Amerykanie z 1000+ na czas kryzysu – efekt koronawirusa. Początek końca dolara?

1588

Administracja Donalda Trumpa wie już, że USA są w kryzysie, w jakim ich kraj nie znajdował się od ponad dekady. Stąd chyba pojawił się pomysł, który może przypominać Polakom ich 500+.

Ostatnie decyzje Fedu wpisują się teraz w logikę działań Białego Domu. Bank centralny USA obniżył stopy procentowe do zera. Do tego dokonał spektakularnej akcji repo. Teraz przyszedł czas na bazookę…

1000 USD dla wszystkich!

Sekretarz Skarbu (czyli w systemie amerykańskim Minister Finansów) Steven Mnuchin zapowiedział, że „w ciągu dwóch tygodni” Amerykanie będą otrzymywać czeki na 1000 USD. Wszystko, by ograniczyć gospodarcze koszty pandemii COVID-19. Pieniądze dostać mają wszyscy obywatele USA poza milionerami, którzy ich „nie potrzebują”.

Kolejnym krokiem będzie skrócenie sesji giełdowych, jeśli okaże się to konieczne.

Polityk dodał, że obecna sytuacja jest dla linii lotniczych „gorsza od stanu po atakach z 11 września” 2001 roku. Także te mają otrzymać więc pomoc od rządu.

Agencja Associated Press dodaje – powołując się na źródła we władzach – że rząd zamierza docelowo wpompować w gospodarkę aż 850 mld dolarów. Taka ogromna kwota będzie przeznaczona na pomoc dla małych firm, linii lotniczych i ulgi od podatku dochodowego.

Początek końca dolara?

Z kolei agencja S&P Global Economists twierdzi w swoim raporcie, że „globalna recesja jest już tutaj i teraz”. Wiemy, że mocne ciosy koronawirus zadał Chinom, teraz „Europa i USA pójdą tą samą drogą”.

Trump pozostaje optymistą. Powiedział mediom, że gospodarka Ameryki „pozbiera się szybciej, niż myślimy”.

Prezydent USA chyba jednak przesadza, bowiem ekonomiści są zdania, że obecny kryzys może być największy od dekad. Przede wszystkim może oznaczać upadek dolara, choć ta opinia nie jest już tak powszechna.

Tak olbrzymi dodruk, jaki obecnie realizuje Fed może prowadzić do inflacji. Ta może ostatecznie zniszczyć wiarę w walutę USA. Może więc w przeciągu paru lat (lub szybciej) doczekamy się nowej waluty rezerwowej świata. Czy będzie ona miała formę cyfrową? Może będzie nią Libra Facebooka lub jakaś modyfikacja tego pomysłu, tj. cyfrowa moneta, podparta koszykiem kilku walut fiat…

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments