zwrotu.
Pamiętaj o certyfikacie
Należy także pamiętać, iż przy zakupie biżuterii powinniśmy otrzymać certyfikat zawierający kluczowe elementy danego wyrobu, takie jak:
- Nazwa przedmiotu (najlepiej z cechami charakterystycznymi, okresem i miejscem powstania)
- Kruszce, z których przedmiot został wykonany
- Masa przedmiotu
- Opis kamieni szlachetnych, o ile takie wyrób posiada – masa karatowa, rodzaj szlifu, forma, a w przypadku diamentów – barwa oraz czystość.
Dokument powinien zostać opatrzony pieczątką i podpisem osoby upoważnionej do wystawienia takiego certyfikatu oraz datą i miejscem wystawienia, pełną nazwą instytucji z jej adresem.
Zalety inwestowania w biżuterię
Funkcja użytkowa
W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na unikalne połączenie funkcji lokacyjnej z funkcją użytkową, które daje nam biżuteria. Jest to więc swego rodzaju inwestowanie w piękno, nabytą w celach inwestycyjnych biżuterię można oczywiście nosić i w ten sposób doceniać jej walory estetyczne. W ten sposób zyska ona dla nas jeszcze większą wartość – sentymentalną, dzięki czemu nie powinniśmy doświadczyć pokusy sprzedaży danego wyrobu, zanim odpowiednio zyska na wartości. Stanie się tak, zwłaszcza jeśli nabyta w celach inwestycyjnych biżuteria nie będzie ona regularnie noszona, lecz zachowywana na specjalne okazje.
Niższy stres wywołany rynkowymi zawirowaniami
Co więcej, biżuteria – podobnie, jak inne “fizyczne” alternatywne instrumenty inwestycyjne – nie powoduje zbytnich emocji związanych z wahaniami kursu. Sam fakt, że posiadamy dany przedmiot w rzeczywistej, namacalnej formie, a nie w postaci wirtualnego papieru wartościowego, jak ma to miejsce w przypadku akcji, kontraktów terminowych czy funduszy ETF powoduje, iż łatwo godzimy się z faktem, że inwestujemy długoterminowo.
Ryzyko inwestycyjne
Problem z jednoznaczną wyceną
Jak doskonale wiemy, każda inwestycja wiąże się z ryzykiem. Nie inaczej jest w przypadku inwestowania w biżuterię. Podstawową wadą tego sposobu lokaty kapitału jest fakt, że nie mamy tutaj do czynienia z jednoznaczną wyceną produktu. Oczywiście wiemy jak przedstawia się wartość kruszcu, z którego dany wyrób został wykonany. Mamy więc świadomość czy zyskał on, czy stracił na wartości, co powinno przełożyć się na aktualną cenę naszej biżuterii. Jednak już wartość pozostałych elementów – designu, manufaktury lub pracy ludzkiej, drogocennych kamieni i historii wyrobu jest znacznie trudniejsza do oszacowania. Tak więc, jeśli chodzi o tę droższą, unikalną biżuterię, to w zasadzie wszystko zależy od tego, ile dany kontrahent jest w stanie za ten produkt zapłacić.
Horyzont inwestycyjny i płynność
Tutaj należy przywołać kolejną wadę rynku biżuterii. Jest nią oczywiście niska płynność. W konsekwencji, z całą pewnością nie są to aktywa dla spekulantów, horyzont inwestycyjny może w tym przypadku trwać nawet dekady.
Wysoki koszt
Nie wolno zapominać o jeszcze jednym istotnym aspekcie. Otóż biżuteria, która zyskuje na wartości i charakteryzuje się swoją wyjątkowością stanowi na ogół bardzo kosztowny wydatek. Z tego powodu próg wejścia na ten rynek może być naprawdę wysoki, przez co może według wielu osób ustępować innym inwestycjom alternatywnym.
Czy zatem warto inwestować w biżuterię?
Jeśli tylko posiadamy zaoszczędzony kapitał i jesteśmy gotowi do podjęcia długoterminowej inwestycji, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zacząć inwestować w biżuterię. Co więcej, może to wraz z upływem czasu okazać się bardzo opłacalną decyzją. Biżuteria posiada także jedną, niezaprzeczalną zaletę nad innymi inwestycjami alternatywnymi. Otóż stanowi ona połączenie funkcji lokacyjnej z funkcją użytkową w sposób absolutnie unikalny. Jest to więc inwestycja, dzięki której nie tylko mamy otrzymać po latach satysfakcjonującą stopę zwrotu, lecz także inwestycja w relacje międzyludzkie – zarówno te osobiste, jak i biznesowe.
Interesujesz się inwestycjami alternatywnymi, które mogą pełnić funkcję użytkową i potrafią znacząco ubarwić życie pod względem estetycznym? Sięgnij po artykuły o inwestowaniu w antyki oraz w diamenty.