10 ciekawych pomysłów na wiosenny weekend

242

Długo wyczekiwana wiosna zawitała w końcu w nasze progi. Pogoda ostatnio bezdyskusyjnie dopisuje, dlatego prawdopodobnie większość z nas już zdążyła poczuć zastrzyk pozytywnej energii by wyjść z domu i spędzić wolny czas w sposób aktywny i interesujący.

Najbliższy weekend to doskonały moment, aby wyrwać się z domowej rutyny i skutecznie naładować akumulatory na kolejne dni robocze oraz czas, w którym pogoda znów zacznie być mniej zachęcająca do wychodzenia na świeże powietrze. Gdy jednak będziemy ostatecznie mieli do czynienia z mniej sympatyczną aurą, wolny czas również można spędzić w sposób wartościowy i kreatywny. Poniżej prezentujemy nasze pomysły na spędzenie wiosennego weekendu miło i aktywnie. Na początek:

Wiosenna wycieczka rowerowa Wielodzietna rodzina na wycieczce rowerowej

Przeciętny obywatel Holandii pokonuje na rowerze ponad 900 kilometrów rocznie. Warto spróbować wziąć przykład z tego narodu, przynajmniej w weekendy, gdy pogoda dopisuje. Jazda na rowerze nie tylko poprawia sprawność fizyczną, ale pozytywnie wpływa również na nasze zdrowie psychiczne.

Wystarczy znaleźć przyjemną trasę w pobliżu – najlepiej nieco oddaloną od wielkomiejskiego zgiełku i mamy przepis na doskonałą, kilkugodzinną wycieczkę. Nawet jeśli mieszkamy w dużym mieście, to nasza okolica może nas zaskoczyć malowniczymi leśnymi ścieżkami, łąkami czy jeziorami, obok których znajdują się fantastyczne szlaki rowerowe.

Wizyta w ogrodzie botanicznym

Dwa dni weekendu to zdecydowanie za mało na wypad w dalekie, egzotyczne zakątki globu. Nikt jednak nie powiedział, że całkowicie musimy z takich klimatów zrezygnować. Odrobina wyobraźni wystarczy do zorganizowania “egzotycznego weekendu” w Polsce.

W tym celu należy po prostu wybrać się do pobliskiej palmiarni lub ogrodu botanicznego. Spacer wśród kolorowych kwiatów i niecodziennych gatunków roślin przeniesie nas myślami do parnej dżungli lub na afrykańską sawannę. Kto wie, może nawet podsunie nam pomysł na spędzenie najbliższego urlopu.

Wyprawa do rezerwatu przyrody

Wiosną, gdy pogoda zachęca do aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu, warto wybrać się do pobliskiego rezerwatu przyrody. Na terenie naszego kraju znajduje się ponad 1500 rezerwatów, których głównym celem jest ochrona ważnych przyrodniczych zakątków. Z całą pewnością w naszej okolicy znajduje się choć jeden z nich.

W rezerwatach przyrody bardzo często czekają na nas atrakcyjne trasy spacerowe, tabliczki informujące nas o walorach przyrodniczych okolicy, a także cisza i spokój. Stanowią one świetną propozycję na długi spacer na świeżym powietrzu, który podczas wiosennego weekendu, gdy pogoda naprawdę dopisuje, będzie szczególnie przyjemny

Wybranie się na piknik Jesienny piknik całą rodziną

Obecna pogoda aż się prosi by skorzystać z pierwszych wiosennych promieni słońca. Świetnym pomysłem jest więc zorganizowanie dzieciom pikniku, na przykład w pobliżu jeziora, na łące lub w parku.

Przygotujmy ulubione smakołyki, znajdźmy odpowiednie miejsce, oddychajmy świeżym, wiosennym powietrzem i korzystajmy z tego przyjemnego wolnego czasu pod chmurką. Należy jednak pamiętać, aby zaopatrzyć się w specjalne maty, które uchronią przed zimnym podłożem lub po prostu znaleźć miejsce ze stołami piknikowymi.

Przygotowanie wiosennego zielnika

Oto doskonała weekendowa atrakcja dla całej rodziny. Otóż, wiosną przyroda najwyraźniej pokazuje nam swoją moc, po zimowej szarudze kwitnące dookoła kwiaty i zieleniące się drzewa zachwycają każdego. Warto z tego skorzystać i stworzyć z dziećmi zielnik, w którym umieścimy rośliny z najbliższej okolicy.

To doskonały sposób na bezpośredni kontakt najmłodszych z naturą, uwrażliwienie ich na jej piękno i pokazanie biologicznej różnorodności. Tworzeniu zielnika powinny towarzyszyć rozmowy na temat zależności świata przyrody i świata ludzi oraz przestrzegania zasad dotyczących ochrony roślin i dbania o nie.

Wiosenny spływ kajakowy Zadowolona para na spływie kajakowym

Spływ kajakiem to także świetna forma spędzania wolnego wiosennego weekendu, na którą może zdecydować się niemal każdy z nas. Taka aktywność skutecznie poprawia naszą kondycję, formę oraz samopoczucie. Ponadto, jednocześnie oferuje nam ona naprawdę niepowtarzalne widoki oraz możliwość podziwiania okolicy z zupełnie innej perspektywy. Jeżeli dodamy do tego ciszę, spokój, śpiew ptaków, doborowe towarzystwo najbliższych oraz szum rzeki otrzymamy świetne warunki do oderwania się od szarej rzeczywistości.

Spływ kajakiem jest zatem świetnym pomysłem na wiosenną rodzinną wycieczkę, ciekawą randkę czy wspólną wiosenny wypad z przyjaciółmi.

Weekendowy wypoczynkowy wypad

Obecny czas idealnie sprzyja, by uciec od wielkiego miasta i udać się na weekend do mniej popularnych zakamarków naszego kraju. Nie trzeba wielkich pieniędzy, by podziwiać architekturę łapiąc oddech podczas spacerów czy znaleźć ukojenie wśród przyrody. Odpowiednich miejsc praktycznie w każdej części Polski jest bez liku.

Jako, że na naszym portalu znajduje się już dużo propozycji na weekendowe wyjazdy, po prostu przypomnimy tutaj kilka z nich. Oczywiście mowa tutaj wyłącznie o tych, które idealnie nadają się na wiosenną wycieczkę. W tej kategorii idealnie sprawdza się 7 pomysłów na weekend majowy w Polsce oraz 5 pomysłów na długi weekend z Bożym Ciałem.

Relaks na basenie i saunie Para w basenie termalnym

Początek wiosny to doskonały czas na wygrzewanie się w saunie. Doskonale wiedzą o tym szczególnie Finowie, którzy są prawdziwymi mistrzami w spędzaniu wolnego czasu właśnie w ten sposób. Co więcej, nie wolno zapominać także o dbaniu o naszą kondycję fizyczną – zwłaszcza po zimie, kiedy większość z nas zazwyczaj spędza czas wolny wyłącznie w sposób bierny.

W weekend warto zatem zaplanować sobie aktywny dzień na basenie połączonym z wizytą w saunie. Zacznijmy od pływania, które świetnie rozluźnia mięśnie, pozwala nam spożytkować nadmiar negatywnej energii i skutecznie poprawia naszą kondycję. Z kolei po solidnej dawce ruchu na basenie, warto zdecydować się na odprężające – zarówno dla ciała jak i duszy – wyciszenie w saunie.

Wyjścia na wystawy, do muzeów i teatrów

Wiosna to znakomity czas, żeby nadrobić zaległości kulturalne. Kiedy pogoda przestaje nas rozpieszczać, wybierzmy się na wycieczkę do muzeum, na wystawę do galerii lub do teatru. Większe miasta oferują dziś szeroką ofertę kulturalną – niezależnie od tego czy preferujemy teatry, galerie sztuki czy pełne ciekawostek historyczne muzea. W mniejszych miejscowościach natomiast regularnie gościnnie pojawiają się spektakle teatralne oraz czasowe wystawy.

Turniej w gry planszowe

Jeśli nie mamy ochoty na aktywną rozrywkę, możemy urządzić sobie rodzinny dzień lub cały weekend z grami planszowymi. Planszówki to ulubiona rozrywka nie tylko dzieci ale i wielu dorosłych, a przy okazji wspaniała okazja do wzmacniania i pielęgnowania więzi – zarówno rodzinnych jak i koleżeńskich.

Idealna atrakcja dla rodzin Gry planszowe

Ponadto, gry planszowe są szczególnie rekomendowaną weekendową atrakcją dla rodzin z kilkuletnimi dziećmi. Planszówki stanowią bowiem niezastąpiony element w rozwoju dziecka. Z grania w nie kilkulatek wynosi wiele korzyści: uczy się rywalizacji, a także zaczyna rozumieć, że nie zawsze i we wszystkim można wygrywać. Gry planszowe to także doskonała okazja do doskonalenia logicznego i analitycznego myślenia, tworzenia kreatywnych rozwiązań, szybkiego liczenia, a nawet nauki czytania. Jest to więc wysiłek intelektualny, niosący za sobą same korzyści.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments