12. pakiet sankcji przeciwko Rosji przyjęty przez UE

Udostępnij

Rada Unii Europejskiej przyjęła wczoraj dwunasty pakiet sankcji gospodarczych i indywidualnych wymierzonych w Rosję w związku z jej agresją na Ukrainę.

Uzgodniony pakiet obejmuje między innymi zakaz importu skroplonego gazu LPG z Rosji. Znajdziemy w nim też zakaz bezpośredniego lub pośredniego importu, zakupu lub transferu diamentów z Rosji.

Co obejmuje 12. pakiet sankcji przeciw Rosji? Dwa diamenty

Wysoki przedstawiciel Unii Europejskiej do spraw zagranicznych Josep Borrell oświadczył, że “w tym dwunastym pakiecie Rada UE przedstawia solidny zestaw nowych wykazów i środków gospodarczych, które jeszcze bardziej osłabią rosyjską machinę wojenną”.

Josep Borrell dodał, że “przesłanie Rady UE jest jasne: Unia Europejska pozostaje niezłomna w zaangażowaniu na rzecz Ukrainy i będzie nadal wspierać jej walkę o wolność i suwerenność.”

Zakaz importu zakupu lub transferu diamentów z Rosji

Dwunasty pakiet sankcji obejmuje między innymi zakaz bezpośredniego lub pośredniego importu, zakupu lub transferu diamentów z Rosji. Zakaz ten dotyczy diamentów pochodzących z Rosji, diamentów eksportowanych z Rosji, diamentów przewożonych przez Rosję i rosyjskich diamentów przetwarzanych w krajach trzecich.

Bezpośredni zakaz importu diamentów ma zastosowanie do nieprzemysłowych diamentów naturalnych i syntetycznych, a także biżuterii diamentowej, począwszy od 1 stycznia 2024 roku.

Ponadto pośredni zakaz importu rosyjskich diamentów przetworzonych (ciętych i/lub polerowanych) w państwach trzecich, w tym biżuterii zawierającej diamenty pochodzące z Rosji, będzie stopniowo wprowadzany od 1 marca do 1 września 2024 roku.

Pozostałe sankcje

Przyjęty pakiet sankcji nakłada również na eksporterów z Unii Europejskiej obowiązek dodawania do umów klauzuli zakazującej reeksportu do Rosji i reeksportu w celu wykorzystania w Rosji szczególnie wrażliwych towarów i technologii. Sankcje nałożone na Rosję

Dodatkowo, nowa regulacja rozszerza listę objętych ograniczeniami produktów, które mogłyby przyczynić się do technologicznego wzmocnienia rosyjskiego sektora obronności i bezpieczeństwa o: chemikalia, baterie litowe, termostaty, silniki prądu stałego i serwomotory do bezzałogowych statków powietrznych (UAV), obrabiarki i części maszyn.

Ponadto, Unia Europejska wprowadziła dalsze ograniczenia na import towarów, które generują znaczne dochody dla Rosji, takich jak między innymi surówka hutnicza, surówka zwierciadlista, druty miedziane czy druty aluminiowe. Wprowadzono też nowy zakaz importu skroplonego propanu (LPG) z dwunastomiesięcznym okresem przejściowym.

Warto też dodać, że w ramach dwunastego pakietu sankcji przeciwko Rosji na indywidualne listy sankcyjne trafiło 140 dodatkowych osób i podmiotów podlegających zamrożeniu aktywów. Obejmuje to przedsiębiorstwa sektora wojskowego i prywatne firmy wojskowe. Zamrożenie dotyczy również podmiotów z sektora IT.

Londyńska agencja prasowa Reuters poinformowała, że ostatnim krajem, który formalnie wyraził zgodę na nowy pakiet sankcji wobec Rosji była Austria. Stało się to po usunięciu przez Ukrainę banku Raiffeisen z listy tak zwanych „międzynarodowych sponsorów wojny”.

Prezydent Zełenski o przyjęciu 12. pakietu sankcji przeciw Rosji prezydent Ukrainy

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski napisał wczoraj na portalu X (dawny Twitter), że “z radością odbiera przyjęcie 12. pakietu sankcji UE przeciwko Rosji”.

Prezydent Zełenski oświadczył, że “Państwo agresor musi odczuć, że presja wolnego świata i koszt agresji rosną. Niezwykle istotne jest również zapewnienie skutecznego egzekwowania istniejących systemów sankcji. Ani agresor, ani żaden przestępca wspierający go w unikaniu sankcji, nie powinien mieć możliwości obejścia ograniczeń”.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również