Jak działa i czy ma sens autooszczędzanie w bankach?

Udostępnij

Dziś banki oferują swoim klientom bardzo zróżnicowane usługi. Jedną z nowszych, a zarazem ciekawszych funkcjonalności powiązanych z płatnościami bezgotówkowymi są programy automatycznego oszczędzania na zwykłych, codziennych transakcjach. Zdecydowana większość z instytucji, które oferują takie rozwiązanie, nie pobiera za to żadnej opłaty. Jak więc działa funkcja autooszczędzania? Czy korzystanie z niej może się nam opłacać? Przekonamy się poniżej:

Autooszczędzanie – jak to działa?

Funkcja automatycznego oszczędzania to dość proste narzędzie do odkładania niewielkich sum. Usługa polega na zaokrąglaniu wartości transakcji kartą i przelewaniu różnicy na konto oszczędnościowe – standardowe lub specjalnie do tego przeznaczone. W ten sposób możemy stopniowo oszczędzać drobne kwoty, z których z czasem uzbiera się większy kapitał.

W usłudze chodzi przede wszystkim o oszczędzanie, więc rachunek, na który będą wpływały “końcówki” od każdej transakcji, zawsze jest oprocentowany. Niestety, niewiele banków oferuje tu specjalne warunki, aby zachęcić klientów do korzystania z autooszczędzania – na przykład w postaci wyższego oprocentowania na specjalnie wydzielonym koncie. Najczęściej spotykane jest rozwiązanie, kiedy program powiązany jest ze standardowym rachunkiem do oszczędzania, a tym samym nasze oszczędności często będą oprocentowane podstawową stawką.

Jak zacząć automatyucznie oszczędzać?

Choć nazwa autooszczędzanie nie jest zbyt precyzyjna, to dobrze oddaje sens tej usługi. W celu skorzystania z niej musimy po pierwsze posiadać przede wszystkim konto osobiste, na przykład w jednej z promocji, wraz z kartą debetową. Po drugie, z naszym podstawowym kontem i kartą połączony musi być rachunek, na który będą wpływać końcówki od każdej płatności bezgotówkowej. Na tym samym etapie powinniśmy wybrać metodę oszczędzania – zaokrąglanie kwot do 50 groszy czy pełnych złotych, procent lub stałą kwotę od każdej transakcji – oferta tych rozwiązań różni się w poszczególnych bankach.

Autooszczędzanie w praktyce – przykład

W celu dokładnego wyjaśnienia metody działania autooszczędzania, warto posłużyć się konkretnym przykładem. Załóżmy więc, że posiadamy rachunek do automatycznego oszczędzania i wybraliśmy na nim zaokrąglanie do pełnych złotych. Dokonujemy kilku transakcji kartą płatniczą, na 13,44 PLN, 46,17 PLN oraz 2,00 PLN. Najpierw z naszego rachunku znikną dokładnie takie kwoty, następnie zaś bank przeleje na autooszczędzanie odpowiednio 0,56 PLN, 0,83 PLN oraz złotówkę. Te sumy nie robią wielkiego wrażenia, jednak jeśli często płacimy kartą, to po dłuższym czasie możemy z “końcówek” od transakcji zebrać większe kwoty.

Jakie banki oferują funkcję autooszczędzania? Przepływ pieniędzy do banku

W tym momencie usługę autooszczędzania w swojej ofercie posiada 5 poniższych banków:

mBank – Moje Cele

Moje Cele w mBanku to rachunek służący do autooszczędzania.Jego oprocentowanie przez pierwsze 3 miesiące wynosi 2,2% w skali roku (do 20 tysięcy złotych). Następnie obniża się do 0,2%, jeśli w danym miesiącu suma wpływów na rachunek jest wyższa o minimum 100 złotych od sumy obciążeń. W innym przypadku oprocentowanie spadnie do 0,02%. Autooszczędzanie w tym przypadku odbywa się nie tylko przy płatnościach kartą, ale również przy przelewach internetowych oraz wypłatach z bankomatów. Co więcej, można wybrać:

  • Zaokrąglenie kwoty transakcji do 10 PLN
  • Procent (1-15%) od każdej transakcji
  • Stałą kwotę (3-10 PLN) po każdej transakcji
  • Stałą kwotę raz w miesiącu

Korzystanie z programu Moje Cele jest darmowe.

Credit Agricole – CA Saver

CA Saver w Credit Agricole także służy do autooszczędzania. W tym przypadku oprocentowanie wynosi 1,63% lub 1,03% w skali roku, zależnie od tego jaki rodzaj Rachunku Oszczędzam (konta oszczędnościowego) posiadamy. Autooszczędzanie w tym przypadku odbywa się wyłącznie przy płatnościach kartą debetową. Możemy wybrać zaokrąglenie kwoty transakcji do: 50 groszy, złotówki, 2 PLN, 5 PLN lub 10 PLN. Korzystanie z programu CA Saver jest darmowe.

ING Bank Śląski – Smart Saver

Smart Saver to usługa autooszczędzania w ING Banku Śląskim. Jego oprocentowanie wynosi 1,6% w skali roku, ale w przypadku kwoty 5 tysięcy złotych. Po jej przekroczeniu spada do 0,05%. Autooszczędzanie w tym przypadku odbywa się nie tylko przy płatnościach kartą, ale również przy przelewach internetowych i płatnościach BLIK. Możemy wybrać zaokrąglenie kwoty transakcji do 5 PLN lub 10 PLN, albo procent (1-10%) od każdej transakcji. Korzystanie z programu Smart Saver jest darmowe.

Getin Bank – Skarbonka

Skarbonka to usługa autooszczędzania w Getin Banku. W tym przypadku oprocentowanie wynosi 0,05%. Autooszczędzanie w tym przypadku odbywa się wyłącznie przy płatnościach kartą debetową. Możemy wybrać zaokrąglenie kwoty transakcji do: złotówki, 5 PLN lub 10 PLN. Korzystanie z programu Skarbonka jest darmowe.

PKO Bank Polski – Autooszczędzanie

Autooszczędzanie to usługa w PKO Banku Polskim. Jego oprocentowanie przez pierwsze 60 dni wynosi 0,8% w skali roku, a następnie spada do 0,01%. Autooszczędzanie w tym przypadku odbywa się nie tylko przy płatnościach kartą, ale również przy przelewach internetowych, zleceniach stałych i transakcjach IKO. Co więcej, można wybrać:

  • Zaokrąglenie kwoty transakcji do pełnej złotówki
  • Procent od każdej transakcji
  • Stałą kwotę po każdej transakcji

Korzystanie z programu Autooszczędzanie jest darmowe.

Załóż Konto dla Młodych w PKO BP i przekonaj się, jak wygodne jest autooszczędzanie!
https://www.pkobp.pl/klient-indywidualny/konta/konto-dla-mlodych

Czy korzystanie z autooszczędzania ma sens? Grafika promująca oszczędzanie pieniędzy

Zdecydowanie tak. Autooszczędzanie nie wymaga od nas bowiem pilnowania terminów ani stałych comiesięcznych wpłat na rachunek oszczędnościowy, dlatego może być niezłym rozwiązaniem dla osób, które mają trudności z regularnym odkładaniem pieniędzy.

Cały proces przebiega bez naszej ingerencji – wystarczy posiadać konto osobiste i płacić kartą za zakupy, a małe kwoty od każdej transakcji zasilą nasz kapitał. Z całą pewnością więc warto wypróbować takie rozwiązanie i sprawdzić, czy automatyczne oszczędzanie odpowiada naszym potrzebom. Zwłaszcza jeśli posiadamy konto w banku oferującym taką usługę – wtedy wystarczy ją uruchomić i wszystko gotowe.

Należy jednak pamiętać, by zaokrąglenia kwot ustawione przez nas nie były zbyt wysokie. Jeśli przecenimy swoje możliwości dotyczące oszczędzania i z naszego rachunku bankowego na konto oszczędnościowe będą transferowane zbyt duże kwoty, jedyny efekt jaki uzyskamy, to skuteczne zniechęcenie się do oszczędzania. Z tego powodu kluczem do efektywnego odkładania pieniędzy jest znalezienie złotego środka. Usługa autooszczędzania powinna nam w tym po prostu pomóc i z całą pewnością może ona przynieść wiele korzyści.

Link w tekście jest sponsorowany.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również