2023 rokiem zmian w kredytach hipotecznych. Co z kredytami w 2023 roku?

Udostępnij

W kolejnym odcinku Kawy z ekspertem kredytowym, Piotr Ochnio, CEO Profesjonalne Finanse opowiada o zmianach w kredytach hipotecznych w 2023 roku. Oto czego się dowiedzieliśmy:

Bezpieczny Kredyt 2%

Bezpieczny Kredyt 2% przeznaczony jest na zakup pierwszego mieszkania. Skorzystać z niego mogą osoby do 45. roku życia. Oprocentowanie kredytu wyniesie sumę 2% oraz marży banku. Ponadto, w przypadku tego programu nie będzie limitu na cenę mieszkania. Maksymalna wysokość tego kredytu wynosi 500 tysięcy złotych dla singla i 600 tysięcy PLN dla małżeństwa.

Mimo wszystko program Bezpieczny Kredyt 2% budzi mieszane uczucia, gdyż wciąż mamy tutaj wiele niewiadomych. Po pierwsze, nie wiadomo czy rzeczywiście w tej wersji wejdzie on w życie.

Po drugie, największym problemem Polaków jest dziś zdolność kredytowa, która w tym przypadku ma być liczona identycznie, jak dla pełnej raty takiego kredytu. Dodatkowo, kredyt ten ma mieć raty malejące, co jeszcze obniża zdolność kredytową.

Zmiana sposobu liczenia zdolności kredytowej

Komisja Nadzoru Finansowego zapowiedziała złagodzenie sposobu wyliczania zdolności kredytowej. Dziś, po wprowadzeniu obowiązkowego doliczania przez banki do aktualnego oprocentowania kredytu bufora w wysokości 5 punktów procentowych, zdolność kredytowa Polaków wygląda tragicznie.

W 2023 roku te zasady mogą zostać poluzowane w przypadku kredytów ze stałą stopą procentową. W efekcie zamiast pięciu punktów procentowych doliczanych dziś do oprocentowania, ma być doliczane 2,5 punktu – a przy dłuższych okresach niż 5 lat stałej stopy procentowej, będzie on jeszcze obniżany, nawet do 1 punktu procentowego.

Mieszkanie Bez Wkładu Własnego

W 2023 roku powinien nas czekać również wzrost popularności programu Mieszkanie Bez Wkładu Własnego. Ma on wynikać ze względu na aktualizowanie limitów cen mieszkań. Korzyści z tego programu jest bowiem kilka.

Pierwszą z nich jest brak konieczności wkładu własnego, a drugą – spłata rodzinna. Jest to jednorazowa spłata kredytu przez Bank Gospodarstwa Krajowego, w przypadku gdy dochodzi do powiększenia gospodarstwa domowego o drugie i kolejne dziecko w rodzinie. Można tutaj nawet zyskać do 100 tysięcy złotych.

Wskaźnik WIRON

Banki już mają możliwość zawierania wskaźnika WIRON w nowych umowach kredytowych. Ponadto, pod koniec 2023 roku wykorzystanie tego wskaźnika w umowach kredytowych ze zmienną stopą procentową będzie już obowiązkowe.

Co z aktualnymi kredytami? One także będą przekształcane w kredyty oparte na wskaźniku WIRON, lecz ma się to wydarzyć do 2025 roku.

Stałe stopy procentowe

Dziś banki starają się doprowadzić do tego, aby stałe stopy procentowe nie były opcjonalnym, tylko jedynym rozwiązaniem w przypadku kredytów hipotecznym. Na przykład ING Bank Śląski przestał już oferować kredyty ze zmienną stopą procentową.

Niektórzy eksperci uważają, że jest to podstęp ze strony banków – chcą one zawrzeć jak najwięcej umów kredytowych ze stałym oprocentowaniem, gdy stopy procentowe NBP są na bardzo wysokim poziomie i przestały rosnąć.

Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całym nagraniem, znajduje się ono poniżej.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również