Bankructwa deweloperów! Wiadomości z rynku nieruchomości

Udostępnij

Kawa z Agentem to nowy cykl emitowany na YouTube na kanale Portfel Polaka poświęcony tematyce rynku nieruchomości. Jeśli jesteś inwestorem lub po prostu ciekawi Cię rynek nieruchomości, a nie masz czasu przeglądać kilkunastu portali, aby być na bieżąco – to program właśnie dla Ciebie!

W 21. odcinku Amanda Postolska – założycielka i CEO RS Estate zaprezentowała najnowsze informacje z rynku nieruchomości.

Kawa z Agentem #21

Analiza 30 najbardziej ryzykownych rynków mieszkaniowych wg Bloomberga

Analiza największej na świecie agencji prasowej zajmującej się rynkami kapitałowymi – Bloomberg Economics ukazuje, że w 19 krajach łącznie wskaźnik ceny do czynszu i ceny domu/mieszkania do dochodu są dziś wyższe niż przed kryzysem finansowym z 2008 roku, co sugeruje, że ceny odbiegają od podstaw.

Wygórowane ceny są kluczowymi elementami wielu decydentów, które starają się wytłumić najwyższą inflację od dekad. Jednak gdy rynki wzdrygają się przed perspektywą globalnej recesji, spowolnienie na rynku mieszkaniowym może wywołać efekt domina. Spadające ceny domów zniszczyłyby bogactwo gospodarstw domowych, nadszarpnęły zaufanie konsumentów i ograniczyłyby przyszły rozwój.

Polska na 21. pozycji, Nowa Zelandia najbardziej ryzykowna

Polska znalazła się dopiero na 21. miejscu najbardziej ryzykownych rynków mieszkaniowych. Na pierwszym miejscu tego niechlubnego rankingu uplasowała się Nowa Zelandia. Pozycję wicelidera zajęły Czechy, na na najniższym stopniu podium znalazły się Węgry. Kolejne miejsca zajęły:

4. Australia
5. Kanada
6. Portugalia
7. Stany Zjednoczone
8. Austria
9. Rosja
10. Luksemburg

Szwajcarzy podnoszą stopy procentowe pierwszy raz od 15 lat

Szwajcarski Bank Narodowy niespodziewanie podniósł główną stopę procentową o 50 punktów bazowych. To pierwsza podwyżka w tym kraju od 15 lat. Ta decyzja była wielkim zaskoczeniem – tylko dwóch z 26 najbardziej zaufanych europejskich analityków spodziewało się, że Szwajcarski Bank Narodowy zdecyduje się na podwyżkę stóp procentowych już w czerwcu, przy czym zakładali oni ich podniesienie o 25 punktów bazowych.

Zmiana ta poskutkowała potężnym umocnieniem się franka szwajcarskiego. To bardzo zła wiadomość dla posiadaczy kredytów we frankach.

Deweloperzy na listach dłużników. ​”Na pewno część firm upadnie”​

Połowa zadłużonych firm deweloperskich w Polsce to jednoosobowe działalności gospodarcze. Druga połowa to spółki prawa handlowego. Bardzo często zadłużone podmioty to małe firmy rodzinne, realizujące inwestycje mieszkaniowe na niewielką, lokalną skalę. Często budują na sprzedaż pojedyncze domy jednorodzinne, bliźniaki lub kilka segmentów w ramach szeregowców.

Na pewno część z tych firm upadnie, lecz stanowi to normalny proces na rynku. Pozytywnie na zadłużenie w deweloperce może wpłynąć pojawienie się funduszy inwestycyjnych, kupujących całe osiedla mieszkaniowe z myślą o długoterminowym wynajmie.

Ciasnota powraca. ​Znów mieszkamy w coraz mniejszych mieszkaniach​

Jeszcze w 2009 roku mieszkania wprowadzone na rynek miały przeciętnie 65 metrów kwadratowych. W kolejnych latach średnia powierzchnia nowych mieszkań była coraz mniejsza. Najniższy wynik został osiągnięty w 2019 roku – wtedy przeciętny lokal miał powierzchnię wynoszącą niewiele ponad 55 metrów kwadratowych. W 2021 roku wynik ten jednak wyniósł już ponad 57 metrów kwadratowych.

Najnowsze dane jednak ostudziły ten optymizm. Przeciętne mieszkanie wybudowane w ciągu pierwszych 4 miesięcy 2022 roku ma powierzchnię 56 metrów kwadratowych. Analitycy spodziewają się ponadto, że w najbliższych latach polskie mieszkania będą coraz mniejsze. Wszystko przez szokujący cykl podwyżek stóp procentowych, którego konsekwencją jest spadek zdolności kredytowej Polaków.

Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całym nagraniem, znajduje się ono poniżej.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również