Świat niedawno obiegła wiadomość, że Rafał Zaorski – Prezes zarządu Fundacji Trading Jam, założył BigShortBets. W ramach niego zgromadził już prawie 1300 ETH. To niemal 2 miliony dolarów. Co dalej z tym projektem? O tym z Rafałem Zaorskim porozmawiał redaktor naczelny Comparic Marcin Wenus. Nagranie jest dostępne na kanale Comparic Rynki, a jego szczegóły zostały omówione poniżej:
Rozmowa z Rafałem Zaorskim na temat BigShortBets
Czym jest BigShortBets?
Rafał Zaorski, po tym co użytkownicy portalu Reddit dokonali na akcjach GameStop, wymyślił ideę – wraz z tokenizacją – która ma na celu utrzeć nosa dużym funduszom / grubym rybom zarabiającym na shortach.
Dodatkowo, do stworzenia tego tokena personalnego zachęcił go artykuł na portalu Comparic, o tym że ESMA przestrzega europejskich indywidualnych inwestorów przed zabawami typu GameStop. Było to bulwersujące, ponieważ bardziej ryzykownie i nieodpowiedzialnie zachowały się fundusze hedgingowe, nie inwestorzy. To druga strona – indywidualni inwestorzy, zagrali tutaj racjonalnie, próbując rozegrać short squeeze. Niestety, w trakcie gry zasady się zmieniły i regulatorzy zablokowali rynek, handel akcjami GameStop na platformie RobinHood został zablokowany.
Czym więc w ogóle jest rynek?
Dobrowolną umową między dwiema dorosłymi osobami. Nie ma znaczenia jakimi przesłankami kieruje się inwestor na wolnym rynku – to jego decyzja i w taki sposób powinno to funkcjonować. Niestety, w praktyce nie działa on sprawiedliwie, tylko grube ryby na Wall Street funkcjonują w zmowie przeciwko małemu, indywidualnemu graczowi.
Czy da się znaleźć jakieś rozwiązanie w tej sytuacji? Czy dzięki wypuszczonym przez Rafała Zaorskiego tokenie inwestorzy indywidualni będą mogli dokonywać wspólnie skoordynowanych działań?
Uważa on, że na takie działania regulatorów rynku trzeba jakoś reagować i w XXI wieku funkcjonuje wiele narzędzi, które mogą to uniemożliwić. Mogą w ten sposób działać właśnie narzędzia kryptograficzne.
Drugim aspektem jest dostęp do informacji. Odkąd rozwinęły się agencje informacyjne, pozyskują je wyłącznie najbogatsi. W XXI wieku osoby pokroju Elona Muska mogą dzielić się kluczowymi informacjami samodzielnie z absolutnie każdym, za pośrednictwem Twittera. Brakuje tylko mechanizmu, który przekazywałby te informacje do wspólnej społeczności, która mogłaby je wykorzystywać w celach kapitałowych.
Temu właśnie ma służyć BigShortBets – narzędzie działające w sposób zanonimizowany. W praktyce, gdy ktoś w sposób zaszyfrowany wystawia jakiś istotny przeciek tej społeczności, natychmiast w czasie rzeczywistym może je ona wykorzystać i zarabiać w ten sposób pieniądze.
W jaki sposób weryfikować te informacje?
Wiarygodność/reputacja każdego użytkownika będzie oceniana na podstawie jego wcześniejszych wpisów. Jednak rozpowszechnianie takich poufnych informacji to przestępstwo pod względem prawnym – Rafał Zaorski uważa jednak, że nie ma to prawa bytu, ponieważ w momencie wycieku ta informacja przestaje być poufna. Skoro nie jesteśmy w stanie ukryć informacji we współczesnym świecie, dostęp do niej powinni mieć także indywidualni inwestorzy.
Jak w praktyce będzie działać BigShortBets?
Będzie można się logować anonimowo po numerach portfeli; oceniać użytkowników, którzy udostępniają dane; płacić tokenami za informacje. Głównym celem jest zbudowanie społeczności, która z tego rozwiązania aktywnie korzystała. Obecnie zbudował się już zespół 16 osób pracujących nad tą aplikacją. Co więcej, do przedsprzedaży tokena zapisali się niemal sami ideowcy, którzy wierzą w tę koncepcję, jej użyteczność, a nie spekulanci nastawieni na szybki zysk.
Czy zysk z BigShortBets będzie można osiągnąć na samym tokenie czy dopiero dzięki korzystaniu z niego w celach inwestycyjnych?
Rafałowi Zaorskiemu zależy aby właśnie działało to drugie rozwiązanie – zarabiać na giełdzie dzięki korzystaniu z informacji, które się pojawiają oraz na samym sprzedawaniu informacji, a nie na wartości emitowanych tokenów.
Jakie jest ryzyko narzędzia BigShortBets?
To, że mogą pojawić się tam nielegalne informacje. Rafał Zaorski nie będzie za nie odpowiadać, ponieważ on tego narzędzia nie będzie kontrolować – wszystko znajduje się w chmurze, to osoba publikująca taki wyciek, będzie za niego odpowiedzialna, lecz skoro narzędzie ma działać w sposób szyfrowany i anonimowy, dostęp do niej może być utrudniony.
Kiedy ruszy BigShortBets?
Dokończenie narzędzia potrwa jeszcze dwa miesiące. Wtedy ruszy przedsprzedaż międzynarodowa, a narzędzie już musi być w fazie beta testów.
Zapraszam do samodzielnego obejrzenia całej rozmowy poniżej: