Warszawskie Targi Sztuki to cykliczne wydarzenie kulturalne, które ma na celu promowanie sztuki współczesnej i dawnej.
Targi odbyły się po raz pierwszy w 2003 roku i od tego czasu są organizowane co roku na jesieni (z jednorazową przerwą spowodowaną pandemią). Zapraszam do relacji z ostatniej, 19. już edycji Warszawskich Targów Sztuki.
Co wyróżniało 19. Warszawskie Targi Sztuki?
W tym roku w Warszawskich Targach Sztuki wzięło udział ponad 80 galerii z całej Polski. Tym razem dominowały galerie sztuki współczesnej – w tym klasycy współczesności, tacy jak Stefan Gierowski, Stanisław Dróżdż czy Jan Dobkowski.
Warszawskim Targom Sztuki zawsze towarzyszyły wystawy. W tym roku były to dwie wyjątkowe wystawy. Pierwsza to Alfabet Kolekcji Rytel skupiona na klasykach współczesności. Druga wystawa to Woman Art Power prezentująca grupę młodych artystek, które przelewają na płótno swoje silne emocje.
Ponadto, w ramach działalności misyjnej na Warszawskich Targach Sztuki prowadzone były wykłady, spotkania z ekspertami i kolekcjonerami czy artystami. Oferta była więc naprawdę szeroka.
Warto dodać, że Warszawskie Targi Sztuki to naprawdę wygodne miejsce dla odwiedzających, gdyż każdy może wejść na dane stoisko, porozmawiać z właścicielami galerii czy dowiedzieć się trochę o prezentowanych artystach. Ponadto, różnorodność prac jest tak duża, że każdy z całą pewnością znajdzie coś dla siebie.
Jak powstała Kolekcja Rytel?
Bracia Robert i Mariusz Rytel kolekcjonują dzieła klasyków sztuki współczesnej już od 12 lat. Wystawa Alfabet Kolekcji Rytel to efekt ich wieloletniej działalności. Co więcej, wcześniej sztukę dawną kolekcjonował ich ojciec – Michał Rytel.
Rekordowa edycja Warszawskich Targów Sztuki
Już po pierwszym dniu 19. Warszawskie Targi Sztuki należało określić, jako wielki sukces. W sam piątek odwiedziło je ponad 2 tysiące osób, co jest rekordową liczbą zwiedzających – podobnie jak i wystawców, których było ponad 80. Nie ma zatem żadnych wątpliwości, że polski rynek dzieł sztuki ma się obecnie bardzo dobrze.
Czego dziś poszukują osoby inwestujące w sztukę?
Według Rafała Kameckiego – prezesa Artinfo.pl, inwestorzy poszukują coraz częściej nazwisk, które jeszcze nie zostały odkryte – częściowo z racji ceny. Na popularności zyskuje również taki segment sztuki, jak op-art.
Jak wyglądały przygotowania do wystawy Woman Art Power?
Wystawę Woman Art Power zorganizował Paweł Witkowski. Po raz pierwszy została ona pokazana w wakacje, w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej w Radomiu.
Od początku miała być ona ogromnym przedsięwzięciem. Paweł Witkowski zaprosił bowiem do wystawy 20 wybitnych artystek młodego pokolenia, nestorek polskiego malarstwa.
Jest to wystawa o kobietach. Miała pokazać co jest ważne dla kobiet, jakie trapią ich problemy, co daje im energię. Jej celem było ukazanie siły kobiet – w sztuce i w ich własnej osobowości.
Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całą relacją, znajduje się ona poniżej: