Wiceprezes Związku Banków Polskich Agnieszka Wachnicka poinformowała na wtorkowej konferencji prasowej, że zgodnie z danymi na 19 października w ramach rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2 procent z podpisano już 24 286 umów na łączną kwotę w wysokości około 9,7 miliarda złotych.
Średnia wartość umowy w ramach Kredytu 2% wynosi niemal 400 tys. zł
Wiceprezes Związku Banków Polskich Agnieszka Wachnicka na wczorajszej konferencji prasowej podała również, że średnia wartość kredytu udzielanego w programie Bezpieczny Kredyt 2 procent wzrosła już do 399 400 złotych.
W ubiegłym tygodniu Minister Rozwoju i Technologii Waldemar Buda przekazał z kolei, że złożono już 67 814 wniosków Bezpieczny Kredyt 2%. Szef resortu rozwoju oświadczył również, że “z tygodnia na tydzień przybywa około 3 tysiące podpisanych umów”.
Obecnie Bezpieczny Kredyt 2% oferuje już 12 banków: Alior Bank, Bank BPS i Banki Spółdzielcze Zrzeszenia BPS, Bank Ochrony Środowiska, Bank Pekao SA, Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie, Bank Spółdzielczy w Brodnicy, Krakowski Bank Spółdzielczy w Krakowie, mBank, PKO Bank Polski, SGB-Bank i Banki Spółdzielcze Zrzeszone z SGB-Bankiem, VeloBank oraz Wschodni Bank Spółdzielczy w Chełmie.
Co więcej, wiemy już, że 20 listopada do swojej oferty Bezpieczny Kredyt 2 procent wprowadzi również Santander Bank Polska. Ponadto, nadal nie wiadomo, czy do programu dołączy ING Bank Śląski. Nieprzystąpienie zapowiedział z kolei Bank Millennium.
Na Kontach Mieszkaniowych zgromadzono już ponad 12 mln zł
Ponadto, wiceprezes Związku Banków Polskich Agnieszka Wachnicka przekazała na wczorajszej konferencji prasowej, iż od 3 lipca do chwili obecnej uruchomiono już 3677 Kont Mieszkaniowych, co oznacza, że Polacy są zainteresowani długoterminowym oszczędzaniem na mieszkanie.
Na Kontach Mieszkaniowych zgromadzono łącznie 12 milionów złotych, co oznacza, że średnio na jednym rachunku ulokowano 3300 PLN. Obecnie Konto Mieszkaniowe oferują trzy banki: Alior Bank, Bank Pekao SA i PKO Bank Polski. Warto dodać, że Bank Gospodarstw Krajowego jest obecnie w trakcie uzgodnień z kolejnym bankiem.
Pula środków dostępnych w programie Bezpieczny Kredyt nie wyczerpie się
Ministerstwo Rozwoju i Technologii w oficjalnym komunikacie poinformowało w poniedziałek, że pula środków dostępnych w programie Bezpieczny Kredyt 2% się nie wyczerpie.
Resort wyjaśnia, że maksymalny limit wydatków budżetu państwa na Bezpieczny Kredyt 2% został określony w art. 46 ust. 1 ustawy z dnia 26 maja 2023 roku o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe. W 2024 roku na sfinansowanie dopłat do rat kredytów przewidziano kwotę 941 milionów złotych.
Wydatki na bezpieczne kredyty 2% udzielone w 2023 roku zostaną rozliczone w 2024. Ministerstw Rozwoju i Technologii zakłada, że łączna kwota udzielonych dopłat do rat kredytów w latach 2024-2033 wyniesie ponad 12,2 miliarda złotych.