Bezpieczeństwo przede wszystkim, czyli o czym pamiętać, kupując auto z drugiej ręki?

250

Każdy, kto kiedykolwiek kupował auto używane, doskonale wie, jakim wyzwaniem może być bezpieczny zakup takiego pojazdu. Choć dzięki internetowi i systemom informatycznym kupujący ma więcej możliwości weryfikacji samochodu, wciąż łatwo zostać oszukanym. Zobacz, jak bezpiecznie wybrać dobry samochód z rynku wtórnego!

Zakup używanego samochodu. Co warto zrobić na początku?

ubezpieczenie auta używanegoŁadny lakier, skórzane fotele i mocny silnik – przy zakupie samochodu używanego nie są to najlepsze kryteria oceny. Bez względu na przeznaczenie pojazdu i własne upodobania zawsze należy zweryfikować ogłoszenie pod kątem jego prawdziwości.

Bezpieczny zakup używanego auta powinien zaczynać się jeszcze przed pierwszym kontaktem ze sprzedającym. Uczciwy sprzedawca powinien udostępnić takie dane, jak:

  • numer rejestracyjny samochodu,
  • numer VIN,
  • data pierwszej rejestracji.

To komplet danych potrzebnych do zweryfikowania stanu samochodu w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Dane są publiczne i można je sprawdzić na stronie rządowej – historiapojazdu.gov.pl.

Auto z drugiej ręki a kłopoty z przebiegiem

Wiele kontrowersji pojawia się także w kontekście przebiegu. Jak sprawdzić przebieg auta? Najprościej będzie skorzystać ze strony rządowej CEPiK, w której również wyświetlane są informacje o przebiegu. Trzeba jednak podkreślić, że nie istnieje sposób na sprawdzenie przebiegu auta, który gwarantowałby pewny wynik. Wiele używanych samochodów sprzedawanych jest przez handlarzy, którzy sprowadzają auta z zagranicy. Można spotkać się z praktykami polegającymi na cofaniu liczników jeszcze przed wjazdem auta do kraju. Po wykonaniu takiej operacji, nieuczciwy sprzedawca udaje się do serwisu za granicą, aby na przykład wymienić żarówkę reflektora. W trakcie procesu serwis sprawdza i dokumentuje dane – w tym, uprzednio zmodyfikowany przebieg.

Dobrym prognostykiem przy zakupie auta używanego będzie rzetelna obsługa, komunikatywność i transparentność sprzedawcy. Pewniejszym nabytkiem może też być auto krajowe, użytkowane wyłącznie przez osoby indywidualne w Polsce, z widoczną historią w systemie CEPiK.

Oględziny używanego auta i ocena stanu technicznego

Jeżeli auto pozytywnie przeszło przez powyższe testy, nie pozostaje nic innego, jak tylko skontaktować się ze sprzedawcą w celu umówienia jazdy próbnej. Na oględziny warto jest zabrać ze sobą miernik lakieru, który pozwoli zweryfikować, czy dane części nadwozia nie były ponownie lakierowane (np. po stłuczce lub wypadku). Dobrze jest też zajrzeć pod maskę i dokładnie wsłuchać się w silnik w trakcie jazdy. Ostatecznie otrzymamy największą szansę na udany zakup, decydując się na wizytę na stacji diagnostycznej. Aby upewnić się, że badanie będzie obiektywne, warto samodzielnie wybrać taki punkt, który nie znajduje się w najbliższym otoczeniu sprzedającego.

Materiał marketingowy Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń ERGO Hestia SA

ŹRÓDŁOArtykuł sponsorowany
Poprzedni artykułFinlandia i Szwecja jednak w NATO?
Następny artykułKurs franka wynosi 4,7770 PLN. Ile kosztuje dolar 16.03.2023?
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments